Kulczyk, Ochojska, Pyz, Tokarczuk i Wojciechowska. Polki, które zmieniają świat na lepszy

Wojciechowska, Kulczyk, Tokarczuk, Pyz, Ochojska
East News/Dzień Dobry TVN
Są śmiałe, silne i niezwykle inspirujące. Mają odwagę, żeby wyrażać swoje zdanie i walczyć o to, w co wierzą, stając się wzorem dla wielu pokoleń. Poznajcie kobiety, które zabiegają o to, żeby na świecie żyło się lepiej.

Dzień Kobiet zbliża się wielkimi krokami. Święto jest nie tylko okazją do obdarowania najbliższych Pań, ale także do zwrócenia uwagi na kobiety. A tych odważnych i silnych w Polsce nie brakuje. Śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że każda Polka taka jest na swój własny sposób i robienie rankingów nie jest wskazane. Dlatego rankingu nie zrobimy. Chcemy jednak szczególnie wyróżnić te Polki, które dbają o to, żeby świat był lepszym miejscem do życia. Oddają serce, poświęcają czas, a często całe życie, żeby spełniło się to, w co wierzą.

Janina Ochojska – dla ludzi i świata

Kobieta astronom, działaczka humanitarna i społeczna. Janina Ochojska urodziła się w 1955 roku i już w pierwszych miesiącach życia zachorowała na chorobę Heinego-Medina. Dzieciństwo spędziła w szpitalach. W 1980 ukończyła astronomię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i do 1984 pracowała w Pracowni Astrofizyki PAN w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika. Działała w "Solidarności" zajmując się dystrybucją nielegalnych wydawnictw, ale także pomocą osobom represjonowanym i ich rodzinom. Zorganizowała pomoc dla byłej Jugosławii, a w 1994 roku założyła Polską Akcję Humanitarną, której jest prezeską. PAH udziela pomocy w 44 krajach – pomaga ofiarom konfliktów zbrojnych i katastrof. W Polsce prowadzi program dożywiania dzieci.

Janina Ochojska jest odznaczona Orderem Uśmiechu, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a także laureatką wielu innych nagród. W 2019 roku ogłosiła, że choruje na raka piersi. W drugiej połowie 2020 roku Janina Ochojska pokonała chorobę nowotworową.

Helena Pyz – opiekunka w chorobie

Polka, która leczy trędowatych. Podobnie jak Janina Ochojska, Helena Pyz w dzieciństwie zachorowała na chorobę Heinego-Medina. Ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie, a w latach 80. Angażowała się w organizowanie NSZZ "Solidarność" w środowisku medycznym, pełniła funkcję przewodniczącej komisji zakładowej związku w zakładzie opieki zdrowotnej na Woli. W 1989 roku wyruszyła w pierwszą podróż do Indii.

Od tego czasu Helena Pyz jest związana z ośrodkiem Jeevodaya. Do przychodni, w której pracuje, trafiają ludzie naznaczeni trądem, ale także biedni mieszkańcy okolicznych wiosek, których nie stać na inną opiekę medyczną. Dr Helena jest dla nich nie tylko lekarzem, ale także przyjaciółką i ogromnym wsparciem. Helena Pyz została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Orderem Uśmiechu.

Helena Pyz

Dominika Kulczyk – na ratunek najuboższym

Najbogatsza Polka o wielkim sercu. Prezeska "Kulczyk Foundation" od lat angażuje się w dobroczynną działalność. Walczy z dyskryminacją i nierównością, dotykającymi kobiety i dziewczynki na całym świecie. Wspólnie z fundacją pomaga krajom dotkniętym przez biedę, klęski żywiołowe i różnego rodzaju katastrofy naturalne. Dominika Kulczyk dzieli się dobrem tam, gdzie brakuje. W marcu 2020 roku, na początku pandemii, przekazała polskiej Fundacji Lekarze Lekarzom 20 mln zł na zakup sprzętu medycznego do walki z koronawirusem.

Dominika Kulczyk jest Damą Orderu Uśmiechu, ambasadorką SOS Wiosek Dziecięcych i członkinią Foundry - elitarnej, międzynarodowej grupy filantropów.

Olga Tokarczuk – czuła narratorka rzeczywistości

Olga Tokarczuk została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok. Zadebiutowała w 1979 na łamach pisma "Na przełaj", w którym publikowała opowiadania pod pseudonimem "Natasza Borodin". Uznawana jest za jedną z najlepszych, jeżeli nie najlepszą polską pisarkę. W swojej twórczości odzwierciedla problemy aktualne i ważne. Po otrzymaniu nagrody Nobla wydała zbiór esejów i wykładów – "Czuły Narrator", który pozwala lepiej zrozumieć trudną tematykę i styl, którym się posługuje.

O Oldze Tokarczuk można powiedzieć, że jest aktywistką. Deklaruje się jako feministka, wspiera działania na rzecz ochrony środowiska, praw zwierząt, równouprawnienia i społeczeństwa obywatelskiego. Pisarka założyła fundację, która ma być przestrzenią dla "międzynarodowej rozmowy o możliwościach literatury w diagnozowaniu świata, w opisywaniu rzeczywistości, w której niebezpiecznie szybko narastają nastroje ksenofobiczne i nacjonalistyczne".

Martyna Wojciechowska – szacunek dla ludzi

Martyna Wojciechowska od lat pokazuje nam świat. Przybliża nieznane kultury pokazując historie kobiet na krańcach świata. Do każdej podchodzi z ogromnym szacunkiem. Jest nie tylko znakomitą dziennikarką i zapaloną podróżniczką, ale także osobą o wielkim sercu. Martyna Wojciechowska jest honorową ambasadorką WWF Polska, członkinią Polskiej Akcji Humanitarnej, była zaangażowana w budowę kliniki hematologii dziecięcej "Przylądek Nadziei" i aktywnie uczestniczy we wszystkich zbiórkach i akcjach tam organizowanych.

Kilka lat temu Martyna Wojciechowska adoptowała Kabulę Nkalango Mensaje, albinoskę, bohaterkę filmu Ludzie Duchy. Dziennikarka opowiada się za szacunkiem i tolerancją dla każdego człowieka.

Martyna Wojciechowska: Nie pamiętam takiej sytuacji w całym moim życiu, żebym powiedziała, że mi się nie chce. Zobacz wideo:

TVN/ x-news

Zobacz też:

Mama Ginekolog poruszyła ważny temat dotyczący kobiet: "Często to słyszę w gabinecie"

Zamiast powitania słyszą: "Ale jesteś wielka". Z jakimi problemami mierzą się wysokie kobiety?

Była stylistką gwiazd, potem założyła markę bieliźnianą. Dlaczego kobiety sukcesu po latach zmieniają zawód?

Autor: Anna Korytowska

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Wojtek Łozowski chciałby zagrać w "Diunie"? Wyznał, jakie jest jego aktorskie marzenie

Wojtek Łozowski chciałby zagrać w "Diunie"? Wyznał, jakie jest jego aktorskie marzenie

W sieci pokazują swoje ciało bez filtra. "Na hejt nie można się przygotować"

W sieci pokazują swoje ciało bez filtra. "Na hejt nie można się przygotować"

"Przełomowe show dla Polski". Sandra Hajduk-Popińska zapowiada nowości w TVN

"Przełomowe show dla Polski". Sandra Hajduk-Popińska zapowiada nowości w TVN

Marcin Prokop o programie "Niezwykłe Stany Prokopa". "Zrobiłem go po swojemu"

Marcin Prokop o programie "Niezwykłe Stany Prokopa". "Zrobiłem go po swojemu"

Nie żyje gwiazda kulinarnego show. Urodziny Olgi Bołądź. Muzyk Kultu zatrzymany

Nie żyje gwiazda kulinarnego show. Urodziny Olgi Bołądź. Muzyk Kultu zatrzymany

Oferował pomoc w zbiórkach charytatywnych. Rodzice chorych dzieci czują się oszukani

Oferował pomoc w zbiórkach charytatywnych. Rodzice chorych dzieci czują się oszukani

"Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

"Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

Agnieszka Woźniak-Starak o roli prowadzącej "Mam Talent!". "Lubię się tak na coś rzucić"

Agnieszka Woźniak-Starak o roli prowadzącej "Mam Talent!". "Lubię się tak na coś rzucić"

Ryszard Cebula o ryzyku podejmowanym przez ekipę "Uwagi! TVN". " To taki trochę amerykański serial, thriller"

Ryszard Cebula o ryzyku podejmowanym przez ekipę "Uwagi! TVN". " To taki trochę amerykański serial, thriller"

Zadziorne charaktery i niezwykłe emocje w "The Traitors. Zdrajcy". "Mamy świeżą krew na wizji"

Zadziorne charaktery i niezwykłe emocje w "The Traitors. Zdrajcy". "Mamy świeżą krew na wizji"