Podatki, które należy opłacić, zanim przypomni nam o nich Urząd Skarbowy

Obowiązkowe podatki, o których zapominamy
Jak rozliczyć PIT?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Obecnie dużo łatwiej jest mieć podatkowe zaległości niż kiedykolwiek w przeszłości. Wszystko przez to, że główny i najważniejszy podatek dla osób nieprowadzących działalności rozliczany jest bez naszego udziału – automatycznie. Nie dotyczy to jednak wielu innych podatków dochodowych, o których należy pamiętać.

Obowiązkowe podatki, o których zapominamy

O wielu podatkowych obowiązkach naprawdę można zapomnieć, a nawet nie zdawać sobie sprawy, że istnieją i przez to narobić sobie zaległości. Przyzwyczaja nas do tego m.in. fakt, że kilka lat temu roczne zeznania PIT uległy automatyzacji. To jednak nie jest żadne wytłumaczenie. O tym, że nie warto mieć zaległości w Urzędzie Skarbowym chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Tym bardziej, że dysponuje coraz lepszymi narzędziami, by ustalić, jakie mamy zobowiązania, zwłaszcza te niezapłacone.

Posłużmy się przykładem. Kupujesz używany samochód od osoby prywatnej. Jeśli w ciągu dwóch tygodni nie odprowadzisz podatku, automatycznie jesteś podejrzany/a o popełnienie przestępstwa albo wykroczenia skarbowego, za co grozi kara w wysokości od 1/10 do 20-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli w 2022 roku od 340 zł do nawet 56 tys. zł!

Obowiązkowe podatki, które należy opłacać samodzielnie

Nieopłacony podatek to dług, który rośnie dodatkowo na skutek naliczanych odsetek. Do podstawowej zaległości fiskus dolicza odsetki już od pierwszego dnia zwłoki. Tymczasem wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy, że jakieś zaległości posiada. Dlatego należy uważnie czytać wszelką korespondencję od Urzędu Skarbowego, ale też orientować się w obowiązkach podatkowych. O ich dopełnienie powinniśmy zadbać sami, bez ponaglania ze strony Urzędu.

Obowiązek taki zostaje nałożony automatycznie z chwilą wystąpienia określonych prawem podatkowym okoliczności, np. otrzymania darowizny czy podpisania umowy kupna samochodu używanego. Automatycznie nałożony zostaje na nas prawny obowiązek złożenia deklaracji podatkowej w określonym terminie i we właściwym dla danego terenu urzędzie. Urząd może przeprowadzić kontrolę w dowolnym momencie, nawet kilka lat po nabyciu, czy zyskaniu jakichś dodatkowych korzyści majątkowych.

Podatek od darowizny

Gotówka i prezenty rzeczowe, które otrzymują nowożeńcy, są przedmiotem opodatkowania z tytułu darowizny. Podatek od prezentów ślubnych należy zapłacić, gdy wartość wszystkich darowizn pochodzących od jednej osoby w ciągu 5 lat przekroczy ustalony limit. Limit ten jest uzależniony od stopnia pokrewieństwa darczyńcy z osobą obdarowaną.

Urząd nie skontroluje zawartości kopert, ale kiedy para dokona większego zakupu albo wpłaci większą sumę na konto bankowe, Urząd Skarbowy może się zainteresować, skąd pochodzą te pieniądze. Jeśli okaże się, że są darowizną, od której nie odprowadzono obowiązkowego podatku, to urząd może nałożyć karę w wysokości 20% od całej niezgłoszonej kwoty.

Należy mieć na uwadze, że opodatkowana jest nie cała kwota ślubnej darowizny, a nadwyżka przekraczająca podany limit. Ponadto konieczność odprowadzenia podatku od darowizn dotyczy nie tylko nowożeńców, a właściwie każdego, kto został obdarowany wartościowym prezentem.

Podatek od kupna samochodu używanego

Jeśli kupujesz samochód od osoby fizycznej (nie z salonu lub komisu), która nie prowadzi działalności gospodarczej, obowiązuje samodzielne opłacenie podatku, który wynosi 2% ceny nabycia na podstawie deklaracji PCC-3 (podatek od czynności cywilnoprawnych). W niektórych przypadkach kara może jednak wielokrotnie przekroczyć wartość pojazdu.

Podatek od sprzedaży używanych rzeczy w internecie

Liczne internetowe platformy umożliwiają nam sprzedaż wszystkiego, co zbędne. Jednak sprzedaż nawet używanych rzeczy jak meble, ubrania, sprzęty czy książki – również może podlegać opodatkowaniu. Jest tak wtedy, gdy przedmiot, który sprzedajemy, jest naszą własnością krócej niż pół roku. Wtedy Urząd Skarbowy traktuje go jak nowy, a więc należy wykazać sprzedaż w deklaracji PIT 36, jako przychód ze zbycia rzeczy ruchomych.

Wpływy z nieopodatkowanej sprzedaży trafiające na nasze konto mogą zwrócić uwagę Urzędu Skarbowego. Bardzo łatwo pogubić się co, ile i kiedy sprzedaliśmy i nieświadomie przekroczyć granicę dozwolonych kwot. Gdy urząd to dostrzeże, może zażądać: zaległego podatku, odsetek od niego, kary za niedopełnienie obowiązku podatkowego itd.

Podatek od psa

Wprowadzony został w Polsce ponad 30 lat temu, ale wciąż wielu ludzi nie ma pojęcia o jego istnieniu. Tym bardziej, że decyzję o obowiązku tej zapłaty, podejmuje indywidualnie konkretna gmina. W jednych nie ma jej wcale, w innych wynosi nawet 50 zł rocznie.

Zadłużenie w Urzędzie Skarbowym, nawet jeśli jest niewielkie, może nie tylko wpędzić w długi, ale też bardzo utrudnić życie w przyszłości, w tym m.in. możliwość wzięcia kredytu czy rozłożenie kupna czegoś na raty. Warto więc choć trochę znać polskie prawo podatkowe, zwłaszcza te najważniejsze, wymagane od nas obowiązki.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!