Oszuści podszywają się pod policję i wyłudzają dane. Na czym polega nowe oszustwo?

Oszuści podszywają się pod policję i wyłudzają dane. Na czym polega nowe oszustwo?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Plaga cyberprzestępczości w Polsce
Plaga cyberprzestępczości w Polsce
Uwaga! Kradzieże „na klamkę”
Uwaga! Kradzieże „na klamkę”
Kurs na gwałt!
Kurs na gwałt!
Oszustwa na SMS-y od kurierów
Oszustwa na SMS-y od kurierów
Newsletter wyłudzający dane
Newsletter wyłudzający dane
Pies o milionowych zasługach
Pies o milionowych zasługach
Cyberprzestępcy co chwilę wymyślają nowe metody oszustw. Tym razem podszywają się pod policję i wysyłają fałszywe maile. Na czym polega ta metoda i na co uważać? Sprawdź, jak nie wpaść w ich pułapkę. 

Oszuści podszywają się pod policję

Jak poinformował portal niebezpiecznik.pl w ostatnich dniach eksperci otrzymywali zwiększoną ilość zgłoszeń o oszustach, którzy podszywają się pod policję. W e-mailach straszą postępowaniami sądowymi i domagają się w tej sprawie kontaktu. W ten sposób cyberprzestępcy wyłudzają dane i płatności od osób, które wierzą, że to prawdziwi funkcjonariusze wysłali wiadomość.

Wiadomości opatrzone są logo policji i z pozoru mogą przypominać oficjalne pismo. Co gorsza, bywa, że pod wiadomościami znajdują się również podpisy osób powiązanych z policją, np. Grzegorza Napiórkowskiego lub Jarosława Szymczyka - podaje Niebezpiecznik. Mimo to oszuści proszą o kontakt na adresy spoza domeny policyjnej, na przykład: interpol.org.gouv@gmail.com. To pierwsza rzecz, która powinna zwiększyć naszą czujność i podejrzliwość.

Jak nie dać się oszukać?

Wiadomości chociaż opatrzone są logotypami i na pierwszy rzut oka mogą wydawać się prawdziwe, to zawierają liczne błędy, które powinny zwrócić nasza uwagę. Przede wszystkim oprócz prośby o kontakt na adres mailowy spoza domeny - mail zawiera końcówkę gouv@gmail.com, a nie gov. Dodatkowo sama treść napisana jest językiem, któremu daleko jest do poprawnej polszczyzny. To właśnie błędy językowe, ortograficzne czy literówki powinny zwracać naszą uwagę podczas weryfikowania takich treści. Dodatkowo warto skonsultować się bezpośrednio z firmą lub inną instytucją, od której dostaliśmy podejrzaną wiadomość. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!