Czym jest samoorganizacja? W jaki sposób zbudować zespół?

Czym jest samoorganizacja? Na czym polega?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zmiany w kodeksie pracy
Zmiany w kodeksie pracy
Czy praca może dawać szczęście
Czy praca może dawać szczęście
Jak skutecznie poprosić o awans? - napisy
Jak skutecznie poprosić o awans? - napisy
4-dniowy tydzień pracy
4-dniowy tydzień pracy
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Oszuści wyłudzają pieniądze „na stłuczkę”
Oszuści wyłudzają pieniądze „na stłuczkę”
Jak nauczyć młodzież zarządzania pieniędzmi?
Jak nauczyć młodzież zarządzania pieniędzmi?
Jak kupować więcej za mniej?
Jak kupować więcej za mniej?
Jak rozmawiać w związku o pieniądzach?
Jak rozmawiać w związku o pieniądzach?
Pieniądze OFE zalegają na kontach ZUS-u
Pieniądze OFE zalegają na kontach ZUS-u
Pieniądz w rodzinie nigdy nie zginie?
Pieniądz w rodzinie nigdy nie zginie?
Termomodernizacja, komputery, dodatkowe zajęcia. Dyrektorzy szkół wiedzieliby na co z pożytkiem wydać pieniądze z funduszu Czarnka
Termomodernizacja, komputery, dodatkowe zajęcia. Dyrektorzy szkół wiedzieliby na co z pożytkiem wydać pieniądze z funduszu Czarnka
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Od 1 kwietnia 400 zł dopłaty do żłobka
Od 1 kwietnia 400 zł dopłaty do żłobka
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Praca dopięta na ostatni guzik - poprawka
Praca dopięta na ostatni guzik - poprawka
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Finansowe ABC przed rozwodem
Finansowe ABC przed rozwodem
40% Polaków w związku woli mieć osobne konta
40% Polaków w związku woli mieć osobne konta
Trendy na rynku pracy 2022
Trendy na rynku pracy 2022
Olga Kalicka – mama na dwóch etatach
Olga Kalicka – mama na dwóch etatach
Jak wygląda codzienna praca w schronisku dla zwierząt?
Jak wygląda codzienna praca w schronisku dla zwierząt?
Szkoła życia pod żaglami
Szkoła życia pod żaglami
Efekt Matyldy – jej praca, jego chwała
Efekt Matyldy – jej praca, jego chwała
Praca na Spitsbergenie czeka na chętnych
Praca na Spitsbergenie czeka na chętnych
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?

Omawiając kwestie dotyczące zarządzania zespołem, coraz częściej można natrafić na termin "samoorganizacja". Wielu osobom samoorganizacja kojarzy się z chaosem oraz zbyt dużą swobodą. W rzeczywistości - jak pokazują badania - jest to jeden z najlepszych sposobów zarządzania zespołem, przynosi bowiem pożądane efekty, a jednocześnie jest motywujący dla pracowników. Na czym on właściwie polega?

Samoorganizacja pozwala na zajęcie się członkom zespołu tą częścią projektu, która jest dla nich ważna, również ze względu na posiadane kompetencje. Ograniczona zostaje kontrola, dzięki czemu wzrasta u każdego pracownika poczucie odpowiedzialności za powodzenie projektu. Jednocześnie można zajmować się tą częścią projektu, którą się chce, co pozytywnie wpływa na motywację do działania. Za sukces odpowiada w tym przypadku nie tylko kierownik, ale i cały zespół.

Samoorganizacja - innowacyjny sposób zarządzania zespołem

Samoorganizacja to nowy, coraz bardziej popularny sposób zarządzania zespołem. W przedsiębiorstwach, w których obowiązuje model samoorganizacji, często nie ma ani dyrektorów, ani kierowników - są jedynie liderzy lub pracownicy na równorzędnych stanowiskach, którzy dzielą się ze sobą zadaniami dotyczącymi danego projektu. Lider powinien wyróżniać się autorytetem merytorycznym, a także umieć w szybki sposób rozwiązywać konkretny problem. Powinien być on jednocześnie coachem i koordynatorem grupy.

W takich firmach nie istnieje sztywny system premii i ocen okresowych, nie ma też ściśle określonych budżetów - pracownicy sami je ze sobą ustalają. Każdy zyskuje motywację dzięki byciu w grupie, wśród koleżanek i kolegów - podczas pracy nad wspólnym projektem nie chce się ich po prostu zawieść. Nie jest to jednak presja, tak jak w przypadku stale kontrolującego szefa, lecz wspólne poczucie odpowiedzialności za sukces danego projektu. Ze względu na to, że zespoły pracujące nad danym projektem często tworzone są szybko i jedynie na określony czas, często wśród osób, które dotychczas ze sobą nie pracowały, ważna jest także umiejętność współpracy i sprawnego wypracowywania wspólnych, efektywnych rozwiązań.

Przy takim sposobie zarządzania zespołem zadaniem kierownika (a raczej lidera) jest stałe przypominanie o końcowym celu oraz ukierunkowanie grupy. Dzięki temu jej członkowie wzajemnie się uzupełniają, a cele personalne okazują się być - w dłuższej perspektywie - celami istotnymi dla całego zespołu. Samoorganizacja łączy się również z pojęciem współdziałania - członkowie grupy powinni przekazywać sobie istotne informacje oraz, jeśli jest taka potrzeba, wzajemnie sobie doradzać. Jednocześnie muszą mieć oni niemal pełną swobodę w realizacji danego celu.

W modelu samoorganizacji wszyscy pracownicy otrzymują feedback, który ma na celu podniesienie ich efektywności i ewentualnie skorygowanie nieskutecznych dotąd działań. Najlepiej wprowadzić do zespołu tzw. kulturę feedbacku, dzięki której wszyscy członkowie mogą regularnie uzyskiwać informację zwrotną na temat swojej pracy.

Bardzo istotne podczas współpracy okazują się również takie czynniki, jak:

  • wzajemny szacunek,
  • dobra i bezpośrednia komunikacja,
  • decyzyjność.

Warto jednak pamiętać, że przy takim sposobie zarządzania zespołem potrzebne są ogromne zaufanie ze strony założycieli przedsiębiorstwa, jak również prawdziwa dojrzałość i odpowiedzialność ze strony pracowników.

Samoorganizacja pracy jak wygląda w praktyce?

Aby można było zrealizować określone cele, należy zwrócić uwagę na samoorganizację pracy własnej. Potrzebna jest do tego samodzielność, samodyscyplina, systematyczność oraz umiejętność hierarchizowania zadań, a więc zdolność podejmowania decyzji, które zadanie jest najważniejsze i będzie wymagało najwięcej pracy, a które można zrealizować trochę później.

Aby przekonać się, jak trudna czasem potrafi być jednak samoorganizacja zespołu, warto wykonać w grupie pewne ćwiczenie. Polega ono na tym, że uczestnicy siedzą na krzesłach, jednak jedno z nich pozostaje puste. Ich zadaniem jest niedopuszczenie do tego, aby przez jedną minutę usiadł na tym krześle prowadzący. Podczas zabawy dozwolona jest zmiana miejsc, niedozwolone jest natomiast użycie siły. Uczestnicy muszą opracować w międzyczasie strategię, dzięki której uda im się zrealizować zadanie. Podczas zabawy bardzo trudno jest jednak najczęściej realizować dane założenie - uczestnicy mówią bowiem o kolejnych, nowych pomysłach, ich działania bywają niekonsekwentne, a ich słuszność często pozostaje niezweryfikowana. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości