Ukarano pierwszego studenta. Uczelnie zakażą korzystania ze sztucznej inteligencji?

Komputer
Źródło: Dzień Dobry TVN
Sztuczna inteligencja szturmem weszła do naszego życia
Sztuczna inteligencja szturmem weszła do naszego życia
Drukowanie organów – niesamowity efekt biologizacji technologii
Drukowanie organów – niesamowity efekt biologizacji technologii
Malvertising - niebezpieczne reklamy
Malvertising - niebezpieczne reklamy
Jaka jest energia przyszłości?
Jaka jest energia przyszłości?
Dolina Krzemowa szykuje ogromną zmianę telewizji
Dolina Krzemowa szykuje ogromną zmianę telewizji
Jak się uchronić przed atakiem hakera?
Jak się uchronić przed atakiem hakera?
Tarcza, która czyni niewidzialnym
Tarcza, która czyni niewidzialnym
Cyberprzestępcy wyłudzają dane i hasła
Cyberprzestępcy wyłudzają dane i hasła
Maciej Kawecki Ambasadorem Cyfrowym UE
Maciej Kawecki Ambasadorem Cyfrowym UE

Chat GTP staje się coraz bardziej popularny wśród młodych ludzi. Sztuczna inteligencja pomaga uczniom i studentom w odrabianiu prac domowych, tworzeniu esejów, a nawet pisaniu egzaminów. Polskie uniwersytety od dłuższego czasu zastanawiają się, jak weryfikować wiedzę swoich podopiecznych, z kolei pierwszy student w Szwecji został już ukarany za korzystanie z internetowej pomocy. Czy instytucje edukacyjne wprowadzą zakaz korzystania z OpenAI?

ChatGTP powinien być zakazany?

Sztuczna inteligencja od pewnego czasu jest popularnym tematem w sieci. OpenAI wypuściło ChatGTP, który cieszy się ogromną popularnością wśród internautów. Narzędzie jest w stanie wykonać nawet bardziej skomplikowane zadania pisemne lub matematyczne, jeśli pytanie zostanie sformułowane w odpowiedni sposób. Z tego powodu coraz więcej studentów oraz uczniów korzysta z zasobów sztucznej inteligencji, by rozwiązywać zadania domowe, pisać eseje, a nawet – znajdować odpowiedzi na pytania do egzaminów.

Sztuczna inteligencja na polskich uczelniach

Problem ze sztuczną inteligencją stał się na tyle poważny, że szkoły w Nowym Jorku wprowadziły zakaz korzystania z tej "pomocy naukowej", zaś w Szwecji ukarano pierwszego ucznia za korzystanie z chatu w trakcie testu. Student z Uniwersytetu w Uppsali podczas egzaminu miał używać internetowego narzędzia, dzięki czemu rozwiązał poprawnie trzy zadania. Sprawa wyszła na jaw, gdy władze uczelni skonfrontowały go z zarzutami o nieuczciwość. Komisja dyscyplinarna uniwersytetu z początku chciała zawiesić studenta w jego prawach, jednak otrzymał on jedynie ostrzeżenie, ponieważ był to pierwszy tego typu przypadek w kraju.

W Polsce stanowisko uczelni oraz szkół na temat korzystania z chatbotów nie jest jeszcze jednoznaczne. Tylko jeden uniwersytet, Akademia im. Leona Koźmińskiego, do tej pory podjęła kroki w tym temacie. Według władz uczelni osoby, które korzystają ze sztucznej inteligencji, powinny w swoich pracach odpowiednio ten fakt zaznaczyć. Wykładowcy mają też używać tego typu metod zaliczania przedmiotów, by można było zweryfikować, czy ChatGTP wspomagał studentów.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości