Higiena intymna jest nieodzownym elementem dbania o siebie na co dzień. Podczas miesiączki należy jednak wdrożyć szczególne zasady, by jak najlepiej zabezpieczać się przed infekcjami.
Krew menstruacyjna a ryzyko infekcji
– Kobieta jest tak skonstruowana, że teoretycznie co miesiąc może zajść w ciążę. Jeśli nie zachodzi, złuszcza się śluzówka, która była przygotowana na zarodek. Biorąc pod uwagę, że krwawienie zawiera tkanki, jest to materiał biologiczny, w którym bardzo szybko mogą namnożyć się bakterie – mówi lekarz.
Zachowanie higieny podczas miesiączki
Ekspert podkreśla, że krew z elementami tkankowymi nie powinna długo zalegać w pochwie.
– Na pewno więc najlepsze dla zdrowia są podpaski, ponieważ chodzi o to, by krew wypływała. Tampony jak najbardziej można bezpiecznie stosować, ale one nie powinny być w pochwie zbyt długo. Należy wymieniać je co 2-3 godziny. Błędem jest zakładanie tamponu na noc. Podczas 6-8 godzin snu ryzyko infekcji rośnie – mówi dr Rafał Kuźlik. Ekspert nie poleca też używania kubków menstruacyjnych.
Jak dbać o siebie podczas miesiączki?
- Ekspert zaznacza, że kobieta nie powinna niczym płukać pochwy, ponieważ to powoduje niszczenie własnej flory fizjologicznej, a w związku z tym wzrasta ryzyko, że dojdzie do infekcji po miesiączce.
- – Kobieta powinna myć ja zwykle zewnętrzne narządy płciowe, ale w środku nic nie wymywać, ponieważ pochwa jest przyzwyczajona do tego, że w środku jest krew, która ma wypływać. I to jest cała higiena – mówi dr Rafał Kuźlik.
- – Uważam, że kobieta powinna podmywać się wodą i zwyczajnym szarym mydłem bez dodatków zapachowych. Szczególnie, że większość kobiet teraz stosuje całkowitą depilację. Gdy skóra sromu jest goła, zostaje zmniejszona ochrona wejścia do pochwy. To zaś zwiększa ryzyko rozwoju bakterii, ponieważ skóra jest bardziej narażona na podrażnienia spowodowane przez bieliznę czy podpaski – zauważa ekspert. – Żele też, rzecz jasna, nie są nieodpowiednie. Są po prostu droższe, a nie ma medycznych wskazań, by kupować coś szczególnego do higieny intymnej – dodaje.
Zobacz także:
- Higiena miejsc intymnych. Te podstawy powinien znać każdy
- Stać Cię na podpaski? Gratulacje - to przywilej. Jeśli nie - w tych różowych skrzyneczkach dostaniesz je za darmo
- Menopauza a miesiączka – co wpływa na przebieg krwawień w okresie menopauzy?
Autor: Magdalena Zamkutowicz
Źródło zdjęcia głównego: Fot. JulyProkopiv/Getty Images