Jak zabezpieczyć nasze dane za pomocą szyfrowania dysku (lub jego części)?

osoba, która pracuje na komputerze
Szyfrowanie danych - jak to zrobić?
Źródło: Oscar Wong/Getty Images
Szyfrowanie dysku to popularna metoda na zwiększenie bezpieczeństwa i anonimowości przechowywanych przez nas plików. Czy warto przeprowadzać szyfrowanie dysku twardego i dlaczego w systemie Windows 10 szyfrowanie dysku może być trudniejsze niż na innych systemach? Co daje szyfrowanie dysków?

Szyfrowanie dysku to proces, który wymaga odpowiedniego programu. Gwarantuje on szybkie zaszyfrowanie danych na dysku wybranym algorytmem (np. AES-256), dzięki czemu nasze pliki staną się poufne. Procedura szyfrowania dysku zewnętrznego przypomina szyfrowanie dysku systemowego – różnice są minimalne.

Internet i technologia

DD_20220228_Technologia_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy technologia nas ogłupia?
Czy technologia nas ogłupia?
Technologie w służbie ekologii
Technologie w służbie ekologii
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Ciemne strony nowych technologii
Ciemne strony nowych technologii
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?

Szyfrowanie dysku – na czym polega i dlaczego się je stosuje?

Szyfrowanie dysku to doskonały sposób na zabezpieczenie naszych danych. Ze względu na różne zagrożenia w sieci coraz częściej sięgamy po to rozwiązanie. Co daje szyfrowanie dysku? Szyfrowanie dysku, zewnętrznego lub wewnętrznego, daje 99 proc. gwarancję, że wszelkiego rodzaju pliki na dysku nie zostaną wykorzystane przez osoby trzecie. Szyfrowanie dysku twardego zapewnia ochronę na bardzo wysokim poziomie, do której przełamania potrzeba wieloletniej, specjalistycznej wiedzy (a i tak nie zawsze będzie to możliwe).

Szyfrowanie dysku to sprawienie, by był widoczny tylko dla nas. Popularnym błędem jest mylenie szyfrowania danych dysku z tworzeniem katalogu zabezpieczonego hasłem – to dwie zupełnie różne rzeczy. Do szyfrowania dysków (Mac, Windows, Linux) potrzebujemy zawsze odpowiedniego programu. Popularnym programem ze stajni Microsoft jest BitLocker, ale wbudowany jest on tylko w niektóre wersje systemów operacyjnych, np. Professional Windows 10. Szyfrowanie dysku może dotyczyć zabezpieczania całego dysku lub też jego części.

Szyfrowanie danych na dysku – częściowe i całkowite

Jeżeli chcemy ukryć tylko część plików, to powinniśmy zainteresować się metodami na szyfrowanie wybranych katalogów. Za pomocą specjalnego programu możemy sprawić, że wybrany folder będzie zabezpieczony algorytmami szyfrującymi, które uniemożliwią lub bardzo mocno utrudnią wgląd do niego osobie niepożądanej. W trakcie konfiguracji zostanie wygenerowany specjalny kod zabezpieczeń, bez którego dostęp do folderu będzie niemożliwy. Często spotykanym sposobem uzyskiwania tego kodu są ruchy myszy, które go generują. Oczywiście pamiętajmy, aby kod ten zapisać, ale lepiej zrobić to na odrębnym urządzeniu lub nawet kartce papieru – nigdy jednak na tym samym komputerze. Zaszyfrowany dysk, a właściwie jego element, zgodnie z naszą wolą może być niewidoczny na komputerze. Nie dostaniemy się do niego nawet przez wpisanie właściwej ścieżki adresu.

Innym sposobem na skuteczną ochronę naszych danych jest całkowite szyfrowanie dysku twardego. W ustawieniach programu zaznaczamy właściwy dysk, wybieramy rodzaj algorytmu szyfrującego, generujemy hasło i czekamy na zabezpieczenie. W identyczny sposób możemy przeprowadzić szyfrowanie dysku zewnętrznego i szyfrowanie dysków przenośnych – także pamięci USB.

Które systemy operacyjne mają wbudowaną opcję szyfrowania dysków?

Nie wszystkie systemy operacyjne wyposażone są w opcję szyfrowania dysku lub nawet poszczególnych plików. W systemach operacyjnych Microsoft Windows, jak wspomnieliśmy powyżej, zainstalowano użyteczny program BitLocker, gwarantujący sprzętowe szyfrowanie dysku. Niestety jednak, program ten dostępny jest tylko w edycjach Professional i Enterprise systemów Windows 8, 8.1 i Windows 10. Szyfrowanie dysku Windows 7 możliwe jest z kolei przy wersji Ultimate i Enterprise. Jak widać, stosowanie to zostało zaimplementowane przede wszystkim z myślą o biznesowym wykorzystywaniu komputera. W wersjach przeznaczonych do użytku domowego, np. Windows 10 Home, szyfrowanie dysku też jest możliwe, ale należy wówczas samemu pobrać program BitLocker. W przypadku najnowszej wersji systemu szyfrowanie dysków Windows jest o tyle kontrowersyjne, że klucze zabezpieczeń udostępniane są producentowi – firmie Microsoft.

Znacznie prościej wygląda szyfrowanie dysku Mac lub Linux – to systemy operacyjne, które wyposażone są w wiele różnych opcji pomocnych przy szyfrowaniu danych na dysku. Do jednych z najpopularniejszych programów systemowych należy FireVault, który jest szybki, bezpieczny i gwarantuje niezwykle intuicyjną obsługę.

Szyfrowanie dysków zewnętrznych

Sposób szyfrowania dysków zewnętrznych właściwie nie różni się od np. szyfrowania dysku systemowego. Pierwsze, co należy zrobić, to dokonać wyboru, którego programu szyfrowania danych użyjemy. Większość programów jest płatna, ale występują także darmowe programy do szyfrowania danych na dysku. Jeśli tylko jednorazowo chcemy przeprowadzić szyfrowanie dysku przenośnego, to możemy wykorzystać profesjonalne, płatne wersje programów, które mają kilku- lub kilkunastodniowy trial, czyli okres, w którym można korzystać z pełni programu w zupełności darmowo i legalnie. Otwierając wybraną przez nas aplikację, wybieramy dysk, który chcemy zaszyfrować. W przypadku szyfrowania dysków przenośnych najczęściej wykorzystuje się algorytm AES-256. Warto wiedzieć, że programy do szyfrowania dysków zewnętrznych z reguły umożliwiają także szyfrowanie podpiętych do komputera smartfonów i tabletów.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości