Pokazała, jak wyglądał tampon 100 lat temu. "Powinnaś być wdzięczna"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Dlaczego wstydzimy się mówić o okresie?
Dlaczego wstydzimy się mówić o okresie?
Skąd się biorą bolesne miesiączki?
Skąd się biorą bolesne miesiączki?
Najlepsza dieta przy bolesnej miesiączce
Najlepsza dieta przy bolesnej miesiączce
Dlaczego miesiączka się spóźnia?
Dlaczego miesiączka się spóźnia?
Ból miesiączkowy okiem fizjoterapeutki uroginekologicznej - poprawka
Ból miesiączkowy okiem fizjoterapeutki uroginekologicznej - poprawka
Urlop menstruacyjny nowym benefitem w pracy?
Urlop menstruacyjny nowym benefitem w pracy?
W dzisiejszych czasach normą jest, że w sklepach, drogeriach czy w aptekach są produkty niezbędne kobietom podczas okresu. Na półkach znajdziemy szeroką ofertę produktów takich jak tampony, podpaski czy kubeczki menstruacyjne. A czego używały nasze babki i prababki? Jak w XX wieku kobiety radziły sobie w trakcie miesiączki?

Tampony i podpaski - dawniej i dziś

Podpaski czy tampony, które stosowały kobiety kilkadziesiąt lat temu, wyglądały zupełnie inaczej niż te, które są dostępne dzisiaj. Były wykonane z innych materiałów, miały zdecydowanie mniejszą chłonność, a poza tym mogły sprawiać dyskomfort podczas noszenia. Panie radziły sobie tak, jak potrafiły, więc szyły "podpaski" wielorazowe, a także korzystały z ligniny czy waty.

W Stanach Zjednoczonych w latach 20. ubiegłego wieku zaczęły się pojawiać pierwsze produkty przeznaczone dla kobiet w trakcie okresu. Influencerka Jasmine Chiswell nagrała film, w którym zrobiła przegląd podpasek i tamponów na przestrzeni ostatnich 100 lat.

Podpaski i tampony sprzed 100 lat

Na wideo Jasmine Chiswell możemy zobaczyć m.in. tampon z 1930 roku. Autorka nagrania zamoczyła go w wodzie i szybko się przekonała, że nie jest wystarczająco chłonny, ponieważ tylko nieznanie powiększył swój rozmiar. To z pewnością było dużym problemem dla kobiet, które obawiały się, że krew menstruacyjna poplami ich ubrania.

Dopiero w latach 50. XX wieku podpaski zaczęły wyglądem i sposobem wykonania przypominać te, które teraz kupujemy w sklepach. Z biegiem lat dobierano lepsze i bardziej miękkie materiały, ale wciąż trzeba było przypinać podpaski do bielizny agrafkami. W latach 80. nastąpiła rewolucja i na rynku pojawiły się podpaski samoprzylepne, a później te "ze skrzydełkami". Dziś już możemy cieszyć się wieloma produktami do higieny intymnej, które są dopasowane do potrzeb i trybu życia różnych kobiet.

Wielu internautów było zaskoczonych tym, czego kilkadziesiąt lat temu używały kobiety w trakcie menstruacji.

"Moja mama mówiła mi: Powinnaś być wdzięczna, że masz dzisiaj podpaski. My ich nie miałyśmy", "Dziwne, jak wszystko ewoluuje w coś lepszego. Zastanawiam się, co kobiety używały w XIX wieku", "Moja prababcia używała kilku warstw bawełnianych ubrań. Mama i babcia robiły to samo, bo nie było je stać na podpaski", "A co z dziewczynami, które miały obfite krwawienie?", "To niesamowite, jak grube były te stare podpaski" - czytamy w komentarzach.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: matka_wariatka/Getty Images, screen Instagram @jasminechiswell

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana