Podpaski wielorazowe – przyjazne dla kobiety i środowiska

Podpaski
Podpaski wielorazowe
Źródło: Zoranm/Getty Images
Podpaski wielorazowe to produkt dla kobiet dbających o siebie i o środowisko naturalne. Są ekologiczne, ponieważ pozwalają ograniczyć ilość odpadów. Są również zdrowe, gdyż wykonanie z naturalnych materiałów znacznie ogranicza ryzyko wystąpienia podrażnień i infekcji. Kolejnym argumentem przemawiającym za takim wyborem jest ekonomiczność rozwiązania, podpaski wielorazowe mogą służyć naprawdę długo, pod warunkiem, że są odpowiednio traktowane: prane i przechowywane.

Podpaski wielorazowe należy czyścić, czasem namaczać, a następnie prać. W zależności od rodzaju materiału, z którego są wykonane, można je przechowywać zarówno na sucho, jak i na mokro. Można je prać ręcznie lub w pralce. Warto pamiętać, aby do czyszczenia używać delikatnych i naturalnych środków piorących, unikać odplamiaczy z chlorem oraz płynów zmiękczających. Najlepiej do prania podpasek wielokrotnego użytku stosować delikatne płyny do prania lub mydło.

Zalety podpasek wielorazowych

Podpaski wielorazowe to wybór kobiet świadomych, które wiedzą, jak dbać o środowisko naturalne, zdrowie i jak żyć oszczędniej. Pierwszym argumentem, który przemawia za wyborem podpasek wielorazowych, jest troska o Ziemię. Obliczono, że w USA co roku trafia na wysypisko 12 mld podpasek i 7 mln tamponów, zaś każda podpaska rozkłada się kilkaset lat. Użycie podpasek wielorazowego użytku zmniejsza ten problem. Kolejną kwestią jest bezpieczeństwo. Podpaski wielorazowe wykonane są z naturalnych materiałów, co eliminuje ryzyko podrażnień, alergii, infekcji intymnych.

Zdrowie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Szyte są z flaneli, jedwabiu, bawełny, są niezwykle delikatne, a ich skład jest przyjazny dla zdrowia i środowiska. Inaczej rzecz ma się w przypadku powszechnie stosowanych podpasek jednorazowych, których skład nie zawsze jest znany użytkowniczkom (polietylenowa folia, poliakrylan sodu, kleje, gumy). Jednak to nie wszystkie zalety podpasek wielorazowych – są bardzo funkcjonalne i wygodne w użyciu. Wielorazówki posiadają skrzydełka zapinane na napy lub zatrzaski, występują w kilku rozmiarach i można je dostosować do intensywności menstruacji. Dodatkowo są wykonane estetycznie i mają ciekawy design: kolory i wzory.

Jak dbać o podpaski wielorazowe?

Kobiety często wahają się przed podjęciem decyzji o kupnie podpasek wielorazowych z obawy przed kłopotami z ich czyszczeniem. Pojawiają się pytania, jak prać podpaski, czy trzeba je wcześniej namaczać, jakich środków chemicznych użyć do czyszczenia. Czynności, które należy wykonać, zależą przede wszystkim od tego, z jakiego materiału wykonane są podpaski. Najłatwiejsze do czyszczenia się te wykonane z mikropolaru, weluru i tych nie trzeba namaczać przed praniem. Inne materiały, które trudniej oczyścić, wymagają wcześniejszego namoczenia.

Kupując podpaski, warto od razu zaopatrzyć się w specjalny worek do ich przechowywania, najczęściej wykonany z przewiewnej siateczki. Do takiego woreczka należy wkładać zużyte podpaski. Ważne jest, aby nie zamykać im dostępu powietrza, ponieważ tylko wtedy krew zaschnie. Po zebraniu wszystkich podpasek można je namoczyć i wyprać lub od razu wyprać w pralce. Najlepiej użyć delikatnego płynu do prania. Należy unikać proszków, substancji chemicznych (chloru, płynów do płukania), które upośledzają zdolności chłonne podpasek.

Inaczej należy postąpić z podpaskami wielorazowymi wykończonymi bambusem lub bawełną organiczną. W tym przypadku podpaski należy namoczyć, przedtem płucząc je pod bieżącą wodą. Płukać należy pod zimną wodą, ponieważ ciepła utrwala wszelkiego rodzaju plamy. Mocząc podpaski, warto wlać do wody kilka kropli olejków eterycznych, które nadadzą podpaskom przyjemny zapach. Do pralki wkładamy podpaski dobrze namoczone, które nie będą już brudzić. Namoczoną podpaskę można również wysuszyć i odłożyć do kosza na brudną bieliznę.

W przypadku wyjątkowo trudnego zabrudzenia, można użyć naturalnego odplamiacza bez dodatku chloru (mydło marsylskie, galasowe). Podpaski wielokrotnego użytku można prać ręcznie i w pralce, stosując łagodne płyny. Nie należy jednak suszyć ich w suszarkach bębnowych czy na kaloryferach. Najlepiej rozwiesić je w przewiewnym miejscu.

Rodzaje podpasek wielorazowych

W zależności od indywidualnych potrzeb, kobiety mogą wybierać podpaski wielorazowe na dzień lub na noc . Mogą również zdecydować się na odpowiedni dla siebie rozmiar – regular, super, super plus, a także wkładki lub całe zestawy podpasek o różnych rozmiarach. Czasem panie postanawiają same wykonać podpaski wielorazowe.

Jak uszyć podpaski wielorazowe? Przede wszystkim należy wybrać odpowiednie materiały i napy, które ułatwią noszenie podpasek. Trzeba pamiętać, aby strona wewnętrzna była kolorowa, a brzegi dokładnie wykończone (należy zrezygnować z przeszyć od wewnętrznej strony). Dobrze jest wykonać dodatkową kieszonkę na wkład chłonny (np. z frotte bambusowej).

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Zoranm/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana