Urlop opiekuńczy nie tylko dla rodziców
Jedną z największych zmian zawartych w Kodeksie pracy jest ustanowienie urlopu opiekuńczego, do którego prawo nabyli nie tylko rodzice, lecz wszyscy pracownicy, którzy w przypadku nagłego zdarzenia będą musieli zaopiekować się mieszkającym w tym samym gospodarstwie członkiem rodziny. Urlop ten można wykorzystać jednorazowo lub w częściach. Jego wymiar wynosi 5 dni, a pracownik nie pobiera z tytułu korzystania z niego żadnego wynagrodzenia.
- Urlop opiekuńczy co do zasady dotyczy osób, z którymi mieszkamy w jednym gospodarstwie domowym. Należy we wniosku podać, co się wydarzyło, jaka osoba będzie podlegała naszej opiece i gdzie ona mieszka. (...) Pracownicy administracji skarbowej mogą zaopiekować się osobą, która z nimi nie mieszka. I to jest z mojej perspektywy dość ciekawe, bo nie do końca rozumiem, dlaczego akurat ta grupa pracowników została dodatkowo uprzywilejowana lub też inni zostali trochę zdyskryminowani - zastanawia się ekspertka rynku pracy Aneta Czernek.
Ustawodawca przewidział jeszcze dodatkowe 2 dni urlopu z powodu działania siły wyższej. - To jest urlop, który można wziąć na podobnych zasadach jak urlop na żądanie, czyli de facto jeśli coś się wydarzyło, w tym momencie informujemy pracodawcę. W przypadku 5 dni, o których wspomnieliśmy wcześniej, (...) pracownik jest zobowiązany poinformować pracodawcę co najmniej jeden dzień przed wzięciem takiego urlopu - wyjaśnia specjalistka.
Zmiany w Kodeksie pracy - urlop rodzicielski
Wydłużenie wymiaru urlopu rodzicielskiego do 41 tygodni w przypadku urodzenia dziecka z ciąży pojedynczej lub 43 tygodni w przypadku urodzenia dzieci z ciąży mnogiej to kolejna istotna modyfikacja w Kodeksie pracy. Jednak największą zmianą jest wprowadzenie dodatkowego, 9-tygodniowego, niezbywalnego na rzecz drugiego rodzica urlopu dla jednego z rodziców.
- Mówimy o ojcu, który mógł zrzec się swojego urlopu na rzecz matki. W tym wypadku takie zrzeczenie nie może mieć miejsca. Jeśli ojciec tego nie wykorzysta, to po prostu urlop przepada - tłumaczy Aneta Czernek. A jakie przywileje przewidziano dla pracownika opiekującego się dzieckiem do 8. roku życia? Na czym polega elastyczny rozkład czasu pracy? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zmiany w pracy zdalnej. Nie będzie można jej wykonywać w dowolnym miejscu
- Zaległy urlop 2022. Do kiedy możemy go wykorzystać?
- Odszkodowanie za brak urlopu? Nadchodzi gigantyczna zmiana w przepisach
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN