Promowanie literatury oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na całym świecie. Taki jest cel obchodzonego 3 marca Międzynarodowego Dnia Pisarzy i Pisarek. Jak wygląda ich proces twórczy? Czym jest pisanie książek? Sprawdźcie, co mówią o tym Olga Tokarczuk, Katarzyna Bonda, Grażyna Plebanek, Szczepan Twardoch, Marek Krajewski, Remigiusz Mróz i Haruki Murakami.
Polityk, noblistka i aktorki. Które gwiazdy przyszły na świat na początku roku?
"Jestem pod wielkim wrażeniem".
Joanna Concejo jest autorką ilustracji do kilkudziesięciu książek, które pokochały dzieci od Francji po Koreę Południową. Była wielokrotnie nagradzana, a jej kunszt i talent doceniła sama Olga Tokarczuk.
Poznaliśmy nominowanych do Międzynarodowego Bookera. Ogłoszono tzw. długą listę, uwzględniającą 13 tytułów. Wśród nich znalazły się "Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk w przekładzie Jennifer Croft. To kolejny sukces polskiej pisarki.
"Chciałabym o tym pogadać z kimś dużo mądrzejszym ode mnie".
"Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk w tłumaczeniu Jennifer Croft cieszą się ogromną popularnością w Stanach Zjednoczonych. Kilka dni po premierze powieść znalazła się na 10. miejscu listy bestsellerów "New York Timesa" oraz na 5. miejscu zestawienia amerykańskich księgarni niezależnych.
"(555468) Tokarczuk" - to oficjalna nazwa planetoidy, odkrytej przez polskich łowców komet Michała Kusiaka i Michała Żołnowskiego. - Tą planetoidą chciałbym podziękować Pani Tokarczuk nie tylko za jej cudowną literaturę, ale również społeczne zaangażowanie. Pełne radosnej autentyczności i klasy - tłumaczy jeden z odkrywców.
Akademickie Centrum Badawcze Ex-Centrum Olgi Tokarczuk rozpoczęło swoją działalność. Porozumienie podpisali Prezes Fundacji Olgi Tokarczuk, czyli mąż noblistki Grzegorz Zygadło oraz Rektor Uniwersytety Wrocławskiego, prof. dr hab. Przemysław Wiszewski. Czym będą się zajomować?
Suknie i fraki zgromadzone na wystawie "Ekskluzywna odzież robocza, czyli kreacje na czerwonym dywanie" w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie są wyjątkowe nie tylko dlatego, że stworzyli je najlepsi polscy projektanci mody. Z każdym z tych strojów wiąże się anegdota dotycząca osoby, dla której powstał. Można będzie podziwiać z bliska m.in. sukienkę, którą dla Kate Middleton uszyła Gosia Baczyńska.
Czy Blanka Lipińska rzeczywiście króluje wśród polskich autorów? Najnowsza badania Biblioteki Narodowej zdradzają, kogo czytają Polacy. Wiadomo też, kto częściej sięga po książkę. Panie czy może jednak panowie?
Są śmiałe, silne i niezwykle inspirujące. Mają odwagę, żeby wyrażać swoje zdanie i walczyć o to, w co wierzą, stając się wzorem dla wielu pokoleń. Poznajcie kobiety, które zabiegają o to, żeby na świecie żyło się lepiej.
10 grudnia świętujemy rocznicę wręczenia Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk. Z tej okazji fundacja noblistki organizuje wyjątkowe spotkanie, a o jego szczegółach opowiedział widzom Mateusz Hładki. Cego możemy się spodziewać?
Literacka Nagroda Nobla w 2020 roku została przyznana amerykańskiej poetce Louise Glück . Szwedzka Akademia uhonorowała ją za "niepowtarzalny poetycki głos, który swym surowym pięknem czyni ludzką egzystencję uniwersalną".
Nowa inicjatywa polskiej noblistki. Olga Tokarczuk i menadżerka Beata Kłossowska-Tyszka otworzyły w Nowej Rudzie artystyczną kawiarnię „Dobra Nowina”. Nazwa nie jest przypadkowa. Czego - oprócz kawy - można się w niej spodziewać?
4 lutego w Warszawie odbyła się gala Bestsellerów Empiku 2019. Podczas wydarzenia nagrodzono twórców najlepiej sprzedających się w minionym roku książek, filmów, płyt, gier i czasopism w sieci salonów Empik. Transmisję mogliśmy zobaczyć w telewizji TVN. Kto w tym roku zwyciężył?
Olga Tokarczuk: "Całe moje życie jest pracą (...), spacer jest pracą, rozmowa z ludźmi jest pracą. Wszystko się może przydać do książki". Pisarka eseistka, autorka scenariuszy i laureatka wielu prestiżowych nagród literackich.Jest jednym z najchętniej tłumaczonych polskich pisarzy. Leo Leszek Kantor: "W kręgach literackich mówi się o tym, że powinna albo może nawet jest na liście kandydatów do Nagrody Nobla". Pod koniec października premierę miała jej kolejna książka: "Zgubiona Dusza". Zobacz materiał Magdy Nabiałczyk, reporterki Dzień Dobry TVN.
Olga Tokarczuk jest jedną z najpopularniejszych, najczęściej tłumaczonych i najbardziej zaangażowanych polskich pisarek. Na podstawie jej powieści "Prowadź swój pług przez kości umarłych" Agnieszka Holland nakręciła swój najnowszy film Pokot. O historii opisanej w książce i współpracy przy tworzeniu filmu Olga Tokarczuk opowiedziała prowadzącej Dzień Dobry TVN Kindze Rusin. Jakie pisarka ma zdanie o myśliwych? Jakich scen w filmie ie chciała oglądać? Jak przyjęła informację, że polska reżyserka chce nakręcić film na podstawie jej książki? Miała wpływ na to, jak wygląda główna bohaterka?