Majówka 2023. Drogie produkty na grilla
Z danych zebranych przez UCE Research i Uczelnie WSB Merito dla "Rzeczpospolitej" wynika, że produkt, który najbardziej podrożał rok do roku to bakłażan (aż o 46,2 proc.). Kolejne miejsce należy do ketchupu (42,4 proc.), a następne - chipsów (37,4 proc.), które często stawiamy na ogrodowym stole obok potraw z rusztu. Dalej znalazły się takie smakołyki jak m.in.:
- bułki i chleb (34,9 proc.),
- pieczarki (31,2 proc.),
- sos czosnkowy (29,5 proc.),
- boczek (24,1 proc.),
- kaszanka (21 proc.),
- marynaty w płynie (17,2 proc.),
- musztarda (16,2 proc.),
- schab (13,9 proc.),
- marynaty w proszku (13 proc.),
- schab (13,9 proc.).
Ze wstępnej analizy wynika również, że wśród artykułów niespożywczych do grilla ceny średnio poszły w górę o 10,4 proc., najbardziej rozpałki i węgla, odpowiednio o 20 i 16,7 proc.
Co ciekawe, wysokie ceny nie odstraszyły Polaków. Aż 48,8 proc. pytanych zadeklarowało organizowanie grilla, zwłaszcza podczas majówki. Miłośnikami tego "sportu" są przede wszystkim mężczyźni (53,4 proc. przy 44,8 proc. wśród kobiet).
Gdzie zrobić najtańsze zakupy na grilla?
Jak podaje "Rz", najtańsze zakupy przed majówką zrobimy w hipermarketach i dyskontach, gdzie ceny wzrosły w ujęciu rocznym odpowiednio o 8,7 proc. i 14,1 proc. Najdrożej zaś będzie w sieciach sklepów osiedlowych typu convenience, gdzie skoczyły aż o 40 proc.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Gdzie wolno grillować i rozpalać ognisko? "Lepiej zachować ostrożność, bo nie starczy na majówkę"
- Grillowanie czas zacząć. Sprawdź przepisy Patryka Galewskiego na kiełbasę i kaszankę
- Zasady grillowania: Co zrobić, aby jedzenie z rusztu było zdrowe?
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: Rzeczpospolita/UCE Research, Uczelnie WSB Merito
Źródło zdjęcia głównego: Patrick Daxenbichler/Getty Images