Styl życia

"Naszą kobiecością jest też nasza fizyczność, a nasza fizyczność to menstruacja". Dominika Kulczyk o manifeście Okresowej Koalicji

Styl życia

Aktualizacja:

Czy menstruacja wciąż jest tematem tabu? Dominika Kulczyk i inne aktywistki zebrane w ramach Okresowej Koalicji starają się o społeczne uznanie i akceptację tego naturalnego i nieodłącznego aspektu kobiecości. Wciąż jest wiele do uświadomienia - dlatego organizowane są akcje takie, jak ta pod Pałacem Kultury i Nauki. Cel? Uwrażliwić społeczeństwo. Motyw? Niepokojące wyniki badań społecznych: co piątej Polki nie stać na podpaski.

Krew na zalewa!

Manifest Okresowej Koalicji rozpoczął Rok Menstruacji. W tym czasie podejmowane będą inicjatywy, których celem jest zwalczanie okresowego tabu. Zbyt długo menstruacja była tematem powszechnie ignorowanym. Tymczasem dotyczy on nie tylko sporej części naszego społeczeństwa, ale też zahacza o inne, gospodarczo-ekonomiczne problemy.

- Kobieta w Polsce ma problem z dostępem do środków higienicznych. Co piąta matka ma dylemat, czy kupić sobie podpaskę czy obiad dziecku - tłumaczy Dominika Kulczyk, nie kryjąc oburzenia. Ubóstwo menstruacyjne okazuje się być problemem tak samo powszechnym, co przemilczanym.

- Z tego powodu nas krew zalewa - dodaje aktywistka. Te słowa są hasłem przewodnim manifestu i równocześnie deklaracją działań szerzących świadomość i wiedzę o menstruacji.

- Niepójście do pracy czy do szkoły przez to, że nie stać nas na odpowiednie podpaski, jest dla mnie czymś niewyobrażalnym - podkreśla Karolina Molska z Akcja Menstruacja.

Okresowa Koalicja

- Nie może być tak, że kobiety wykluczone są z przeżywania swojej biologii godnie - zaznacza Dominika Kulczyk. Te słowa bezpośrednio nawiązują do celu, jaki postawiła sobie wraz z innymi aktywistkami. Pragną edukować i uświadamiać poprzez podejmowanie konkretnych, rzeczywistych działań. Jakich?

- Chcemy dotrzeć do miejsc wykluczonych, do domów dziecka, do miejsc, w których ten temat jest mocno zagrzebany - tłumaczy Monika Krzyżanowska z Fundacji One Day.

Tabuizowanie menstruacji pozbawia bowiem wiele kobiet podstawowej wiedzy o swojej fizyczności, a ta może być prawdziwym powodem do dumy. Bywa trudna, ale i piękna, na co właśnie pragnie zwrócić uwagę Dominika Kulczyk.

- Obudziłam się dzisiaj z poczuciem totalnego szczęścia, że jestem kobietą i nigdy bym na nic tego nie zamieniła. Mimo tego, że ta kobiecość potrafi krwawić, potrafi boleć, potrafi powodować, że jest nam naprawdę trudniej. Ale ten trud jest piękny. Ten trud ma sens - podsumowuje.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Jak poprawić odporność poprzez dietę? Radzi doktor Ewa Dąbrowska

Co 11 sekund jedna dziewczynka na świecie zostaje obrzezana. "Będę pilnowała córeczki, żeby nie musiała tak cierpieć, jak ja"

Jako pierwsza stanęła do walki z COVID-19. Kim jest „Jadzia z Sanepidu”?

Autor: Ola Lipecka

Reporter: Alicja Myśliwiec

Pozostałe wiadomości