Finanse i Praca

Płatny urlop menstruacyjny. Pogorszy sytuację kobiet na rynku pracy?

Finanse i Praca

Aktualizacja:
Autor:
Berenika
Olesińska/Diana Ryściuk
Źródło:
tvn24.pl, TOK FM
Kobieta z bólem brzucha w pracy
Zinkevych/Getty ImagesHiszpania. Rząd debatuje nad projektem urlopu menstruacyjnego

Płatny urlop menstruacyjny obowiązuje w Korei Południowej i Japonii. Teraz nad jego wprowadzeniem debatuje rząd Hiszpanii. Na jakiej zasadzie miałby zostać przyznawany urlop menstruacyjny? Jak może wpłynąć na pozycję kobiet na rynku pracy? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w reportażu programu TVN "Polska i Świat".

Hiszpania. Płatny urlop menstruacyjny

Co trzecia Polka, jak i co trzecia Hiszpanka przyznaje, że comiesięczne bóle menstruacyjne utrudniają wykonywanie obowiązków zawodowych. Mimo, że miesiączka nie jest chorobą, dolegliwości z nią związane mogą być bardzo dokuczliwe. Czy odczuwanie silnego dyskomfortu to powód do wzięcia płatnego urlopu w pracy?

Jak podaje tvn24.pl, Katarzyna Siemienkiewicz, ekspertka ds. prawa pracy podkreśla, że odczuwanie lekkiego dyskomfortu nie zalicza się do poważnych objawów somatycznych, które kwalifikują do przyznania urlopu. Żeby z niego skorzystać, kobieta będzie musiała przedstawić zaświadczenie lekarskie.

Wszystko, co trzeba wiedzieć o menopauzie

Kiedy kobieta wchodzi w okres przed menopauzą
Kiedy kobieta wchodzi w okres przed menopauząDzień Dobry TVN
wideo 2/5

W Japonii i Korei Południowej urlop menstruacyjny przysługuje już od jakiegoś czasu. Nad tym, czy wprowadzić go również na rynek pracy w Hiszpanii, debatuje tamtejszy rząd.

Monika Celej, autorka reportażu z programu "Polska i Świat" zaznacza, że jeżeli projekt ustawy zostanie przyjęty, Hiszpania będzie pierwszym krajem w Europie, który zdecydował się na taki ukłon w stronę kobiet.

Nie tylko urlop menstruacyjny, czyli reforma zdrowia reprodukcyjnego w Hiszpanii

Urlop menstruacyjny jest częścią szerszej hiszpańskiej reformy zdrowia reprodukcyjnego, która dotyczy również zmiany w przepisach aborcyjnych. Projekt ustawy obejmuje łatwiejszy dostęp do zabiegów aborcyjnych oraz bezpłatną dystrybucję środków antykoncepcyjnych i produktów higieny menstruacyjnej w szkołach średnich. Ma za zadanie także wzmocnić szeroko rozumianą edukację seksualną. Hiszpańska minister ds. równości Irene Montero podkreśliła, że ustawa pozwoli dostrzec problem zdrowotny, który do tej pory był właściwie niezauważalny.

Urlop menstruacyjny a pozycja kobiet na rynku pracy

Jak podaje tvn24.pl, w Hiszpanii znaleźli się przeciwnicy ustawy, którzy głoszą hasła o stygmatyzacji kobiet. Wysokiej rangi urzędnicy obawiają się, że częste nieobecności w pracy mogą skłonić potencjalnych pracodawców do niezatrudniania kobiet. Podobny wniosek wysnuwa profesor Małgorzata Myśliwiec, politolożka z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Śląskiego.

- Pojawia się pytanie, czy nie będzie to ogromne pole do nadużyć, paradoksalnie nawet pogorszenia sytuacji kobiet na rynku pracy. Może to być powodem, przez który potencjalny pracodawca trzy razy bardziej zacznie zacznie się zastanawiać, czy zatrudnić w swojej placówce kobietę, czy jednak mężczyznę, który takich problemów nie stwarza - oceniła w TOK FM.

Jednocześnie zwolennicy tego rozwiązania podkreślają, że wcale nie oczekują, iż za płatny urlop z tytułu menstruacji zapłacą pracodawcy. Ma być pokrywany przez państwo, podobnie jak w przypadku każdej innej fizycznej niedyspozycji - w ramach klasycznego L4. Najważniejsze w tej sytuacji jest prawne umocowanie rozwiązania, które może zachęcić kobiety do korzystania z niego.

Urlop menstruacyjny w Polsce - zasady obowiązywania

Przyznanie urlopu menstruacyjnego w Polsce jest na razie wyłącznie dobrą wolą pracodawców. Wprowadzony został przez kilka firm. - To jest jeden dzień w miesiącu, wprowadziliśmy go w styczniu tego roku. Mamy maj, był wykorzystany niecałe 10 razy - mówi w materiale "Polska i Świat" Anna Ledwoń-Blacha, właścicielka Agencji Kreatywnej More Bananas w Krakowie.

Podobne zasady obowiązują również w firmie Heart On Fire, gdzie według danych zebranych przez dziennikarzy programu "Polska i Świat", korzysta z nich około 35 proc. pracownic.

W 2019 r. w British Medical Journal opublikowany został artykuł, w którym dowiedziono silny wpływ menstruacji na kobiety i szerzej, na społeczeństwo. Trudności związane z miesiączką wpływają nawet na 23 dni w roku, w których menstruujące kobiety są mniej produktywne. Średnio 9 dni w roku jest pod tym względem straconych.

Więcej newsów znajdziesz na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska/Diana Ryściuk

Źródło: tvn24.pl, TOK FM

Źródło zdjęcia głównego: Zinkevych/Getty Images

Pozostałe wiadomości