Kalkulator kredytu hipotecznego - co to?
Kalkulator kredytu hipotecznego umożliwia zasymulowanie kosztów, jakie poniesiemy w sytuacji brania takiego kredytu. Pozwala on wyliczyć, jak długo będzie się spłacać kredyt, jaka będzie pełna kwota kredytu i ile wyniosą odsetki. Dzięki temu możliwe jest dokonanie selekcji ofert finansowania i wybór potencjalnego mieszkania oraz ocenienie swoich możliwości finansowych. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza przy rosnącej inflacji i stopach procentowych.
Drożyzna
W Internecie dostępnych jest wiele różnych kalkulatorów kredytów hipotecznych, które oferowane są także przez banki. Zastosowanie tego narzędzia powinno być pierwszym krokiem, który podejmuje się chcąc zakupić własne mieszkanie, dom lub lokal. Dzięki obliczeniu za jego pomocą swojej zdolności kredytowej lepiej będzie można określić, na co nas stać i na jaki dom, mieszkanie lub lokal możemy sobie pozwolić.
Podstawowymi informacjami, które powinny znaleźć się w takim kalkulaorze są: wartość nieruchomości, kwota kredytu, oprocentowanie, okres spłaty i typ raty.
Jak używać kalkulatora kredytu hipotecznego?
Kalkulatory kredytów są różne, w zależności od tego, na co chce się wziąć kredyt. Kalkulator kredytu hipotecznego pozwoli odpowiedzieć sobie na pytanie, na jaką nieruchomość można sobie pozwolić. Większość banków na swoich stronach udostępnia tego typu narzędzie, zatem jeżeli chce się wziąć pożyczkę, to warto już w docelowym banku wykonać obliczenia. Dodatkowo można skorzystać z kalkulatorów zdolności kredytowej oraz raty kredytowej, dzięki czemu będziemy wiedzieć, na co można sobie pozwolić.
Podczas korzystania z kalkulatora istotna daną jest stosunek raty za kredyt do miesięcznych dochodów, co nazywa się DTI (debt-to-income, czyli dług do przychodu). Im niższy jest ten wskaźnik tym większa szansa na przyznanie i zaciągnięcie kredytu.
Zobacz także:
- Ile trzeba zapłacić za opiekę nad dzieckiem? "Rodziców stać na dobry serwis"
- Na emerytów czeka przykra niespodzianka. 14-tej emerytury nie będzie
- Podatki, które należy opłacić, zanim przypomni nam o nich Urząd Skarbowy
Autor: Teofila Siewko
Źródło: bankier.pl
Źródło zdjęcia głównego: Nirunya Juntoomma/Getty Images