O szczegółach opowiedział twórca w Dzień Dobry TVN.
Start-up Revo Foods wyprodukował wegańskiego łososia. Produkt powstał z wykorzystaniem drukarki 3D. Szef firmy zapewnia, że walory smakowe stworzonej przez nich ryby, w niczym nie odbiegają od tej prawdziwej.
Drukowanie 3D pozwala na tworzenie realnych, trójwymiarowych obiektów. Mogą to być zarówno proste, jak i bardzo złożone konstrukcje. Są wytwarzane na podstawie komputerowego modelu.
Kiedy zaczęto tworzyć pierwsze drukarki 3D, sądzono, że za kilka lat takie urządzenie będzie stało w każdym domu. Stało się jednak inaczej. Obecnie z tego rodzaju drukarek korzystają lekarze, wynalazcy czy budowlańcy. Jak bardzo te urządzenia zmieniły nasze życie?
Nowoczesne technologie mają wiele pozytywnych stron. Mogą m.in. ratować ludzkie życie.
Para emerytów z Holandii zamieszkała w pierwszym w pełni wydrukowanym na drukarce 3D domu. Budynek ma dwie sypialnie i kształtem przypomina głaz. Projektanci twierdzą, że bungalow jest w pełni zgodny z tamtejszymi standardami budowlanymi.
Technologie zmieniają nas każdego dnia. Internet i nowoczesne gadżety ułatwiają życie, ale mają też swoją ciemną stronę. Coraz częściej stają się groźnymi narzędziami w rękach przestępców. Jakie stwarzają zagrożenia? Jak się przed nimi chronić? O tym mówił dr Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii.
Specjalista anestezjologii i intensywnej terapii dr Krzysztof Grandys z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie tworzy protezy rąk za pomocą drukarek 3D. Zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby opowiedział o swojej niezwykłej pracy. Jak działają protezy? Ile kosztują?
W październiku naszym gościem był Wojciech Wojtkowski, ojciec który wydrukował trójwymiarowy model serca swojego syna - Maciusia. Model ten miał na celu pomóc chirurgom przygotować się do operacji. Kilka dni temu dotarła do nas smutna wiadomość. Maciuś niestety zmarł, jednak wyzwanie jakiego podjął się ojciec chłopca może w przyszłości uratować życie innym dzieciom.
"Myślano o dyskwalifikacji z dalszego leczenia, mieliśmy przygotować się na śmierć dziecka...". By pomóc lekarzom, Wojciech Wojtkowski postanowił stworzyć trójwymiarowy model serca synka, który pozwoli chirurgom, lepiej przygotować się do operacji ratującej życie dziecka. W walce o życie Maciusia wsparł go dr inż. Henryk Olszewski. Obu panów gościliśmy w studiu Dzień Dobry TVN. Zobaczcie jak udało im się stworzyć tak skomplikowany model 3D.
Wszystko zaczęło się na sali operacyjnej od słów: "Skończyłeś medycynę, robisz specjalizację, a pracujesz jako wyciągarka...". Tak zrodził się pomysł na stworzenie urządzenia, które zastąpiłoby lekarza w bardzo monotonnej czynności. W wyniku współpracy dr. n. med. Marcina Feligi, eksperta w przeprowadzaniu laserowej terapii endożylnej i Roberta Klaczyńskiego, IT menedżera, który zaprojektował i wydrukował wyciągarkę do żył, powstał rewolucyjny wynalazek, który ma szansę zawojować świat medycyny! Gratulacje!
Krzysztof Bieńkowski uczy dzieci wykorzystując roboty. Ferie z robotami to kreatywne ferie w mieście. Na tych zajęciach dzieci projektują i konstruują roboty. Roboty z klocków na pilota, dmuchany R2D2. I drukarka 3D, która wydrukowała logo Dzień Dobry TVN!
Przyczynił się do rozwoju polskiej myśli technicznej. Mateusz Sidorowicz, w domowym zaciszu, zbudował drukarkę 3D. Dla kogo wydrukował na swojej drukarce pierwszą kartkę? W studiu Dzień Dobry TVN opowiedział o akcie powstawania urządzenia peryferyjnego oraz o potencjalnych zastosowaniach drukarek 3D.