Finanse i Praca

Kredyt ze stałym i zmiennym oprocentowaniem - który się bardziej opłaca?

Finanse i Praca

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Business Insider
Osoba licząca pieniądze w portfelu

Biorąc kredyt można zdecydować się na stałe bądź zmienne oprocentowanie. Czym charakteryzują się te dwa rodzaje pożyczek? Czy warto przechodzić na stałe oprocentowanie przy kredycie mieszkaniowym? Wszystko zależy od tego, ile wyniesie WIBOR.

Stopy procentowe i WIBOR ciągle rosną, przez co raty za kredyty mieszkaniowe również. Szacuje się, że WIBOR 3M utrzyma się w najbliższych dwóch lub trzech latach w okolicach 4-5,5%. Są jednak i gorsze prognozy. W związku z tym niektóre banki proponują swoim kredytobiorcom przejście na stałe oprocentowanie. 

Kredyt ze zmiennym oprocentowaniem

Zdecydowana większość kredytów mieszkaniowych w Polsce zaciągniętych w złotówkach ma zmienne oprocentowanie. To znaczy, że wysokość rat zależna jest od zmiany stóp procentowych oraz wskaźników referencyjnych WIBOR.

Podatki

O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?
O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Przez ostatnie lata stopy w Polsce spadały, dzięki czemu wielu kredytobiorców na tym korzystało. Obecnie stawki WIBOR 3M i 6M wynoszą 4,4 i 4,75% i prognozowany jest ich wzrost. To one są podstawą oprocentowania hipotek. Pozostając przy zmiennym oprocentowaniu, raty będą dalej rosły zgodnie z prognozami ekspertów. 

Kredyt ze stałym oprocentowaniem

W związku z obecną sytuacją banki proponują swoim klientom, którzy spłacają pożyczki na mieszkania, przejście na stałą stopę procentową, a dokładnie okresowo stałą stopę. Oznacza to "zamrożenie" stóp oraz rat na 5 bądź 7 lat, co ma ułatwić klientom spłacanie zaciągniętych długów. Warunki oferowane klientom zależą od zaciągniętych kredytów i momentu, w którym złożona została oferta. Obecnie popularne jest pięcioletnie zamrożenie stóp dla klientów banków przy oprocentowaniu 6,2%. W takiej sytuacji taki procent będzie stały niezależnie od tego, jakie stawki będzie miał WIBOR i stopa NBP. Dzięki takiemu rozwiązaniu klienci mają pewność, że stopy nie wzrosną, a takie są prognozy na najbliższe lata. 

Czy warto przejść na kredyt ze stałym oprocentowaniem?

Przy aktualnie oferowanych kredytach ze stałą stopą na poziomie 6,2%, która jest jedną z najniższych na rynku stawek, raty dla kredytu na 300 tysięcy złotych wynosiłyby 1 840 zł przez 5 lat od momentu zadłużenia. Przy obecnej stawce WIBOR 3M rata modelowego kredytu na tą samą kwotę wyniosłaby 1 870 zł. Jeśli jednak WIBOR wzrósłby do około 5,5%, jak zapowiadają eksperci, to rata wynosić będzie blisko 2 100 zł. Jak szacują ekonomiści, najbliższe lata mają charakteryzować się tym wskaźnikiem właśnie w okolicach od 4 do 5,5% i nie wyklucza się gorszych scenariuszy, z momentami powyżej 5,5%. 

Osoby, które dostały ofertę przejścia na stałą stopę oprocentowania, stoją przed kluczowym pytaniem - jak długo stopy procentowe będą na podwyższonych poziomach.

- Docelowy, naszym zdaniem, poziom stóp rzędu 5 proc. zostanie osiągnięty już w połowie tego roku, choć ryzyka kształtują się tutaj w kierunku wyższych niż niższych stóp - podaje Piotr Bartkiewicz, ekonomista z departamentu analiz makroekonomicznych Banku Pekao. W związku z tym można zakładać, że bardziej opłacalne byłoby przyjęcie takiej oferty ze strony banku.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: Doucefleur/Getty Images

Pozostałe wiadomości