Prace trwają w kilku bankach, jeden z nich wprowadził już nową ofertę.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację przepisów o kredytach hipotecznych. Dzięki temu banki będą miały obowiązek zwrócenia opłat wnoszonych przez kredytobiorców w okresie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej. Kogo obejmują nowe przepisy?
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej podwyżce stóp procentowych. Ogłoszony poziom jest najwyższy od prawie 10 lat, bo od listopada 2012 roku. Ile wynoszą stopy procentowe po decyzji z 6 kwietnia 2022 roku?
Zobacz, jak złożyć wniosek.
Kto może liczyć na zwrot?
Gospodarcze skutki wojny w Ukrainie z dużym prawdopodobieństwem spowodują wzrost cen mieszkań z rynku pierwotnego z uwagi na zwiększone koszty budowy. Niepokój inwestorów budzą również rosnące raty kredytów. Wątpliwości rozwiewa ekspert rynku nieruchomości Maciej Górka.
Czym charakteryzują się te dwa rodzaje pożyczek?
Rada Polityki Pieniężnej podniosła główną stopę procentową o 0,75 pkt. proc. Co robić, jeśli po kolejnej podwyżce zauważamy, że nie stać nas na spłatę kredytu? Na to pytanie w Dzień Dobry TVN odpowiedział Maciej Samcik, ekonomista.
Kredytobiorcy załamują ręce, bo stopy procentowe znów poszły w górę. To piąta podwyżka od października ubiegłego roku i jak zapowiadają ekonomiści - nie ostatnia.
W związku z rosnącymi stopami kredytów coraz więcej osób poszukuje kalkulatora kredytu hipotecznego. Jak działa to urządzenie? Gdzie je znaleźć i w czym może nam pomóc? Sprawdź, jak nie wpaść w kłopoty finansowe, dzięki prostym obliczeniom.
Inflacja szaleje, stopy procentowe rosną, a kredytobiorcy czują się coraz bardziej niepewnie. Czy w obecnej sytuacji warto nadpłacać kredyt, jeśli mamy taką możliwość? Wszystkie za i przeciw przedstawił i omówił w Dzień Dobry TVN ekonomista Marek Zuber.
Szczególnie w okresie przedświątecznym wydajemy najwięcej pieniędzy. Nadwyrężenie domowego budżetu może więc skłaniać do wzięcia tzw. chwilówki. Ekonomista Maciej Samcik ostrzega przed zaciąganiem tego rodzaju pożyczek, ponieważ spłacenie długu, może nie być już takie proste.
W środę, 6 października 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe, co oznacza, że powinno to przełożyć na raty kredytów. Kiedy należy spodziewać się ewentualnych zmian? O tym powiedział w Dzień Dobry TVN ekonomista, Marcin Iwuć.
Wraz z końcem czerwca przestał obowiązywać przepis, który w czasie trwania pandemii obniżał maksymalną wysokość kosztów pozaodsetkowych. Dotyczyło to prowizji i innych opłat dla kredytów konsumpcyjnych. Jak wynika z wyliczeń Expandera, tego rodzaju koszty mogą od lipca wzrosnąć aż trzykrotnie.
Izba Cywilna Sądu Najwyższego odroczyła decyzję w sprawie kredytów walutowych, na którą czekały tysiące ludzi w Polsce. Decyzja ta jest związana z kwietniowym orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sędziowie z Luksemburga stwierdzili, że to sąd krajowy powinien ocenić kwestię utrzymania warunków umowy o kredyt frankowy i poinformować konsumenta o konsekwencjach jej unieważnienia.
Algorytmy, sztuczna inteligencja, inteligentne finanse – tak wygląda przyszłość kredytów. Prawdopodobnie już niebawem to nie człowiek będzie oceniał, czy nadajemy się na kredytobiorców. Wykorzystywane będą nowe technologie, o których w naszym programie opowiedział ekspert w tym temacie, dr Maciej Kawecki.
Dane zgromadzone w BIK na temat wszystkich wziętych przez Ciebie kredytów, tych spłaconych i aktualnie spłacanych, nazywane są historią kredytową. Po co Biuro Informacji kredytowej zbiera takie dane i jak długo je przechowuje? Dlaczego osoby, które nie mają historii kredytowej mogą mieć problem z uzyskaniem kredytu? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Ronaldem Szczepankiewiczem, ekspertem kredytowym.
Większość z nas zapożycza się w bankach na zakup mieszkania, samochodu lub na wakacje. Coraz więcej osób posiada też więcej niż jedną pożyczkę. Czy można uniknąć brania kredytów? O chęci gonienia za dobrobytem oraz o tym, jak oszczędzać w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z ekonomistką Katarzyną Iwanoską.
Polski sejm uchwalił ustawę, dzięki której będzie można przewalutować kredyt hipoteczny zaciągnięty w obcej walucie. Kto będzie mógł z tego skorzystać i czy rzeczywiście jest to dobre rozwiązanie? Kto na tym zyska, a kto straci? W Dzień Dobry TVN wytłumaczył to ekonomista i autor bloga Marcin Iwuć.
Czy wystarczy mi na kolejną ratę? Z czego muszę zrezygnować? Jak zmieni się mój komfort życia? Z takimi pytaniami borykają się młodzi ludzie, którzy żyją z kredytem hipotecznym. Jaką motywację ma człowiek decydując się na spłatę kredyru przez 30 lat? Co się wówczas dzieje z psychiką ludzką? Jakie to uczucie, kiedy trzeba poprosić rodziców o pomoc? O tym, jak żyć z kredytem hipotecznym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawiali: dziennikarz Andrzej Mandel, który spłaca kredyt oraz psychoterapeuta Robert Rutkowski.
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopę referencyjną do rekordowo niskiego poziomu. Dlaczego? Co to oznacza dla kredytobiorców i czy warto brać teraz kredyty? A może jest to pułapka? Na pytania prowadzących Dzień Dobry TVN Doroty Wellman i Marcina Prokopa odpowiedział Paweł Blajer, dziennikarz TVN24 Biznes i Świat.