Wyniki programu pilotażowego
Pilotażowy program czterodniowego tygodnia pracy został wprowadzony w drugiej połowie 2022 roku w Wielkiej Brytanii. Wzięło w nim udział 61 firm, organizacji non-profit i około 2900 pracowników z różnych branż np. HR czy IT. Tydzień pracy został skrócony, jednak nie zmniejszono dotychczasowego wynagrodzenia.
Właśnie opublikowano wyniki badań. Zgodnie z nimi czterodniowy tydzień pracy okazał się bardziej popularną i kuszącą perspektywą. Program został pozytywnie oceniony przez biorące w nim udział przedsiębiorstwa. Powodem tego są: wzrost przychodów i spadek absencji. Aż 92 proc. z firm i organizacji zdecydowało się kontynuować ten sposób organizacji pracy.
Czterodniowy tryb pracy
W 10-stopniowej skali średnia ocen ogólnego doświadczenia z udziału w badaniu wyniosła 8,3, a wydajność biznesowa i produktywność: 7,5. Pracownicy zauważyli pozytywny wpływ programu na ich sposób pracy, 90 proc. z nich chętnie pozostałoby w tym trybie.
Ponad połowa zatrudnionych stwierdziła, że zwiększyły się ich zdolności do pracy (55 proc.), a 71 proc. zauważyło, że obniżył się ich poziom wypalenia zawodowego pod koniec trwania programu. Dostrzeżono także mniejszy stres (39 proc.) oraz poprawę zdrowia psychicznego (43 proc.)
Doceniono również równowagę między pracą a życiem prywatnym, np. obowiązkami domowymi (60 proc.) czy życiem towarzyskim (62 proc.)
Więcej na stronie TVN24.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Po 13 latach odeszła z korporacji. "Prawie wszystko mi się posypało"
- Kiedyś olimpijczyk, a dziś kierowca autobusu. Przerwał karierę przez chorobę
- Matka 24-latka z zespołem Downa czuła się bezsilna. "Zapłacę ci za bycie przyjacielem mojego syna"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Stone RF