Poprzez obserwację organizmu i tego, kiedy są objawy owulacji, kobieta może określić, w jakim momencie cyklu rozpoczynają się dla niej dni płodne. W jaki sposób analizować objawy owulacji, a kiedy należy iść do lekarza?
Owulacja poprzez objawy pozwala określić moment jajeczkowania. Są one sygnałem dla kobiety, że zaczęły się najbardziej płodne dni w jej cyklu. Oznaki owulacji są szczególnie istotne dla par, które starają się o dziecko, bo to właśnie w tym czasie ciąża jest najbardziej prawdopodobna. Dni płodne zaczynają się kilka dni przed owulacją, a kończą kilka dni później. Jakie są najczęstsze objawy owulacji i dlaczego warto je obserwować?
Z czego wynikają objawy owulacji?
Owulacja jest jedną z faz cyklu menstruacyjnego, a objawy owulacji są związane z uwolnieniem z pęcherzyka Graafa jajeczka , które od tego momentu przesuwa się w kierunku macicy. Owulacja oznacza moment, w którym jajeczko jest uwalniane. Odtąd przez kilka kolejnych dni może dojść do zapłodnienia. Jednak dni płodne są jeszcze zanim pojawią się oznaki owulacji, a to dlatego, że plemniki mogą przez 3 dni przeżyć w kobiecych drogach rodnych, a trwają parę dni po owulacji, aż jajeczko będzie przygotowywane do wydalenia z organizmu wraz z comiesięcznym krwawieniem. Obserwacja objawów owulacji jest ważna dla kobiet, które chcą zajść w ciążę i dla tych, które świadomie ciąży unikają. Poza samodzielną obserwacją objawów owulacji można posłużyć się również testami owulacyjnymi , których zasada działania jest nieco zbliżona do testów ciążowych.
Kiedy występuje owulacja?
Cały cykl menstruacyjny jest regularny i kobieta bacznie obserwując swój organizm może przewidzieć dni płodne, jeszcze zanim będą pierwsze objawy owulacji. Jajeczkowanie jest najczęściej w połowie cyklu, dlatego dokładny dzień jest uzależniony od tego, jak długie są cykle menstruacyjne danej kobiety. Jeśli miesiączki są cały czas co 28 dni, owulacja powinna być między 13 a 15 dniem. Jeśli kobieta miesiączkuje nieregularnie, dzień owulacji będzie trudniejszy do przewidzenia. Same objawy owulacji są krótkotrwałe, bo owulacja trwa maksymalnie 1 dzień.
Czasem mogą się również pojawiać cykle bezowulacyjne, kiedy jajeczko nie zostaje uwolnione z pęcherzyka. Przyczyną może być na przykład stres. Można to poznać po tym, że objawy owulacji w danym miesiącu się nie pojawiają. Jeśli jednak cykle bezowulacyjne zaczynają być częstsze, wtedy konieczna jest wizyta u lekarza. Może się okazać, że jest to wynikiem chorób o podłożu ginekologicznym lub hormonalnym.
Objawy owulacji – podniesiona temperatura
Za objawy owulacji odpowiada wydzielany przez organizm progesteron. Jednym z podstawowych symptomów jest podniesienie się temperatury ciała. Żeby mieć pewność, która temperatura powinna być uznana za podniesioną, trzeba przez kilka miesięcy obserwować swój organizm. Trudno określić jaka wartość będzie zaliczana do objawów owulacji, jeśli kobieta nie wie, jaka jest jej dokładna temperatura w inne dni. Mierzyć ją trzeba codziennie rano przed wstaniem z łóżka. Najczęściej w momencie owulacji ciepłota ciała rośnie o pół stopnia. Na tym poziomie będzie utrzymywała się przez kolejne dwa tygodnie. Jeśli czas ten jest dłuższy, można podejrzewać infekcję. Aby mieć pewność, co do precyzji, można zaopatrzyć się w specjalny termometr owulacyjny.
Zmiana śluzu oznaką owulacji
Owulacja ma też objawy związane ze śluzem. Jego konsystencja w ciągu całego cyklu menstruacyjnego ulega zmianie. Kiedy nadchodzi dzień owulacji, śluz staje się płodny, to znaczy, że wydzielane estrogeny czynią go idealnym środowiskiem dla plemników, które mają dotrzeć do jajeczka. Oznaką owulacji jest śluz przezroczysty, rozciągliwy i bardziej obfity. Podobnie jak w przypadku temperatury przy owulacji, objawy dotyczące zmiany śluzu muszą być obserwowane systematycznie. Może się zdarzyć, że kobieta złapała infekcję, która może dawać podobne symptomy, a to znaczy, że zmiana śluzu może być błędnie zinterpretowana.
Czy objawy owulacji wiążą się z bólem?
Część kobiet w momencie owulacji czuje kłucie z jednej strony podbrzusza. Ból owulacyjny nie jest czymś, co jest objawem owulacji u każdej kobiety, ale często się go wymienia. Może on trwać zarówno kilka sekund, jak i kilka godzin. Jeśli ból tego typu nigdy się nie pojawiał, a w którymś kolejnym cyklu kobieta go odczuwa, powinna zgłosić się do lekarza. Niekoniecznie będzie on tylko objawem owulacji , może się okazać, że na jajniku jest torbiel. Wśród symptomów można wymienić też bardziej wrażliwe i obolałe piersi. Charakterystyczna jest poprawa kondycji skóry i wzrost libido. Oprócz tak charakterystycznych objawów owulacji występują też inne
Zobacz wideo:
Zobacz także:
- Powstał "Kalkulator Kosztów Miesiączki". Ile płacisz za bycie kobietą?
- Kobiety cierpią latami, a lekarze nadal zbyt długo czekają z diagnozą. Czy "miesiączka musi boleć"?
- "Naszą kobiecością jest też nasza fizyczność, a nasza fizyczność to menstruacja". Dominika Kulczyk o manifeście Okresowej Koalicji
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Moyo Studio/Getty Images