Uganda

  Uganda

  Afrykańskie krajobrazy zachwycają podróżnych swoim egzotycznym charakterem oraz bliskością różnych dzikich zwierząt. Jedną z największych atrakcji tego kontynentu są malownicze jeziora, w tym słynne Jezioro Wiktorii oraz znacznie mniejsze, ale równie atrakcyjne, Jezioro Alberta. Mimo niewielkich rozmiarów trudno go nie zauważyć, podróżując trasą z Bulisy do Fort Portal w Ugandzie.

  W kolejnym odcinku "Efektu domina" Dominika Kulczyk zajęła się problemem ubóstwa menstruacyjnego w Ugandzie. W tym kraju kobiety podczas miesiączki są uważane za nieczyste i zabrania się im wykonywania wielu podstawowych czynności. Nie wolno im nawet gotować i jeść razem z innymi. Są poniżane. Jednocześnie nie mają środków higienicznych, by się odpowiednio zabezpieczyć. Jak można im pomóc?

  Trwa proces beatyfikacji doktor Wandy Błeńskiej, która przez kilkadziesiąt lat swojej pracy wśród trędowatych - uczyniła wiele dobra. Ksiądz Jarosław Czyżewski, postulator procesu beatyfikacyjnego Wandy Błeńskiej oraz dr n. med. Norbert Rehlis, przyjaciel pani doktor opowiedzieli w naszym studiu o tej niezwykłej kobiecie.

  Na misji w Ugandzie spędził 15 lat. Miejscowi mówią do niego "Ty już jesteś nasz". W Dzień Dobry TVN misjonarz i franciszkanin Bogusław "Kalungi" Dąbrowski opowiedział o chwilach zwątpienia, budowie szkoły i książce pełnej niesamowitych afrykańskich historii. Jak wygląda codzienne życie na misji?

  W Dzień Dobry TVN gościliśmy kaznodzieję Sama Childersa - założyciela fundacji Angels of East Africa, która zajmuje się ratowaniem dzieci w Sudanie Południowym i Ugandzie. Dla wielu osób jest kontrowersyjny, ponieważ - oprócz tego, że głosi wśród swoich podopiecznych Słowo Boże, uczy ich również, jak strzelać z broni. Są też tacy, którzy go kochają i bardzo szanują za to co robi. Powiedział nam o swojej misji. Odniósł się również do kontrowersji, jakie budzi.