Klonowanie bez ingerencji człowieka
Do tej pory klonowanie żywych organizmów wymagało ingerencji człowieka. Ten proces był jednak na tyle skomplikowany, że występowały tam różnego rodzaju błędy. Teraz chińskim badaczom udało się wykorzystać sztuczną inteligencję, dzięki której po raz pierwszy sklonowano zwierzęta bez udziału człowieka.
W studiu Dzień Dobry TVN opowiedział o tym ekspert ds. nowych technologii dr Maciej Kawecki. Według specjalisty Chiny cierpią dziś na ogromny niedobór mięsa, dlatego też posłużyli się sztuczną inteligencją do tego, żeby klonować świnie, które później miałyby służyć jako jedzenie.
- Rzeczywiście z punktu etycznego jest mówiąc delikatnie kontrowersyjne (...) algorytmy i sztuczna inteligencja w klonowaniu jest bardziej skuteczna. Połączenie jej z komputerami i robotami spowodowało 70% wzrost efektywności. To pokazuje ogromną moc algorytmów - podkreśla dr Maciej Kawecki.
Drukowanie organów – efekt biologizacji technologii
Biologizacja technologii może w wielu przypadkach pomagać człowiekowi, a nawet ratować jego życie. Przykładem takiej działalności jest polska inicjatywa, która powstała na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego i do dzisiaj ma tam swoją siedzibę - "Sygnis".
- Polega ona na drukowaniu organów z wykorzystaniem żywych komórek, które zahaczamy w hydrożelu - opowiada ekspert ds. nowych technologii. - Pozyskujemy z żywego organizmu komórki, np. będziemy drukować trzustkę, następnie ich odpowiednią liczbę tych komórek zahaczamy w hydrożelu. Druk 3D nadaje tej formie kształt organu - tłumaczy.
Wydrukowane organy naprawią nasze ciała?
Jakie zastosowanie może mieć wydrukowany organ? Jednym z nich jest możliwość sprawdzenia w warunkach laboratoryjnych, w jaki sposób nasz organ mógłby zareagować na podaną chemię (w przypadku leczenia nowotworu). - To jest perspektywa najbliższych lat, kiedy zaczniemy to wykonywać w medycynie - opowiada specjalista.
Drugą fazą jest wykorzystanie drukowanych organów w transplantologii np. zastępowanie części małżowiny usznej. - Ostatnią fazą będzie drukowanie całych ludzkich organów, które będziemy mogli poddawać transplantacji w przyszłości - podkreśla dr Maciej Kawecki. Według twórców technologii będzie to możliwe w ciągu 15 lat.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Polscy licealiści stworzyli rękawicę tłumaczącą język migowy. "Chcemy im dać głos"
- Powstała gra dla dzieci, która wspiera leczenie depresji i zaburzeń lękowych. "Będzie na receptę"
- Oszuści podszywają się pod firmę kurierską. Uważaj na te SMS-y
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Jagielski/EastNews