Motoryzacja

Nowe przepisy dotyczące składek. "Teraz ubezpieczenie OC czy AC będzie szyte na miarę"

Motoryzacja

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Dyskusyjne przepisy dotyczące składki OC…
Dyskusyjne przepisy dotyczące składki OC…Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Od 17 czerwca firmy ubezpieczeniowe będą miały dostęp do informacji o mandatach i punktach karnych gromadzonych przez kierowców. Dane te będą wykorzystywane przy wycenie polis OC. W praktyce oznacza to, że łamiący przepisy zapłacą więcej. O szczegółach w Dzień Dobry TVN opowiedział Marek Konkolewski, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Mandaty i punkty karne wpłyną na składkę OC

Nowe przepisy umożliwiają firmom ubezpieczeniowym wgląd w historię punktów karnych oraz mandatów.

- To jest dobry instrument, dobry mechanizm, który pozwoli firmom ubezpieczeniowym troszeczkę ostudzić zapędy tym kierowcom, którzy łamią elementarne zasady bezpieczeństwa: przejeżdżają na czerwonym, żółtym świetle, wyprzedzają na trzeciego, przekraczają prędkość. Firma ubezpieczeniowa będzie miała informacje o naszym dorobku punktowym, o tym, czy płacimy mandaty karne, za jakie naruszania, ile mamy tych mandatów - mówił Marek Konkolewski w Dzień Dobry TVN.

- Zobaczcie, że są też tacy piraci drogowi, tacy kierowcy, którzy nagminnie zbierają punkty karne albo płacą mandaty, ale mieli szczęście, że do tej kolizji nie doprowadzili. Teraz ubezpieczenie OC czy też AC będzie szyte na miarę tak jak dobrze skrojony garnitur - dodał ekspert.

W praktyce oznacza to, że osoby łamiące przepisy muszą spodziewać się wyższych składek. - Nie wiemy, jaki będzie algorytm postępowania poszczególnych firm ubezpieczeniowych - podkreślił nasz gość.

Punkty karne w ewidencji ubezpieczycieli

Obecnie punkty karne widnieją w ewidencji rok, a od 17 września będą przez dwa lata. Jeśli mandat nie zostanie zapłacony, to ten okres ma się wydłużyć.

- Od 17 września zmienia się system naliczania punktów karnych, które będą obowiązywać przez dwa lata. Firmy ubezpieczeniowe będą ciekawskie. Tylko nie wiemy, jak głęboko będą sięgać w nasze kartoteki. (...) Niektóre wykroczenia będą znajdować się w ewidencji przez rok, a nawet przez dwa, trzy, cztery lata. Firmy ubezpieczeniowe będą miały więc wgląd do naszej historii wykroczeń - tłumaczył rozmówca Dzień Dobry TVN.

Zdaniem eksperta jest to dobre rozwiązanie. - Dlaczego mamy odpowiadać zbiorowo za tych cwaniaków, którzy często powodują wypadki, kolizje, płacą mandaty, otrzymują punkty karne? (...) Dwa lata temu firmy ubezpieczeniowe wydały z tytułu odszkodowań komunikacyjnych ponad 15,5 mld złotych. Mówi się też głośno, że 10 proc. to są lewe, fikcyjne kolizje. To prawie 1,5 mld złotych, które wydajemy cwanikom - zauważył Marek Konkolewski.

Czy osoby nieposiadające punktów karnych będą mogły liczyć na niższe składki OC? Jak nowe przepisy mają się do AC? Ile będą wynosiły składki? Posłuchaj całej rozmowy z ekspertem w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości