W kolejnym odcinku "Efektu domina" Dominika Kulczyk zajęła się problemem ubóstwa menstruacyjnego w Ugandzie. W tym kraju kobiety podczas miesiączki są uważane za nieczyste i zabrania się im wykonywania wielu podstawowych czynności. Nie wolno im nawet gotować i jeść razem z innymi. Są poniżane. Jednocześnie nie mają środków higienicznych, by się odpowiednio zabezpieczyć. Jak można im pomóc?
- Przemoc, narkotyki, prostytucja, gangsterzy - tak opisuje współczesną Gwatemalę Juan Pablo Romero Fuentes, założyciel jedynej w swoim rodzaju szkoły i ruchu społecznego o nazwie El Patojismo. W kolejnym odcinku "Efektu Domina" Dominika Kulczyk spotyka się z nim, by lepiej zrozumieć działania organizacji, zwłaszcza te skierowane do dziewcząt i kobiet.
Handel kobietami to jeden z największych problemów ludzkości. Nigeryjki podejmują podróż do Włoch w nadziei na lepsze życie. Na miejscu czeka je jednak wielkie rozczarowanie. Dominika Kulczyk, gospodyni programu "Efekt Domina", sprawdza, jak można im pomóc.
Niepełnosprawność często oznacza wykluczenie. Dla zdrowych osób ktoś niewidomy czy na wózku inwalidzkim z założenia jest słabszy, niezdolny do wykonania niektórych czynności. Najnowszy odcinek programu "Efekt Domina", przygotowany wspólnie z fundacją Avalon, pokazuje, że to nieprawda. Życie osób niepełnosprawnych wcale tak mocno nie różni od codzienności osób pełnosprawnych.
W wielu krajach rozwijających się ciąża i poród to jedne z głównych zagrożeń dla życia oraz zdrowia młodych kobiet. Najgorzej pod tym względem jest w Tanzanii, gdzie na sto tysięcy mieszkańców przypada tylko jeden lekarz. W Dzień Dobry TVN o tym problemie opowiedziała Małgorzata Olasińska-Chart, dyrektor Programu Pomocy Humanitarnej PMM.
Obrzezanie żeńskich narządów płciowych to nie jest tylko problem plemion w Afryce, żyjących zgodnie z tradycyjnymi wierzeniami. To kwestia, która dotyczy kobiet w wielu krajach. Na całym świecie co 11 sekund jakaś dziewczynka poddana zostaje rytuałowi, który niszczy jej zdrowie i psychikę.
Dominika Kulczyk wraz z "Efektem Domina" odwiedziła już 40 miejsc na świecie. W związku z okrągłym jubileuszem w Warszawie powstała Pracownia Efektu Domina. Co jest celem tego miejsca? Jak zaznaczyła Dominika Kulczyk dziennikarstwo bez pomagania nie ma pełnego wymiaru. Co to znaczy?
W dżungli w Gwatemalii znajduje się szkoła z internatem dla ponad 200 dzieci, w większości Majów. Początki w szkole nie są łatwe. 12-letni Rudy, gdy przyjechał do Casa Guatemala nie mówił po hiszpańsku. Język to główna przyczyna uniemożliwiająca Majom normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Szkoła Casa Guatemala otwiera przed dziećmi drzwi do lepszego życia. Wielu absolwentów tej szkoły poszło na studia i zostało lekarzami czy prawnikami. Niestety rząd w Gwatemalii nie finansuje szkoły, placówkę wspierają fundacje zewnętrzne. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy wolontariuszkę Katarzynę Żelazny, która w szkole Casa Guatemala spędziła 7 miesięcy. Co tam dokładnie robiła? Czy jeszcze tam wróci?
Bohaterką kolejnego odcinka programu Efekt Domina jest Urmi Basu - założycielka fundacji opiekującej się dziećmi prostytutek i dziećmi z kasty nietykalnych. Urmi zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby zapytać, dlaczego postanowiła zająć się taką działalnością, jak w Indiach funkcjonuje system kastowy i jak wpływa na działanie jej fundacji.
Kim są Rohindżowie, i dlaczego jest to najbardziej prześladowana mniejszość etniczna na świecie? Dominika Kulczyk, z kamerą "Efektu Domina", wybrała się do Cox’s Bazar w Bangladeszu gdzie znajduje się największy obóz uchodźczy na świecie. Jak można pomóc ludziom którzy znaleźli tam schronienie?
W studiu Dobry TVN gościliśmy Dominikę Kulczyk, która opowiedziała nam o swojej podróży do Rwandy, gdzie spotkała się z dziećmi głuchymi i niedosłyszącymi oraz ich rodzinami. Dzieci głuche i niedosłyszące żyją w zupełnie innym świecie. Jest to świat ciszy. Niestety głuche dzieci z Rwandy są traktowane gorzej. Są odrzucane przez rówieśników. Ich niepełnosprawność jest często uważana jako klątwa od losu. Jak wygląda pomoc dla niesłyszących dzieci? Czy rodzice uczą się języka migowego?
W Kolumbii bardzo mocno zakorzeniona jest kultura machismu, czyli podrzędnej roli kobiet wobec mężczyzn. Dominacja mężczyzn spotykana jest we wszystkich warstwach społecznych? Czy jest szansa, że ta sytuacja się wkrótce zmieni i któraś z Kolumbijek zostanie przywódcą swojego kraju? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Juana Diego Ramireza - Kolumbijczyka mieszkającego w Polsce, aby powiedział nam o sytuacji swoich rodaczek.
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Marcina Lisiaka, rzecznika projektu "Nadzieja na Mundial". Stowarzyszenie organizuje mistrzostwa piłki nożnej dla dzieci z domów dziecka. Jakie było założenia tego programu i co udało się im do tej pory osiągnąć? Co piłka nożna daje dzieciakom z domów dziecka?
W Papui Nowej Gwinei 96 proc. ludności to chrześcijanie, ale większość z nich wierzy jednocześnie w czarną magię. Co grozi osobom podejrzanym o czary? O polowaniu na czarownice w tym kraju mówiła w Dzień Dobry TVN Dominika Kulczyk.
Wietnam to jeden z najszybciej rozwijających się krajów Azji południowo-wschodniej, ale nie wszyscy tak samo korzystają na tym rozwoju. Co roku tysiące rodzin z biednych wietnamskich wsi migruje do miast w nadziei na lepszą przyszłość. Większość z nich trafia do slumsów, zasilając szeregi miejskiej biedoty. Właśnie w Wietnamie Dominika Kulczyk wspiera tych, którzy stanowią dla biednych ludzi ostatnią deskę ratunku, którzy nie mają dostępu do opieki zdrowotnej, edukacji i innych świadczeń socjalnych.
W Afryce dzieci posądzone o czary są porzucane, torturowane i prześladowane. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dziennikarza Szymona Hołownię, który prowadząc fundacje: Kasisi i Dobra Fabryka miał do czynienia z małymi "czarownikami". Opowiedział nam ich wstrząsające historie. Jak można zapobiec tak okrutnemu traktowaniu tych dzieci?
Timor Wschodni jest jednym z najmłodszych państw świata. Po wielu latach obcej okupacji pozostały wciąż jątrzące się rany. Jedną z nich jest przemoc domowa wobec kobiet, a w konsekwencji wobec dzieci. Dominika Kulczyk ze swoją fundacją dotarła do Belli Galhos, bohaterskiej kobiety, która kiedyś walczyła o niepodległość, a teraz walczy o to, by bieda nie upodlała ludzi. W studiu Dzień Dobry TVN, o sytuacji w Timorze Wschodnim, opowiedziała nam Mariola Ratschka, dyrektor Ośrodka Informacji ONZ w Warszawie.
Ciężarne 13-latki czy 26-letnie babcie nikogo w kolumbijskich slumsach nie dziwią. W najbiedniejszych warstwach społeczeństwa przemoc wobec kobiet przybiera szczególnie jaskrawe formy: gwałty, wykorzystywanie seksualne czy handel usługami seksualnymi nieletnich to codzienność. Dominika Kulczyk wybrała się tam z ekipą Efektu Domina. O sytuacji kobiet w Kolumbii rozmawialiśmy z kulturoznawcą - Martą Wójtowicz- Wcisło. Efekt Domina zaraz po Dzień Dobry TVN.
Głodne dziecko nie ma szans by dotrzymać kroku swoim kolegom. W sporcie, w nauce, w życiu. Każde dziecko powinno mieć prawo do pełnowartościowych posiłków. Codziennie, przez cały rok. Dlatego 5 polskich organizacji pozarządowych zjednoczyło siły, aby pod egidą Kulczyk Foundation utworzyć program Żółty Talerz. O problemie niedożywienia polskich dzieci rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Dominiką Kulczyk.
Na antenie TVN rusza czwarta seria Efektu Domina. Co zobaczymy w dzisiejszym i kolejnych odcinkach? Zapytaliśmy o to prowadzącą program Efekt Domina Dominikę Kulczyk.
W Dzień Dobry TVN prezes Kulczyk Foundation Dominikę Kulczyk powiedziała o książce "Efekt Domina. Moc pomagania. Opowiadania o dzieciach świata”. Czego ta książka ma nauczyć dzieci i dorosłych? Na co zostanie przeznaczony dochód z jej sprzedaży?
„Bajki z całego świata” to opowieści o prawdziwym, niewyidealizowanym świecie dzieci, dla których codzienność bywa niekiedy wyzwaniem. Bajki zostały zebrane z różnych, najbardziej egzotycznych zakątków świata. Jakich? Okazuje się, że w bajkach zza granicy możemy odnaleźć podobne wartości i przesłanie co w polskich bajkach. Dochód z książeczek zostanie przekazany na szczytny cel. Jaki? O projekcie w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziały: Dominika Kulczyk, Prezes Kulczyk Foundation i aktorka Marta Żmuda-Trzebiatowska.
Bohaterami ostatniego odcinka Efekt Domina jest rodzina Państwa Wasilewskich, która - uciekając przed wojną - zostawiła swój dom w Donbasie na Ukrainie i przyjechała do ośrodka w Rybakach. W Dzień Dobry TVN Hanna, Wadim, Sonia i Stefania Wasilewscy powiedzieli, jak żyje im się w Polsce i jak wygląda ich proces adaptacyjny.
W najnowszym odcinku "Efektu Domina" Dominika Kulczyk odwiedziła Panamę, gdzie mieści się baza pływających lekarzy. Co to za organizacja? Komu pomaga? Na jakie problemy najczęściej uskarżają się tubylcy? Gościem Dzień Dobry TVN była prof. dr n. med. Katarzyna Życińska, która towarzyszyła ekipie "Efektu Domina" podczas realizacji zdjęć. Czy sama mogłaby pracować w takich warunkach?
Wyspa Lesbos to pierwsze miejsce, w Unii Europejskiej, do którego docierają uchodźcy z Syrii. Dominika Kulczyk wybrała się tam z kamerą "Efektu Domina". : Co dzieje się na brzegu greckiej wyspy? Jaką pomoc otrzymują ludzie uciekający przed wojną i kto, tak naprawdę, im pomaga?
"Nie mogę za nimi chodzić, żeby uchronić je od niebezpieczeństw. Nie mogę wytłumaczyć każdemu rodzicowi, żeby nie sprzedawał swoich dzieci do domów publicznych. Ale mogę te dzieciaki ściągnąć do naszego centrum edukacyjnego i uczyć" - Sompop Jantraka, założyciel organizacji Development and Education Programme for Daughters and Communities (DEPDC) przeciwdziałającej wyzyskowi i dziecięcej prostytucji. W studiu Dzień Dobry TVN Dominika Kulczyk i Joanna Garnier opowiedziały o kulisach handlu ludźmi i azjatyckiej seksturystyce. Więcej, o ciemnych obliczach tajlandzkiego raju, już o 11.00 w TVN w programie Efekt Domina!
Czy kobieta chora na nowotwór ma szansę urodzić zdrowe dziecko? Wielu lekarzy doradza wówczas usunięcie ciąży. Czy chemioterapia może zaszkodzić dziecku? Jakie mogą być powikłania? Chorym kobietom pomaga Fundacja Rak&Roll założona przez Magdę Prokopowicz. Kim są Boskie Matki? Na kanapach Dzień Dobry TVN gościliśmy: Dominikę Kulczyk, prowadzącą program „Efekt Domina" oraz Monikę Dąbrowską z fundacji Rak&Roll. W jaki sposób fundacja Dominiki Kulczyk chce pomóc chorym kobietom?
Na 7 milionów dzieci żyjących w Polsce sieroty stanowią 77 tysięcy, czyli ponad 1%. W większości z nich to sieroty społeczne, ich rodzice żyją, jednak odebrano im lub ograniczono prawa rodzicielskie. W kolejnym odcinku "Efektu Domina" Dominika Kulczyk gościła w rodzinnym domu, który powstał, by ratować uczucia i szczęście porzuconych dzieci. O Wioskach Dziecięcych rozmawialiśmy z nią oraz z Jankiem Daszkiewiczem, mieszkającym w Młodzieżowej Wspólnocie Mieszkaniowej w Siedlcach i Małgorzatą Błażewicz, mamą w Wiosce Dziecięcej.
W nowej ramówce TVN na antenę powraca "Efekt Domina". Czym ta edycja różni się od poprzednich? W pierwszym odcinku Dominika Kulczyk odwiedza Malawi - kraj, w którym co dziesiąty mieszkaniec jest nosicielem wirusa HIV. O tym jak sprawić, by świat stał się choć trochę lepszy i co zobaczymy w kolejnych odcinkach z Dominiką rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN.
Dominika Kulczyk: ""Wszyscy mamy prawo do pokoju, do życia , do jedzenia, do edukacji. (...) Wszystkie dzieci na świecie mają podobne potrzeby, marzenia ale niektórym z nich trudniej te marzenia spełnić". W poniedziałek 16 listopada rozpoczyna się 17 edycja europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej i z tej okazji do szkół w całej Polsce trafią materiały w ramach projektu Edukacja Globalna Efektu Domina. O tej inicjatywie oraz o tym jak uczyć dzieci empatii i wrażliwości społecznej rozmawialiśmy z Dominiką Kulczyk, prowadzącą program "Efekt Domina" i Markiem Michalakiem, Rzecznikiem Praw Dziecka.