Dominika Kulczyk

  Dominika Kulczyk

  W kolejnym odcinku "Efektu domina" Dominika Kulczyk zajęła się problemem ubóstwa menstruacyjnego w Ugandzie. W tym kraju kobiety podczas miesiączki są uważane za nieczyste i zabrania się im wykonywania wielu podstawowych czynności. Nie wolno im nawet gotować i jeść razem z innymi. Są poniżane. Jednocześnie nie mają środków higienicznych, by się odpowiednio zabezpieczyć. Jak można im pomóc?

  - Przemoc, narkotyki, prostytucja, gangsterzy - tak opisuje współczesną Gwatemalę Juan Pablo Romero Fuentes, założyciel jedynej w swoim rodzaju szkoły i ruchu społecznego o nazwie El Patojismo. W kolejnym odcinku "Efektu Domina" Dominika Kulczyk spotyka się z nim, by lepiej zrozumieć działania organizacji, zwłaszcza te skierowane do dziewcząt i kobiet.

  Czy menstruacja wciąż jest tematem tabu? Dominika Kulczyk i inne aktywistki zebrane w ramach Okresowej Koalicji starają się o społeczne uznanie i akceptację tego naturalnego i nieodłącznego aspektu kobiecości. Wciąż jest wiele do uświadomienia - dlatego organizowane są akcje takie, jak ta pod Pałacem Kultury i Nauki. Cel? Uwrażliwić społeczeństwo. Motyw? Niepokojące wyniki badań społecznych: co piątej Polki nie stać na podpaski.

  Lista 100 najbogatszych Polaków została przygotowana przez miesięcznik "Forbes". Znalazło się na niej aż 69 miliarderów. Żeby trafić do zestawienia trzeba było zgromadzić majątek wart co najmniej 649 mln zł. Pozycję lidera utrzymał Michał Sołowow.

  "Żółty talerz" to inicjatywa adresowana do dzieci, które nie mają łatwego życia. Do tej pory, w ramach akcji wydanych zostało ponad 5,5 miliona obiadów. Dla wielu z dzieci uczestniczących w projekcie jest to jedyny ciepły posiłek w trakcie dnia.

  Dominika Kulczyk wraz z "Efektem Domina" odwiedziła już 40 miejsc na świecie. W związku z okrągłym jubileuszem w Warszawie powstała Pracownia Efektu Domina. Co jest celem tego miejsca? Jak zaznaczyła Dominika Kulczyk dziennikarstwo bez pomagania nie ma pełnego wymiaru. Co to znaczy?

  Premiera 4. edycji "Mądrych bajek z całego świata" już dziś. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy inicjatorkę charytatywnego projektu edukacyjnego Dominikę Kulczyk i ambasadorkę kampanii Annę Starmach. Co jest celem akcji? Kto w tegorocznej edycji czyta bajki? I dlaczego czytanie bajek dzieciom jest tak ważne?

  Bohaterką kolejnego odcinka programu Efekt Domina jest Urmi Basu - założycielka fundacji opiekującej się dziećmi prostytutek i dziećmi z kasty nietykalnych. Urmi zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby zapytać, dlaczego postanowiła zająć się taką działalnością, jak w Indiach funkcjonuje system kastowy i jak wpływa na działanie jej fundacji.

  Kim są Rohindżowie, i dlaczego jest to najbardziej prześladowana mniejszość etniczna na świecie? Dominika Kulczyk, z kamerą "Efektu Domina", wybrała się do Cox’s Bazar w Bangladeszu gdzie znajduje się największy obóz uchodźczy na świecie. Jak można pomóc ludziom którzy znaleźli tam schronienie?

  W studiu Dobry TVN gościliśmy Dominikę Kulczyk, która opowiedziała nam o swojej podróży do Rwandy, gdzie spotkała się z dziećmi głuchymi i niedosłyszącymi oraz ich rodzinami. Dzieci głuche i niedosłyszące żyją w zupełnie innym świecie. Jest to świat ciszy. Niestety głuche dzieci z Rwandy są traktowane gorzej. Są odrzucane przez rówieśników. Ich niepełnosprawność jest często uważana jako klątwa od losu. Jak wygląda pomoc dla niesłyszących dzieci? Czy rodzice uczą się języka migowego?

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Marcina Lisiaka, rzecznika projektu "Nadzieja na Mundial". Stowarzyszenie organizuje mistrzostwa piłki nożnej dla dzieci z domów dziecka. Jakie było założenia tego programu i co udało się im do tej pory osiągnąć? Co piłka nożna daje dzieciakom z domów dziecka?

  W Papui Nowej Gwinei 96 proc. ludności to chrześcijanie, ale większość z nich wierzy jednocześnie w czarną magię. Co grozi osobom podejrzanym o czary? O polowaniu na czarownice w tym kraju mówiła w Dzień Dobry TVN Dominika Kulczyk.

  „Mądre bajki z całego świata” to 16 niezapomnianych opowieści, których akcja toczy się od Timoru Wschodniego po Polskę. Jak powstały? Jakie wartości są w nich przemycone? Gdzie kupić bajki? Na co zostaną przeznaczone pieniądze ze sprzedaży książek i CD? O projekcie mówiły w Dzień Dobry TVN: prezes Kulczyk Foundation Dominika Kulczyk, aktorka Edyta Jungowska i prezes Fundacji Ludzki Gest Jakub Błaszczykowski Małgorzata Domagalik.

  Wietnam to jeden z najszybciej rozwijających się krajów Azji południowo-wschodniej, ale nie wszyscy tak samo korzystają na tym rozwoju. Co roku tysiące rodzin z biednych wietnamskich wsi migruje do miast w nadziei na lepszą przyszłość. Większość z nich trafia do slumsów, zasilając szeregi miejskiej biedoty. Właśnie w Wietnamie Dominika Kulczyk wspiera tych, którzy stanowią dla biednych ludzi ostatnią deskę ratunku, którzy nie mają dostępu do opieki zdrowotnej, edukacji i innych świadczeń socjalnych.

  Timor Wschodni jest jednym z najmłodszych państw świata. Po wielu latach obcej okupacji pozostały wciąż jątrzące się rany. Jedną z nich jest przemoc domowa wobec kobiet, a w konsekwencji wobec dzieci. Dominika Kulczyk ze swoją fundacją dotarła do Belli Galhos, bohaterskiej kobiety, która kiedyś walczyła o niepodległość, a teraz walczy o to, by bieda nie upodlała ludzi. W studiu Dzień Dobry TVN, o sytuacji w Timorze Wschodnim, opowiedziała nam Mariola Ratschka, dyrektor Ośrodka Informacji ONZ w Warszawie.

  Głodne dziecko nie ma szans by dotrzymać kroku swoim kolegom. W sporcie, w nauce, w życiu. Każde dziecko powinno mieć prawo do pełnowartościowych posiłków. Codziennie, przez cały rok. Dlatego 5 polskich organizacji pozarządowych zjednoczyło siły, aby pod egidą Kulczyk Foundation utworzyć program Żółty Talerz. O problemie niedożywienia polskich dzieci rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Dominiką Kulczyk.

  W Dzień Dobry TVN prezes Kulczyk Foundation Dominikę Kulczyk powiedziała o książce "Efekt Domina. Moc pomagania. Opowiadania o dzieciach świata”. Czego ta książka ma nauczyć dzieci i dorosłych? Na co zostanie przeznaczony dochód z jej sprzedaży?

  „Bajki z całego świata” to opowieści o prawdziwym, niewyidealizowanym świecie dzieci, dla których codzienność bywa niekiedy wyzwaniem. Bajki zostały zebrane z różnych, najbardziej egzotycznych zakątków świata. Jakich? Okazuje się, że w bajkach zza granicy możemy odnaleźć podobne wartości i przesłanie co w polskich bajkach. Dochód z książeczek zostanie przekazany na szczytny cel. Jaki? O projekcie w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziały: Dominika Kulczyk, Prezes Kulczyk Foundation i aktorka Marta Żmuda-Trzebiatowska.

  Czy w dzisiejszych czasach artystom łatwo o niezależność? Dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska zapytała o to Bartłomieja Topę, Anję Rubik, Dariusza Gajewskiego, Dawida Wolińskiego i Dominikę Kulczyk.

  W najnowszym odcinku "Efektu Domina" Dominika Kulczyk odwiedziła Panamę, gdzie mieści się baza pływających lekarzy. Co to za organizacja? Komu pomaga? Na jakie problemy najczęściej uskarżają się tubylcy? Gościem Dzień Dobry TVN była prof. dr n. med. Katarzyna Życińska, która towarzyszyła ekipie "Efektu Domina" podczas realizacji zdjęć. Czy sama mogłaby pracować w takich warunkach?

  "Nie mogę za nimi chodzić, żeby uchronić je od niebezpieczeństw. Nie mogę wytłumaczyć każdemu rodzicowi, żeby nie sprzedawał swoich dzieci do domów publicznych. Ale mogę te dzieciaki ściągnąć do naszego centrum edukacyjnego i uczyć" - Sompop Jantraka, założyciel organizacji Development and Education Programme for Daughters and Communities (DEPDC) przeciwdziałającej wyzyskowi i dziecięcej prostytucji. W studiu Dzień Dobry TVN Dominika Kulczyk i Joanna Garnier opowiedziały o kulisach handlu ludźmi i azjatyckiej seksturystyce. Więcej, o ciemnych obliczach tajlandzkiego raju, już o 11.00 w TVN w programie Efekt Domina!