Chat GTP staje się coraz bardziej popularny wśród młodych ludzi. Sztuczna inteligencja pomaga uczniom i studentom w odrabianiu prac domowych, tworzeniu esejów, a nawet pisaniu egzaminów. Polskie uniwersytety od dłuższego czasu zastanawiają się, jak weryfikować wiedzę swoich podopiecznych, z kolei pierwszy student w Szwecji został już ukarany za korzystanie z internetowej pomocy. Czy instytucje edukacyjne wprowadzą zakaz korzystania z OpenAI?
ChatGTP powinien być zakazany?
Sztuczna inteligencja od pewnego czasu jest popularnym tematem w sieci. OpenAI wypuściło ChatGTP, który cieszy się ogromną popularnością wśród internautów. Narzędzie jest w stanie wykonać nawet bardziej skomplikowane zadania pisemne lub matematyczne, jeśli pytanie zostanie sformułowane w odpowiedni sposób. Z tego powodu coraz więcej studentów oraz uczniów korzysta z zasobów sztucznej inteligencji, by rozwiązywać zadania domowe, pisać eseje, a nawet – znajdować odpowiedzi na pytania do egzaminów.
Sztuczna inteligencja na polskich uczelniach
Problem ze sztuczną inteligencją stał się na tyle poważny, że szkoły w Nowym Jorku wprowadziły zakaz korzystania z tej "pomocy naukowej", zaś w Szwecji ukarano pierwszego ucznia za korzystanie z chatu w trakcie testu. Student z Uniwersytetu w Uppsali podczas egzaminu miał używać internetowego narzędzia, dzięki czemu rozwiązał poprawnie trzy zadania. Sprawa wyszła na jaw, gdy władze uczelni skonfrontowały go z zarzutami o nieuczciwość. Komisja dyscyplinarna uniwersytetu z początku chciała zawiesić studenta w jego prawach, jednak otrzymał on jedynie ostrzeżenie, ponieważ był to pierwszy tego typu przypadek w kraju.
W Polsce stanowisko uczelni oraz szkół na temat korzystania z chatbotów nie jest jeszcze jednoznaczne. Tylko jeden uniwersytet, Akademia im. Leona Koźmińskiego, do tej pory podjęła kroki w tym temacie. Według władz uczelni osoby, które korzystają ze sztucznej inteligencji, powinny w swoich pracach odpowiednio ten fakt zaznaczyć. Wykładowcy mają też używać tego typu metod zaliczania przedmiotów, by można było zweryfikować, czy ChatGTP wspomagał studentów.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kim są hakerzy, którzy walczą z Putinem? "Każdy może być Anonymous"
- Oszuści podszywają się pod policję i wyłudzają dane. Na czym polega nowe oszustwo?
- Pijana matka prowadziła ulicami miasta 6-letniego syna. "Przewracała się i wstawała, była agresywna "
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło: vibez.pl
Źródło zdjęcia głównego: Oscar Wong/Getty Images