Drukarki 3D odmieniły nasze życie. "Rewolucjonizują obszary specjalistyczne"

Jak drukarki 3D zmieniły nasze życie?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak drukarki 3D zmieniły nasze życie
Jak drukarki 3D zmieniły nasze życie
Czy technologia nas ogłupia?
Czy technologia nas ogłupia?
Kierunki technologiczne to przyszłość
Kierunki technologiczne to przyszłość
Technologia pomoże prześladowanym uczniom
Technologia pomoże prześladowanym uczniom
Technologia pomagająca w walce z mukowiscydozą
Technologia pomagająca w walce z mukowiscydozą
Kiedy zaczęto tworzyć pierwsze drukarki 3D, sądzono, że za kilka lat takie urządzenie będzie stało w każdym domu. Stało się jednak inaczej. Obecnie z tego rodzaju drukarek korzystają lekarze, wynalazcy czy budowlańcy. Jak bardzo te urządzenia zmieniły nasze życie?

Drukarki 3D. Jak zmieniły nasze życie?

- W latach 2010-2014-2015 myślano, że drukarki 3D zrewolucjonizują gospodarstwa domowe, czyli będziemy sobie drukować klocki do zabawy dla dzieciaków, że one zastąpią nam tradycyjne drukarki - powiedział Maciej Kawecki, dziennikarz technologiczny. Tak się jednak nie stało. - One rewolucjonizują obszary specjalistyczne - dodał.

Z jej pomocą lekarze mogą stworzyć w pełni funkcjonalny narząd z układem naczyniowym. - 10 lat temu to był taki pierwszy moment, kiedy rzeczywiście zaczęliśmy się nad tym zastanawiać, jak rozwiązać niedobór narządów do transplantacji. Wtedy sobie uświadomiłem, że musimy znaleźć jakieś rozwiązanie - powiedział prof. Michał Wszoła, twórca bionicznej trzustki. Warto dodać, że trzustka, która powstała pod okiem specjalisty wszczepiana jest zwierzętom. Za kilka lat ma dostać ją pacjent z cukrzycą.

Jakie możliwości mają drukarki 3D?

Drukarki 3D wykorzystuje się również do budowy domów. Ten największy powstał w Dubaju, ale w Polsce także pracuje się nad podobnymi inicjatywami. - Na razie projekt skierowany jest do klientów, którzy cenią sobie innowacje, którzy cenią sobie, że coś jest innego, dla tych, którzy chcieliby mieć nietypowy kształt, który wykonywany tradycyjnymi technologiami kosztowałby bardzo nieadekwatnie do tego, co zyskamy. W Stanach już powstają pierwsze osiedla, Bliski Wschód też jest takim zagłębiem drukowanych domów. Trend się zaczyna - powiedział Witold Rządkowski, twórca drukowanych domów.

Co jeszcze potrafią drukarki 3D? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Arkadiusz Gdula

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Apokalipsa w galerii sztuki
Materiał promocyjny

Apokalipsa w galerii sztuki