Wydrukowane organy naprawią nasze ciała? "To jest perspektywa najbliższych lat"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Drukowanie organów – niesamowity efekt biologizacji technologii
Drukowanie organów – niesamowity efekt biologizacji technologii
Czy technologia nas ogłupia?
Czy technologia nas ogłupia?
Technologie w służbie ekologii
Technologie w służbie ekologii
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Ciemne strony nowych technologii
Ciemne strony nowych technologii
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?
Naukowcy coraz częściej dochodzą do wniosku, że sztuczna inteligencja, algorytmy i komputery mogą być efektywniejsze od pracy człowieka. Nowoczesne technologie mają również wiele pozytywnych stron. Mogą m.in. ratować ludzkie życie. O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dr Maciej Kawecki.

Klonowanie bez ingerencji człowieka

Do tej pory klonowanie żywych organizmów wymagało ingerencji człowieka. Ten proces był jednak na tyle skomplikowany, że występowały tam różnego rodzaju błędy. Teraz chińskim badaczom udało się wykorzystać sztuczną inteligencję, dzięki której po raz pierwszy sklonowano zwierzęta bez udziału człowieka.

W studiu Dzień Dobry TVN opowiedział o tym ekspert ds. nowych technologii dr Maciej Kawecki. Według specjalisty Chiny cierpią dziś na ogromny niedobór mięsa, dlatego też posłużyli się sztuczną inteligencją do tego, żeby klonować świnie, które później miałyby służyć jako jedzenie.

- Rzeczywiście z punktu etycznego jest mówiąc delikatnie kontrowersyjne (...) algorytmy i sztuczna inteligencja w klonowaniu jest bardziej skuteczna. Połączenie jej z komputerami i robotami spowodowało 70% wzrost efektywności. To pokazuje ogromną moc algorytmów - podkreśla dr Maciej Kawecki.

Drukowanie organów – efekt biologizacji technologii

Biologizacja technologii może w wielu przypadkach pomagać człowiekowi, a nawet ratować jego życie. Przykładem takiej działalności jest polska inicjatywa, która powstała na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego i do dzisiaj ma tam swoją siedzibę - "Sygnis".

- Polega ona na drukowaniu organów z wykorzystaniem żywych komórek, które zahaczamy w hydrożelu - opowiada ekspert ds. nowych technologii. - Pozyskujemy z żywego organizmu komórki, np. będziemy drukować trzustkę, następnie ich odpowiednią liczbę tych komórek zahaczamy w hydrożelu. Druk 3D nadaje tej formie kształt organu - tłumaczy.

Wydrukowane organy naprawią nasze ciała?

Jakie zastosowanie może mieć wydrukowany organ? Jednym z nich jest możliwość sprawdzenia w warunkach laboratoryjnych, w jaki sposób nasz organ mógłby zareagować na podaną chemię (w przypadku leczenia nowotworu). - To jest perspektywa najbliższych lat, kiedy zaczniemy to wykonywać w medycynie - opowiada specjalista.

Drugą fazą jest wykorzystanie drukowanych organów w transplantologii np. zastępowanie części małżowiny usznej. - Ostatnią fazą będzie drukowanie całych ludzkich organów, które będziemy mogli poddawać transplantacji w przyszłości - podkreśla dr Maciej Kawecki. Według twórców technologii będzie to możliwe w ciągu 15 lat.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Jagielski/EastNews

podziel się:

Pozostałe wiadomości