Ubóstwo menstruacyjne to brak opieki medycznej i sanitarnej, brak dostępu do wiedzy na temat zdrowia menstruacyjnego, a także piętno i wstyd związane z miesiączką, które uniemożliwiają kobietom uczestniczenie w życiu społecznym.
Jak dużym problemem jest ubóstwo menstruacyjne w Ugandzie?
Wśród wielu nierówności dotyczących płci w Ugandzie szczególnie stygmatyzujące jest tabu związane z menstruacją.
– Aplikowałam na stanowisko asystentki dyrektora szkoły. Chłopcy zaczęli protestować (...) W Ugandzie tylko chłopcy i mężczyźni mają swobodę wyrażania się. My, dziewczyny, musimy podporządkować się i wykonywać polecenia. Bywamy maltretowane, ale nie możemy o tym mówić. Musimy być cicho i zgadzać się na te tortury – mówi piętnastoletnia Ugandyjka, która jest jedną ze stu lokalnych liderek organizacji Iris, walczącej z ubóstwem menstruacyjnym. Jako przykład podaje historię dziewczyny, która nie zauważyła, że dostała miesiączkę i jej sukienka została poplamiona krwią. Chłopcy w szkole dręczyli nastolatkę z tego powodu.
Na temat dyskryminacji kobiet z powodu menstruacji wypowiedziała się Dominika Kulczyk w Dzień Dobry TVN. – Trudno pojąc, że w XXI wieku kobiety, które przechodzą przez ten naturalny, piękny proces nie są w stanie funkcjonować w taki sposób, w jaki powinny - ze spokojem, uszanowaniem, komfortem. Od wieków stygmatyzowano kobiety, które miały okres. Był to element kontroli świata patriarchalnego. Był to moment, kiedy można było znaleźć wytłumaczenie, by wykluczyć kobiety z aktywności społecznych - skomentowała Dominika Kulczyk. – Dziewczynka, która fizycznie czuje się słaba i jest odrzucona, czuje niemoc, nie widzi piękna w tym, że jest dziewczynką.
Czego kobiety w Ugandzie używają podczas miesiączki?
Ogromnym problemem jest także brak środków higieny osobistej. W wyniku ubóstwa menstruacyjnego w Ugandzie wiele dziewczynek jest zmuszonych używać szmatek lub liści bananowca zamiast podpasek. Według badań przeprowadzonych przez organizację Irise, aż 30 proc. Ugandyjek w wieku szkolnym używa potencjalnie szkodliwych materiałów zamiast podpasek.
Jak ubóstwo menstruacyjne wpływa na przyszłość dziewczynek w Ugandzie?
Lęk przed upokorzeniem sprawia, że wiele dziewcząt podczas menstruacji opuszcza zajęcia w szkole obniżając szansę na rzetelną edukację. W konsekwencji zmniejsza się też prawdopodobieństwo, że takim osobom uda się wyrwać z kręgu ubóstwa. Tym, co czeka dziewczęta, które zaniedbywały szkołę, jest wczesne zamążpójście i macierzyństwo.
Jak można pomóc kobietom, które doświadczają konsekwencji ubóstwa menstruacyjnego?
Organizacja Irise organizuje szkolenia na temat menstruacji dla dziewczyn i chłopców, łamiąc tabu menstruacyjne w odległych miejscach, gdzie większość dziewczyn nigdy nie miała możliwości użycia podpaski. Dominika Kulczyk zamierza wziąć udział w jednym z takich szkoleń, by poznać powody, dla których dziewczęta podczas menstruacji boją się wychodzić z domu.
Wraz z Agnes Akullo, menadżerką projektów Irise, planuje odwiedzić kobiety szyjące podpaski wielorazowego użytku, które są rozprowadzane są przez lokalne liderki do najbardziej potrzebujących kobiet.
Problem ubóstwa menstruacyjnego w Polsce
- Ten problem dotyczy aż pół miliona kobiet w naszym kraju - powiedziała Julia Kaffka, aktywistka z Fundacji Akcja Menstruacja, która była gościem Dzień Dobry TVN. Fundacja stworzyła przestrzeń w Internecie, gdzie można zadawać pytania dotyczące menstruacji. – Niestety, widzimy brak edukacji w namacalnej formie - powiedziała aktywistka. Dodała, że fundacja może liczyć na wsparcie ekspertów, którzy pomagają udzielać odpowiedzi. Celem fundacji jest też udostępnianie środków menstruacyjnych kobietom.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz wideo: Rowerzysta z Ugandy zaczął od sprzątania swojej okolicy, a skończył jako... przedsiębiorca. "Z plastikowych odpadów produkujemy cegły i kostkę brukową"
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz także:
Nigeryjki muszą wiele poświęcić, by zacząć nowe życie w Europie. "Nie o takiej odwadze marzyły"
Autor: Magdalena Zamkutowicz
Reporter: dominika kulczyk