Dobra wiadomość dla rodziców wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy, która wydłuża im urlop macierzyński.
"Odczułam znaczną różnicę".
Chodzi o umowę zlecenie i samozatrudnienie.
Aktualnie są to 2 dni.
Sprawdź ile dni możesz mieć wolnych w 2024 roku.
Jakie przesłanki trzeba spełnić?
"Duże wyzwanie przed pracodawcami".
"Mamy dni dodatkowego urlopu".
Wprowadzone zostaną zmiany m.in. w urlopach rodzicielskich i organizacji pracy dla rodziców małych dzieci. Sprawdź szczegóły.
Rok 2023 obfituje w kilka zmian z zakresu prawa pracy. Jedna z nowelizacji wprowadza rozwiązania dotyczące pracy zdalnej. Będzie można ją wykonywać w pełnym wymiarze czasu, okazjonalnie lub hybrydowo. Co jeszcze czeka nas w tym zakresie?
Wprowadzone zostaną zmiany m.in. w urlopach rodzicielskich i organizacji pracy dla rodziców małych dzieci. Sprawdź szczegóły.
Pod obrady Senatu trafiły przyjęte przez Sejm przepisy dotyczące pracy zdalnej, która ma ostatecznie zostać umocowana w Kodeksie Pracy. Pracownik będzie mógł również składać wniosek o pracę zdalną. Na jakich zasadach? Sprawdź szczegóły.
Jakie będą obowiązki pracodawców?
Chociaż mogłoby się wydawać, że wakacji nigdy dość, nie wszystkim udaje się wykorzystać przysługujące w pracy dni wolne. Co dzieje się z zaległym urlopem? Na jakich zasadach i do kiedy można go wykorzystać?
Home office po okresie pandemii zostanie z nami na dłużej.
Będą dotyczyły również zatrudnionych na podstawie umów cywilno-prawnych.
"Ogromne pole do nadużyć".
Zdarza się, że podczas wykonywania pracy czy w drodze z pracy dochodzi do wypadku. Poszkodowany może wówczas starać się o otrzymanie jednorazowego odszkodowania, jednak przedtem należy spełnić szereg warunków. Ponadto trzeba dokonać wielu formalności i przejść przez ściśle określone procedury.
W większości miejsc pracy znajdują się kamery, jednak które przepisy regulują ich obecność? Czy pracodawca może w każdym miejscu ustawić kamerę? Ile wolno mu kontrolować, monitorować i sprawdzać? Czy może monitorować skrzynkę e-mail? Sprawdź, co warto wiedzieć i jakie przepisy znać.
Zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym to ogromne wyzwanie, szczególnie dla rodziców i opiekunów. Dyrektywa work-life balance została stworzona z myślą o nich. Jakie przywileje pracownicze daje ona rodzicom i kiedy będą mogli z nich skorzystać?
2022 od początku jest dla Polaków rokiem wielu zmian. Planowane są one również w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych. Sprawdź, co się zmieni w przepisach. Zmiany w prawie pracy 2022
Jeśli święto, które jest ustawowo wolne od pracy wypada w sobotę, to najczęściej można ubiegać się o dodatkowy dzień wolny. Niestety nie dotyczy to wszystkich. Kto może odebrać dodatkowy dzień niepracujący za święta w soboty?
Wyjaśniamy, czy można go odebrać.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało prawne uregulowanie kwestii pracy w domu.
Forum Związków Zawodowych (FZZ) zabiega o istotne zmiany w Kodeksie Pracy. Definicja pracownika miałyby objąć osoby pracujące na tzw. umowy śmieciowe. Taka zmiana zapewniłaby każdemu zatrudnionemu opiekę państwa.
Wysokie temperatury są szczególnie uciążliwe w miejscu pracy. I choć wiele osób wciąż wykonuje obowiązki w trybie zdalnym, to wszyscy, którzy wrócili do biur, w teorii mogą liczyć na wsparcie pracodawcy. O obowiązki przełożonych w czasie upałów zapytaliśmy adwokatkę Elizę Kunę.
Wraz z luzowaniem obostrzeń odmrażane są kolejne sektory gospodarki. Na skutek pandemii COVID-19 wiele przedsiębiorstw odnotowało duże straty finansowe. Pracodawcy szukają więc najróżniejszych rozwiązań, aby je odrobić. Dochodzi do sporów z pracownikami w kwestii zmian decyzji urlopowych. Co na to prawo pracy?
Praca zdalna zostanie z nami na dłużej. Ministerstwo Rozwoju przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma uregulować jej zasady i na stałe wpisać do kodeksu pracy. Co te zmiany będą oznaczały dla pracodawców i pracowników?
Praca zdalna to dla wielu z nas rzeczywistość, z którą mamy do czynienia od ponad roku. Wykonywanie obowiązków online spowodowało, że zatarła się granica między biurem a domem. Boleśnie przekonały się o tym osoby, które w godzinach pracy online raczyły się napojami procentowymi i zostały za to dyscyplinarnie zwolnione. Pracodawca ma prawo wysłać policję.