Za nami premiera filmu "Fenomen" w reżyserii Małgorzaty Kowalczyk. Pełnometrażowy dokument o Jurku Owsiaku i Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy to propozycja dla widzów, którzy wysoko cenią sobie kino pełne emocji i wzruszeń.
Film dokumentalny "Fenomen" przedstawia historię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - jej powstanie i przekrój 30 lat działalności akcji charytatywnej, na czele której stoi Jurek Owsiak. Dominika Kulczyk, producentka filmu, a także Agata Młynarska, która z WOŚP-em jest związana od samego początku, opowiedziały w Dzień Dobry TVN o kulisach powstawania "Fenomenu". Czym dla nich jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy?
Dominika Kulczyk ogłosiła w mediach społecznościowych, że kupiła dom pod Paryżem, który należał do słynnej, polskiej noblistki Marii Skłodowskiej-Curie. Stworzy tam wyjątkowe miejsce. Jakie?
W kolejnym odcinku "Efektu domina" Dominika Kulczyk zajęła się problemem ubóstwa menstruacyjnego w Ugandzie. W tym kraju kobiety podczas miesiączki są uważane za nieczyste i zabrania się im wykonywania wielu podstawowych czynności. Nie wolno im nawet gotować i jeść razem z innymi. Są poniżane. Jednocześnie nie mają środków higienicznych, by się odpowiednio zabezpieczyć. Jak można im pomóc?
- Przemoc, narkotyki, prostytucja, gangsterzy - tak opisuje współczesną Gwatemalę Juan Pablo Romero Fuentes, założyciel jedynej w swoim rodzaju szkoły i ruchu społecznego o nazwie El Patojismo. W kolejnym odcinku "Efektu Domina" Dominika Kulczyk spotyka się z nim, by lepiej zrozumieć działania organizacji, zwłaszcza te skierowane do dziewcząt i kobiet.
Handel kobietami to jeden z największych problemów ludzkości. Nigeryjki podejmują podróż do Włoch w nadziei na lepsze życie. Na miejscu czeka je jednak wielkie rozczarowanie. Dominika Kulczyk, gospodyni programu "Efekt Domina", sprawdza, jak można im pomóc.
Nasze córki, siostry, wnuczki, kuzynki - jednym słowem, polskie nastolatki - borykają się z najniższą samooceną w Europie. Na co dzień czują, że wyglądają nie tak, jak powinny. Gorzej myślą o sobie tylko młode Japonki.
W wielu krajach rozwijających się ciąża i poród to jedne z głównych zagrożeń dla życia oraz zdrowia młodych kobiet. Najgorzej pod tym względem jest w Tanzanii, gdzie na sto tysięcy mieszkańców przypada tylko jeden lekarz. W Dzień Dobry TVN o tym problemie opowiedziała Małgorzata Olasińska-Chart, dyrektor Programu Pomocy Humanitarnej PMM.
Czy menstruacja wciąż jest tematem tabu? Dominika Kulczyk i inne aktywistki zebrane w ramach Okresowej Koalicji starają się o społeczne uznanie i akceptację tego naturalnego i nieodłącznego aspektu kobiecości. Wciąż jest wiele do uświadomienia - dlatego organizowane są akcje takie, jak ta pod Pałacem Kultury i Nauki. Cel? Uwrażliwić społeczeństwo. Motyw? Niepokojące wyniki badań społecznych: co piątej Polki nie stać na podpaski.
Obrzezanie żeńskich narządów płciowych to nie jest tylko problem plemion w Afryce, żyjących zgodnie z tradycyjnymi wierzeniami. To kwestia, która dotyczy kobiet w wielu krajach. Na całym świecie co 11 sekund jakaś dziewczynka poddana zostaje rytuałowi, który niszczy jej zdrowie i psychikę.
Są śmiałe, silne i niezwykle inspirujące. Mają odwagę, żeby wyrażać swoje zdanie i walczyć o to, w co wierzą, stając się wzorem dla wielu pokoleń. Poznajcie kobiety, które zabiegają o to, żeby na świecie żyło się lepiej.
Lista 100 najbogatszych Polaków została przygotowana przez miesięcznik "Forbes". Znalazło się na niej aż 69 miliarderów. Żeby trafić do zestawienia trzeba było zgromadzić majątek wart co najmniej 649 mln zł. Pozycję lidera utrzymał Michał Sołowow.
Dominika Kulczyk od lat walczy o prawa kobiet. W Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet postanowiła podzielić się przejmującymi portretami Michelle Obamy, Angeli Merkel i Hillary Clinton.
Aż trudno uwierzyć, że w XXI wieku przybliżone szacunki wskazują, iż spośród ok. 1,9 mld menstruujących osób na świecie około 500 mln nie może w pełni dbać o higienę podczas miesiączki. O tym, jak duży to problem mówiła w Dzień Dobry TVN Dominika Kluczyk, której fundacja zajęła się tym zagadnieniem.
41 procent dorosłych kobiet w Polsce deklaruje, że w ich domu nigdy nie rozmawiało się o miesiączce. 25 procent uważa, że w czasie okresu nie można zajść w ciążę. Jedna trzecia nastolatek nie jest gotowa na to, że miesiączka nadchodzi. Tak wynika z badań zleconych przez Kulczyk Foundation.
"Żółty talerz" to inicjatywa adresowana do dzieci, które nie mają łatwego życia. Do tej pory, w ramach akcji wydanych zostało ponad 5,5 miliona obiadów. Dla wielu z dzieci uczestniczących w projekcie jest to jedyny ciepły posiłek w trakcie dnia.
Dominika Kulczyk wraz z "Efektem Domina" odwiedziła już 40 miejsc na świecie. W związku z okrągłym jubileuszem w Warszawie powstała Pracownia Efektu Domina. Co jest celem tego miejsca? Jak zaznaczyła Dominika Kulczyk dziennikarstwo bez pomagania nie ma pełnego wymiaru. Co to znaczy?
Premiera 4. edycji "Mądrych bajek z całego świata" już dziś. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy inicjatorkę charytatywnego projektu edukacyjnego Dominikę Kulczyk i ambasadorkę kampanii Annę Starmach. Co jest celem akcji? Kto w tegorocznej edycji czyta bajki? I dlaczego czytanie bajek dzieciom jest tak ważne?
Bohaterką kolejnego odcinka programu Efekt Domina jest Urmi Basu - założycielka fundacji opiekującej się dziećmi prostytutek i dziećmi z kasty nietykalnych. Urmi zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby zapytać, dlaczego postanowiła zająć się taką działalnością, jak w Indiach funkcjonuje system kastowy i jak wpływa na działanie jej fundacji.
Kim są Rohindżowie, i dlaczego jest to najbardziej prześladowana mniejszość etniczna na świecie? Dominika Kulczyk, z kamerą "Efektu Domina", wybrała się do Cox’s Bazar w Bangladeszu gdzie znajduje się największy obóz uchodźczy na świecie. Jak można pomóc ludziom którzy znaleźli tam schronienie?
W studiu Dobry TVN gościliśmy Dominikę Kulczyk, która opowiedziała nam o swojej podróży do Rwandy, gdzie spotkała się z dziećmi głuchymi i niedosłyszącymi oraz ich rodzinami. Dzieci głuche i niedosłyszące żyją w zupełnie innym świecie. Jest to świat ciszy. Niestety głuche dzieci z Rwandy są traktowane gorzej. Są odrzucane przez rówieśników. Ich niepełnosprawność jest często uważana jako klątwa od losu. Jak wygląda pomoc dla niesłyszących dzieci? Czy rodzice uczą się języka migowego?
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Marcina Lisiaka, rzecznika projektu "Nadzieja na Mundial". Stowarzyszenie organizuje mistrzostwa piłki nożnej dla dzieci z domów dziecka. Jakie było założenia tego programu i co udało się im do tej pory osiągnąć? Co piłka nożna daje dzieciakom z domów dziecka?
W Papui Nowej Gwinei 96 proc. ludności to chrześcijanie, ale większość z nich wierzy jednocześnie w czarną magię. Co grozi osobom podejrzanym o czary? O polowaniu na czarownice w tym kraju mówiła w Dzień Dobry TVN Dominika Kulczyk.
„Mądre bajki z całego świata” to 16 niezapomnianych opowieści, których akcja toczy się od Timoru Wschodniego po Polskę. Jak powstały? Jakie wartości są w nich przemycone? Gdzie kupić bajki? Na co zostaną przeznaczone pieniądze ze sprzedaży książek i CD? O projekcie mówiły w Dzień Dobry TVN: prezes Kulczyk Foundation Dominika Kulczyk, aktorka Edyta Jungowska i prezes Fundacji Ludzki Gest Jakub Błaszczykowski Małgorzata Domagalik.
Wietnam to jeden z najszybciej rozwijających się krajów Azji południowo-wschodniej, ale nie wszyscy tak samo korzystają na tym rozwoju. Co roku tysiące rodzin z biednych wietnamskich wsi migruje do miast w nadziei na lepszą przyszłość. Większość z nich trafia do slumsów, zasilając szeregi miejskiej biedoty. Właśnie w Wietnamie Dominika Kulczyk wspiera tych, którzy stanowią dla biednych ludzi ostatnią deskę ratunku, którzy nie mają dostępu do opieki zdrowotnej, edukacji i innych świadczeń socjalnych.
Timor Wschodni jest jednym z najmłodszych państw świata. Po wielu latach obcej okupacji pozostały wciąż jątrzące się rany. Jedną z nich jest przemoc domowa wobec kobiet, a w konsekwencji wobec dzieci. Dominika Kulczyk ze swoją fundacją dotarła do Belli Galhos, bohaterskiej kobiety, która kiedyś walczyła o niepodległość, a teraz walczy o to, by bieda nie upodlała ludzi. W studiu Dzień Dobry TVN, o sytuacji w Timorze Wschodnim, opowiedziała nam Mariola Ratschka, dyrektor Ośrodka Informacji ONZ w Warszawie.
Głodne dziecko nie ma szans by dotrzymać kroku swoim kolegom. W sporcie, w nauce, w życiu. Każde dziecko powinno mieć prawo do pełnowartościowych posiłków. Codziennie, przez cały rok. Dlatego 5 polskich organizacji pozarządowych zjednoczyło siły, aby pod egidą Kulczyk Foundation utworzyć program Żółty Talerz. O problemie niedożywienia polskich dzieci rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Dominiką Kulczyk.
Na antenie TVN rusza czwarta seria Efektu Domina. Co zobaczymy w dzisiejszym i kolejnych odcinkach? Zapytaliśmy o to prowadzącą program Efekt Domina Dominikę Kulczyk.