Technologia

Polscy licealiści stworzyli rękawicę tłumaczącą język migowy. "Chcemy im dać głos"

Technologia

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Reporter:
Marek Zieliński
Licealiści stworzyli rękawicę tłumaczącą język migowy
Licealiści stworzyli rękawicę tłumaczącą język migowyDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Rękawica, która tłumaczy język migowy - to pomysł autorstwa polskich licealistów. Jej celem jest pomoc w komunikacji dla osób niesłyszących. Projekt odniósł już wiele sukcesów, m.in. zajął pierwsze miejsce w konkursie "Młody Innowator". Jak działa rękawica do migania?

Rękawica do migania

Grupa licealistów z Białegostoku stworzyła rękawicę, która tłumaczy język migowy. Chcą w ten sposób usprawnić komunikację pomiędzy osobami migającymi i tymi, które się nim nie posługują. To może np. ułatwić udzielenie pomocy, codzienną komunikację czy po prostu posłużyć do nauki języka migowego.

Jak działa rękawica do migania? - Na każdym z palców są umieszczone dwa czujniki zgięcia - górny monitoruje zgięcie w stawie B, natomiast górny w stawie C - tłumaczy pomysłodawca projektu Konrad Olifier. - Na opuszkach znajdują się materiały przewodzące. Wszystkie czynniki podpięte do wyprowadzeń mikrokontrolera tłumaczą język migowy na pisemny - dodaje. Wynik wyświetla się w aplikacji telefonu.

Licealiści z Białegostoku stworzyli rękawicę, która tłumaczy język migowy

Projekt odniósł duży sukces. Licealiści zostali wyróżnieni wieloma tytułami, m.in. wygrali Międzynarodowy Konkurs Robotów w Rybniku czy Konkurs "Młody Innowator". - Zdobyli też indeksy na uczelnie wyższe (...), mają duży komfort jeżeli chodzi o przyszłą maturę - podkreśla nauczyciel Grzegorz Nowik.

Uczniowie zdają sobie sprawę, że pracują ciężko, jednak wszystkie ich działania mogą odmienić życie wielu osób. - Chcielibyśmy pomagać ludziom, ponieważ to daje nam takie poczucie, że faktycznie robimy coś dobrego i to, co robimy ma po prostu sens - wyjaśnia licealistka Ewa Karp.

- Ludzie przekroczyli barierę dźwięku, eksplorują Marsa, a nie zauważyli osób, które nie mówią. Chcemy im dać głos - podsumowuje pomysłodawca projektu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Reporter: Marek Zieliński

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości