Ceny w sklepach ciągle rosną. Co najbardziej podrożało? "Podwyżki będą mogły osiągać dwucyfrowe wartości"

Ceny w sklepach ciągle rosną
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ceny warzyw szokują. Czy będą tańsze?
Ceny warzyw szokują. Czy będą tańsze?
Aplikacja ułatwiająca zakupy niewidomym
Aplikacja ułatwiająca zakupy niewidomym
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Najwyższa inflacja od 20 lat
Przed nami podwyżki cen prądu
Przed nami podwyżki cen prądu
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
Inflacja ciągle szaleje i ceny w sklepach stale rosną. Jak wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych" autorstwa UCE Research i Uczelni WSB Merito (dawniej Wyższych Szkół Bankowych), w marcu średnio ceny wzrosły o 23,7% rok do roku. Co najbardziej podrożało?

Inflacja w marcu 2023 - co podrożało?

Według raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych" w marcu najbardziej podrożały produkty w kategorii karma dla zwierząt. Wyprzedziła ona nie tylko warzywa, pieczywo czy nabiał, ale również chemię gospodarczą. Na 17 obserwowanych kategorii w ujęciu rok do roku, po raz kolejny odnotowano dwucyfrowe podwyżki. 

Podobnie, jak w poprzednich miesiącach, autorzy raportu przenalizowali ponad 35 tysięcy sklepów detalicznych, a także ceny niemal 100 produktów, które najczęściej kupowane są przez konsumentów. Zestawiono ze sobą 88 tysięcy cen detalicznych z ponad 27 tysięcy sklepów, które należą do 61 sieci handlowych.

Co podrożało najbardziej w marcu?

Największy wzrost cen w marcu odnotowały produkty z kategorii karmy dla zwierząt domowych - zdrożały średnio o 46,4%. W lutym na pierwszym miejscu niechlubnego zestawienia znajdował się nabiał.

- Żywność dla domowych pupili drożeje ze względu na rosnące koszty surowców, w tym produktów odzwierzęcych oraz tłuszczy. Dodatkowo w cenie karm uwzględniony jest efekt podwyżki opłat za prąd. A przy produkcji tych artykułów zużywane są duże ilości energii elektrycznej - wyjaśnił dr Tomasz Kopyściański z Uniwersytetu WSB Merito.

Na drugim miejscu znalazły się warzywa - te podrożały o 39,6% w skali rok do roku. Z czego najbardziej w górę poszły ceny cebuli - o 68 proc., marchwi - o 60,4%, papryki - o 59,1% oraz pomidorów - o 43,8%. Jest to efekt niekorzystnych warunków klimatycznych w regionach, gdzie warzywa te są uprawiane. Dodatkowym czynnikiem są wysokie koszty ogrzewania i naświetlania, a także skutki słabych zeszłorocznych zbiorów. Jak podkreślił ekspert "na szczęście, ze względu na charakter wyżej wymienionych czynników, dynamiczny wzrost cen może być krótkotrwały".

Na trzecim miejscu znalazło się pieczywo - to podrożało o 27,6% w skali rok do roku. Jest to spowodowane rosnącymi kosztami zakupu drożdży, cukru oraz mąki, co ma bezpośredni wypływ na ostateczną cenę produktów piekarniczych. Dodatkowo niestabilny jest rynek zboża, co także istotnie wpływa na to, ile zapłacimy za pieczywo.

Na kolejnych miejscach znalazł się nabiał (wzrost o 27,3% rdr.) i chemia gospodarcza (wzrost o 26,8% rdr.).

Ceny w sklepach rosną

W ubiegłym miesiącu ceny poszły w górę średnio o 23,7% rdr. (rok do roku). Dla porównania, w lutym tego roku, wzrost wynosił 20,8%, a w styczniu 20%. W zeszłym roku w grudniu wzrost ten wynosił 24,8%, a w listopadzie 25,8%. 

W raporcie napisano, że w najbliższych miesiącach "konsumenci będą mocno odczuwać wysokie wzrosty cen, choć poszczególne produkty będą notowały różne skoki". Podano, że podwyżki będą mogły osiągać dwucyfrowe wartości przez najbliższe kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. 

Więcej przeczytasz na TVN24

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!