Deklarację PIT należało złożyć do 2 maja. Część osób w związku z majówką mogło się zagapić i zapomnieć złożyć zeznanie podatkowe. Co zrobić w takiej sytuacji? Jakie konsekwencje czekają spóźnialskich?
Automatyczne wysłanie PIT-u
Deklarację PIT można było złożyć do 2 maja włącznie. Zazwyczaj termin jest do końca kwietnia, jednak ostatni dzień wypadał w niedzielę, w związku z czym termin przypadał na kolejny dzień roboczy, którym był 2 maja.
Rozliczyć musi się każdy, kto w 2022 roku osiągnął dochód. Dotyczy to także osób, które nie przekroczyły kwoty wolnej od podatku (30 tysięcy zł). W usłudze Twój e-PIT przygotowane zostały zeznania PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-39. Te osoby, które miały je złożyć, a tego nie zrobiły, zostały automatycznie "rozliczone".
- Jeżeli przesłana przez płatnika informacja jest prawidłowa, 2 maja 2023 roku takie rozliczenie zostanie automatycznie zaakceptowane i uznane za złożone - czytamy na stronie podatki.gov.pl
Jakie są konsekwencje niezłożenia PIT-u?
Osoby, które nie złożyły jednak deklaracji podatkowej muszą liczyć się z konsekwencjami swojego zapominalstwa. Podatnik może zostać wezwany do odpowiedzialności za wykroczenie lub przestępstwo skarbowe. To, do której kategorii będzie się zaliczonym zależy nie tylko od czasu spóźnienia, ale również wysokości niezapłaconego podatku. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Przy wymiarze kary uwzględnia się sytuację materialną podatnika oraz jego intencje.
Zasadniczo fiskus ocenia sytuację jako wykroczenie, jeśli kwota niezapłaconego podatku nie przekracza 5-krotnej wartości minimalnego wynagrodzenia. W tym roku jest to 15 500 zł.
Jeżeli fiskus uzna, że doszło do przestępstwa skarbowego, można dostać grzywnę. Ta wynosi do 720 stawek dziennych (jedna trzydziesta miesięcznego wynagrodzenia). W przypadku maksymalnej kary można zapłacić nawet grzywnę w wysokości dwuletnich zarobków. Ponadto, może grozić kara pozbawienia wolności do 5 lat.
Nieterminowi podatnicy muszą zapłacić odsetki od niezapłaconych zaległości w wysokości 16,5% należnej kwoty. Jednocześnie traci się przywileje podatkowe oraz ulgi.
Nie wysłałam/wysłałem PIT-u - co robić?
Osoby, które nie rozliczyły się i nie złożyły deklaracji powinny zrobić to jak najszybciej, ponieważ czas spóźnienia również wpływa na wysokość kary, którą możemy ponieść. Konieczne jest również złożenie deklaracji tzw. czynnego żalu. Jest to dobrowolne przyznanie się do naruszenia przepisów podatkowych. Trzeba to zrobić zanim urząd skarbowy wezwie nas do złożenia zeznania.
Osoby, które nie zdążyły wysłać deklaracji czynnego żalu mogą spodziewać się poważniejszych konsekwencji - takie przewinienie traktowane jest jako przestępstwo skarbowe.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Podwyżka podatku od mieszkania i innych nieruchomości. Pełna lista kwot
- Rozliczenie PIT-ów. Jakie nastąpiły zmiany podatkowe?
- Pułapki w rozliczeniu PIT 2023. Na co należy uważać, by nie stracić?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Business Insider/podatki.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: simpson33/Getty Images