kodeks pracy

  Jakie będą obowiązki pracodawców?

  Home office po okresie pandemii zostanie z nami na dłużej.

  Będą dotyczyły również zatrudnionych na podstawie umów cywilno-prawnych.

  "Ogromne pole do nadużyć".

  Zdarza się, że podczas wykonywania pracy czy w drodze z pracy dochodzi do wypadku. Poszkodowany może wówczas starać się o otrzymanie jednorazowego odszkodowania, jednak przedtem należy spełnić szereg warunków. Ponadto trzeba dokonać wielu formalności i przejść przez ściśle określone procedury.

  W większości miejsc pracy znajdują się kamery, jednak które przepisy regulują ich obecność? Czy pracodawca może w każdym miejscu ustawić kamerę? Ile wolno mu kontrolować, monitorować i sprawdzać? Czy może monitorować skrzynkę e-mail? Sprawdź, co warto wiedzieć i jakie przepisy znać.

  Zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym to ogromne wyzwanie, szczególnie dla rodziców i opiekunów. Dyrektywa work-life balance została stworzona z myślą o nich. Jakie przywileje pracownicze daje ona rodzicom i kiedy będą mogli z nich skorzystać?

  Ze względu na unijne dyrektywy w Kodeksie pracy pojawią się zmiany. Zgodnie z nowymi przepisami pracownik będzie mógł wziąć urlop ze względu na tzw. "siłę wyższą". Co to dokładanie oznacza?

  2022 od początku jest dla Polaków rokiem wielu zmian. Planowane są one również w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych. Sprawdź, co się zmieni w przepisach. Zmiany w prawie pracy 2022

  Jeśli święto, które jest ustawowo wolne od pracy wypada w sobotę, to najczęściej można ubiegać się o dodatkowy dzień wolny. Niestety nie dotyczy to wszystkich. Kto może odebrać dodatkowy dzień niepracujący za święta w soboty?

  Wyjaśniamy, czy można go odebrać.

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało prawne uregulowanie kwestii pracy w domu.

  Forum Związków Zawodowych (FZZ) zabiega o istotne zmiany w Kodeksie Pracy. Definicja pracownika miałyby objąć osoby pracujące na tzw. umowy śmieciowe. Taka zmiana zapewniłaby każdemu zatrudnionemu opiekę państwa.

  Wraz z luzowaniem obostrzeń odmrażane są kolejne sektory gospodarki. Na skutek pandemii COVID-19 wiele przedsiębiorstw odnotowało duże straty finansowe. Pracodawcy szukają więc najróżniejszych rozwiązań, aby je odrobić. Dochodzi do sporów z pracownikami w kwestii zmian decyzji urlopowych. Co na to prawo pracy?

  Praca zdalna zostanie z nami na dłużej. Ministerstwo Rozwoju przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma uregulować jej zasady i na stałe wpisać do kodeksu pracy. Co te zmiany będą oznaczały dla pracodawców i pracowników?

  Praca zdalna to dla wielu z nas rzeczywistość, z którą mamy do czynienia od ponad roku. Wykonywanie obowiązków online spowodowało, że zatarła się granica między biurem a domem. Boleśnie przekonały się o tym osoby, które w godzinach pracy online raczyły się napojami procentowymi i zostały za to dyscyplinarnie zwolnione. Pracodawca ma prawo wysłać policję.

  Nie wiem, czy jest coś, na co w ciągu roku czekamy bardziej niż na urlop. Teraz, w zależności od stażu pracy, przysługuje nam 20 lub 26 dni, jednak ustawodawca zapowiada zmiany. Jak od 2021 będą wyglądały przepisy Kodeksu Pracy?

  2020 rok był nietypowy dla wielu z nas, także w pracy. Nie wszyscy - także ze względu na pandemię i związane z nią zmiany w systemie działania firm - zdołali w pełni wykorzystać cały urlop. Czy wolne dni przepadły? Jak je wykorzystać?

  Wiele osób w związku z pandemią koronawirusa od marca wykonuje swoje zawodowe obowiązki z domu. Dlatego rząd zamierza uporządkować przepisy w tej sprawie. Związki zawodowe i pracodawcy mają przedstawić swoje propozycje dotyczące uregulowań w ciągu dwóch tygodni. Rząd chce, by nowe przepisy zaczęły obowiązywać w I kwartale 2021 r. Na czym będą polegać zmiany?

  Chociaż mogłoby się wydawać, że wakacji nigdy dość, nie wszystkim udaje się wykorzystać przysługujące w pracy dni wolne. Co dzieje się z zaległym urlopem i czy pandemia coś zmieniła w tej kwestii?

  15 sierpnia obchodzone są dwa święta: Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Matki Boskiej Zielnej), a także Święto Wojska Polskiego. Dzień ten jest ustawowo wolny od pracy, jednak w tym roku uroczystości z nim związane przypadają w sobotę. Czy wobec tego przysługuje nam wolne w dodatkowym terminie?

  Od wybuchu pandemii koronawirusa wielu pracowników wykonuje swoje obowiązki z domu. Część firm stwierdziła, że taki system się sprawdza, dlatego planuje wykorzystywanie go także w przyszłości. Ministerstwo Rodziny przygotowuje właśnie zmiany przepisów, które na stałe uregulują zasady pracy zdalnej. Na czym będzie polegać nowelizacja kodeksu pracy?

  Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy przedstawiła projekt nowego Kodeksu pracy. Niektórzy twierdzą, że uderza on w pracowników. Jakie zatem zawiera zapisy, które mogłyby martwić tę stronę stosunku pracy? O tym w Dzień Dobry TVN dziennikarz TVN24 Paweł Blajer.

  Planowane są zmiany w Kodeksie pracy. Najbardziej przykuwa uwagę zapis dotyczący urlopów. Po pierwsze - niewykorzystane dni urlopowe nie będą przechodziły na następny rok. Po drugie - wszyscy, niezależnie od stażu pracy mają otrzymać po 26 dni urlopu w roku. Efekt? Wypoczęci i zmotywowani do pracy pracownicy oraz zadowoleni pracodawcy. Jakie jeszcze zmiany przewiduje nowelizacja Kodeksu pracy? O tym w Dzień Dobry TVN Robert Stanilewicz z TVN24 BIS.