wynalazek

  wynalazek

  Zespół naukowców z Politechniki Śląskiej stworzył inteligentny prysznic. Ma on m.in. informować, ile zużyliśmy wody w trakcie kąpieli oraz alarmować, że musimy napełnić pojemnik z mydłem. O tym, co jeszcze może nam oferować ten innowacyjny wynalazek w Dzień Dobry TVN opowiedzieli doktorant wdrożeniowy na Politechnice Śląskiej, mgr inż. Adrian Czajkowski oraz doktorant na Politechnice Śląskiej, mgr inż. Jakub Szyguła.

  Ich wynalazek został nagrodzony złotym medalem na międzynarodowych targach wynalazczości w Brukseli – Brussels Innova 2016. O biodegradowalnych aerożelach chitozanowych opowiedzieli nam mgr inż. Julia Radwan-Pragłowska i dr inż. Marek Piątkowski - Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej: "Ze śmieci udało nam się stworzyć bardzo zaawansowane biomateriały!". Skąd pozyskują surowiec do tworzenia aerożeli? W czym ich wynalazek jest lepszy od rozwiązań dostępnych na rynku i kiedy ma szansę trafić do masowej produkcji?

  Nawet 13 mln Europejczyków może cierpieć na elektrowrażliwość. Z pomocą przychodzi im farba chroniąca przed polem elektromagnetycznym i elektrosmogiem. Jak ona działa? Gdzie można ją kupić? O tym w Dzień Dobry TVN sam wynalazca dr inż. Stanisław Wosiński i architekt wnętrz Natalia Nguyen, która testowała farbę.

  Dla ludzi, którzy nie lubią rozmawiać z telemarketerami Roger Anderson jest bohaterem. Dlaczego? Ponieważ skonstruował robota, który w wybranym momencie przejmuje rozmowę z telemarketerem i prowadzi ją do końca. Reporterowi Dzień Dobry TVN Michałowi Malinowskiemu wynalazca powiedział o powodach stworzenia robota i sposobie jego działania.

  W Dzień Dobry TVN gościliśmy Krajowego Konsultanta w Dziedzinie Angiologii prof. Aleksandra Sieronia - wynalazcę laserobarii i oksybarii. Za pomocą tych urządzeń z powodzeniem leczy pacjentów cierpiących na choroby naczyń obwodowych. W studiu powiedział o: sposobach diagnozy problemu we wczesnym stadium, osobach najbardziej narażonych na te choroby i swoich wynalazkach. Dowiedzieliśmy się również, dlaczego w Polsce jest tak dużo amputacji. Pan Profesor pochwalił także Piotra Kraśko. Zobaczcie, za co :)

  Luna to pierwszy na świecie robot rehabilitacyjny. Pomaga pacjentom, którzy stracili nadzieję na poprawienie swojej sprawności. Do Zielonych Drzwi Anna Maruszeczko zaprosiła twórcę Luny - Michała Mikulskiego, by powiedział o istocie wynalazku.

  Wszystko zaczęło się na sali operacyjnej od słów: "Skończyłeś medycynę, robisz specjalizację, a pracujesz jako wyciągarka...". Tak zrodził się pomysł na stworzenie urządzenia, które zastąpiłoby lekarza w bardzo monotonnej czynności. W wyniku współpracy dr. n. med. Marcina Feligi, eksperta w przeprowadzaniu laserowej terapii endożylnej i Roberta Klaczyńskiego, IT menedżera, który zaprojektował i wydrukował wyciągarkę do żył, powstał rewolucyjny wynalazek, który ma szansę zawojować świat medycyny! Gratulacje!

  Trzej bracia: Wiesław, Zygmunt i Janusz Nowakowie stworzyli urządzenia, które umożliwiają pasażerom opuszczenie samochodu tuż po wypadku. Pierwsze z nich służy do otwarcia zakleszczonych drzwi, a drugie do przecinania pasów bezpieczeństwa. Jak te urządzenia działają? Czy są opatentowane? Czy są to urządzenia, które będzie można zamontować do używanych samochodów? Panów Zygmunta i Janusza gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  Pasją Jarosława Roli od zawsze były sporty zimowe oraz rowery. Gdy był nastolatkiem, poraził go prąd, w wyniku czego Jarosław stracił obie nogi. Miłość do rowerów okazała się silniejsza niż niepełnosprawność. Dwa lata po wypadku, Pan Jarosław zbudował rower napędzany rękoma. W taki sposób zdobył Śnieżkę, a ostatnio Kilimandżaro. Od kilku lat tworzy rowery dla osób niepełnosprawnych. Skąd taki pomysł? Gdzie szykał pomysłu na konstrukcję? Kto pomógł mu ją stworzyć. Z Jarosławem Rolą w studiu Dzień Dobry TVN porozmawiała Anna Maruszeczko.

  Czy młodzi polscy wynalazcy podbiją amerykański rynek? Gdzie i za ile można kupić ich wynalazek i czym dokładnie jest Clime? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Bartłomieja Zimnego i Andrzeja Pawlikowskiego - wynalazców czujnika ułatwiającego życie!

  Kasia Chrapko to gimnazjalistka z Niska, która zdobyła złoty medal na światowych targach wynalazczości w Brukseli - Brussels Innova 2014. Za co została nagrodzona? Czy w czasie targów była duża konkurencja? Kim Kasia chciałaby zostać w przyszłości? Z utalentowaną nastolatką i dyrektorką gimnazjum z Niska rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

  Bartosz Ambrożkiewicz to zapalony motocyklista, elektronik i wynalazca, który zbudował inteligentne lusterko dopasowujące swoje nachylenie do pozycji, w jakiej znajduje się jadący na motorze. Jak powstawał prototyp? W jaki sposób będzie szukał inwestora?