Jest decyzja w sprawie stóp procentowych. Czy zostały utrzymane na dotychczasowym poziomie?

Decyzja w sprawie stóp procentowych. Czy zostały utrzymane na dotychczasowym poziomie?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kredyt - czy opłaca się nadpłacać?
Kredyt - czy opłaca się nadpłacać?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Najwyższa inflacja od 20 lat
Przed nami podwyżki cen prądu
Przed nami podwyżki cen prądu
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych. W ubiegłym miesiącu zostały utrzymane na tym samym poziomie. Czy w kwietniu sytuacja się powtórzyła? Zobacz, jakie były prognozy ekonomistów.

Decyzja w sprawie stóp procentowych w kwietniu 2023

W środę 5 kwietnia 2023 r. RPP zdecydowała się utrzymać utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Główna, referencyjna stopa procentowa pozostaje na niezmienionym poziomie od października 2022 roku, czyli wynosi 6,75%. Decyzja ta jest zgodna z prognozami ekonomistów. To siódmy miesiąc z rzędu, kiedy zdecydowano się na utrzymanie poziomu stóp procentowych.

Według wstępnych danych GUS wynika, że inflacja w marcu 2023 wyniosła 16,2%, a nie jak się spodziewano 15,8%. Mimo to stopy procentowe zostały utrzymane na tym samym poziomie.

Jakie były prognozy w sprawie stóp procentowych?

Według ekonomistów Rada Polityki Pieniężnej miała nie podnosić wysokości stóp procentowych. - Nie spodziewamy się żadnych zmian ani w poziomie stóp ani w retoryce czy to całej Rady czy strony prezesa. Inflacja za marzec co prawda nie spadła tak szybko jak spodziewał się konsensus, ale nie spodziewamy się by mocno zaburzyło to nastroje w RPP, szczególnie, że Rada 'celuje' w dłuższy okres - prognozowali ekonomiści mBanku w poniedziałek 3 kwietnia.

Podobnego zdania byli ekonomiści Banku Pekao. Jak oceniali "kolejne posiedzenie RPP upłynie pod znakiem stabilizacji stóp procentowych i potwierdzania nastawienia wait-and-see [ang. czekaj i patrz - przyp. red.]. [...] Rada Polityki Pieniężnej w najbliższych miesiącach nie zmieni stóp. Jednakże, utrzymywanie się dłużej i wyżej inflacji bazowej wyrzuca coraz bardziej z ręki argumenty skłaniające do pierwszych obniżek stóp pod koniec obecnego roku".

Takiego samego zdania byli specjaliści Credit Agricole. W raporcie napisano: "Oczekujemy, że RPP utrzyma niezmieniony poziom stóp procentowych (stopa referencyjna NBP równa 6,75 proc.). Wsparciem dla status quo w polityce pieniężnej są wypowiedzi prezesa NBP na konferencji prasowej po marcowym posiedzeniu, który stwierdził, polityka pieniężna znajduje się w trybie wait-and-see i choć cykl podwyżek stóp procentowych nie został oficjalnie zakończony, to jego wznowienie jest bardzo mało prawdopodobne". Dodano, że decyzja o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie "będzie spójna z konsensusem rynkowym, a tym samym powinna być ona neutralna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji".

Według specjalistów banku PKO BP większych zmian w polskiej walucie można spodziewać się wraz z czwartkową (06.04.2023) konferencją prezesa NBP.

- Jeśli A. Glapiński pod wpływem utrzymującej się wciąż wysokiej dynamiki inflacji bazowej powstrzyma się przed deklaracjami odnośnie terminu obniżek stóp procentowych, to może to dać impuls do umocnienia się złotego i próby ataku dolnego ograniczenia kanału trendu bocznego na EUR/PLN przebiegającego w pobliżu poziomu 4,66 - stwierdzono w raporcie banku.

Więcej przeczytasz na TVN24

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!