Stworzyli innowacyjny implant, który obrasta tkanką kostną i się rozpuszcza.
"Mógłby przyjmować przed każdym posiłkiem".
"Połączyłem przyjemne z pożytecznym".
Na czym polega jego działanie?
W jaki sposób działa?
Projekt odniósł już wiele sukcesów, m.in. zajął pierwsze miejsce w konkursie "Młody Innowator".
Co go zainspirowało? Jak działa ZHELTA K6? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Huter Kowald marzył o stworzeniu latającej deski surfingowej od czasów, kiedy był 10-letnim chłopcem. Dzięki swojej determinacji udało mu się osiągnąć cel. Jak sam przyznaje, największą motywacją były dla niego powątpiewania niedowiarków.
Zespół naukowców z Politechniki Śląskiej stworzył inteligentny prysznic. Ma on m.in. informować, ile zużyliśmy wody w trakcie kąpieli oraz alarmować, że musimy napełnić pojemnik z mydłem. O tym, co jeszcze może nam oferować ten innowacyjny wynalazek w Dzień Dobry TVN opowiedzieli doktorant wdrożeniowy na Politechnice Śląskiej, mgr inż. Adrian Czajkowski oraz doktorant na Politechnice Śląskiej, mgr inż. Jakub Szyguła.
Daniel Wieczorek, student Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wynalazł sprzęt do bezdotykowego otwierania drzwi w miejscach publicznych, a także trzymania uchwytów i poręczy podczas jazdy w komunikacji miejskiej. Narzędzie nosi nazwę Unikey, a praca nad nim trwała ok. trzy miesiące.
Ich wynalazek został nagrodzony złotym medalem na międzynarodowych targach wynalazczości w Brukseli – Brussels Innova 2016. O biodegradowalnych aerożelach chitozanowych opowiedzieli nam mgr inż. Julia Radwan-Pragłowska i dr inż. Marek Piątkowski - Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej: "Ze śmieci udało nam się stworzyć bardzo zaawansowane biomateriały!". Skąd pozyskują surowiec do tworzenia aerożeli? W czym ich wynalazek jest lepszy od rozwiązań dostępnych na rynku i kiedy ma szansę trafić do masowej produkcji?
Nawet 13 mln Europejczyków może cierpieć na elektrowrażliwość. Z pomocą przychodzi im farba chroniąca przed polem elektromagnetycznym i elektrosmogiem. Jak ona działa? Gdzie można ją kupić? O tym w Dzień Dobry TVN sam wynalazca dr inż. Stanisław Wosiński i architekt wnętrz Natalia Nguyen, która testowała farbę.
Dla ludzi, którzy nie lubią rozmawiać z telemarketerami Roger Anderson jest bohaterem. Dlaczego? Ponieważ skonstruował robota, który w wybranym momencie przejmuje rozmowę z telemarketerem i prowadzi ją do końca. Reporterowi Dzień Dobry TVN Michałowi Malinowskiemu wynalazca powiedział o powodach stworzenia robota i sposobie jego działania.
W Dzień Dobry TVN gościliśmy Krajowego Konsultanta w Dziedzinie Angiologii prof. Aleksandra Sieronia - wynalazcę laserobarii i oksybarii. Za pomocą tych urządzeń z powodzeniem leczy pacjentów cierpiących na choroby naczyń obwodowych. W studiu powiedział o: sposobach diagnozy problemu we wczesnym stadium, osobach najbardziej narażonych na te choroby i swoich wynalazkach. Dowiedzieliśmy się również, dlaczego w Polsce jest tak dużo amputacji. Pan Profesor pochwalił także Piotra Kraśko. Zobaczcie, za co :)
Luna to pierwszy na świecie robot rehabilitacyjny. Pomaga pacjentom, którzy stracili nadzieję na poprawienie swojej sprawności. Do Zielonych Drzwi Anna Maruszeczko zaprosiła twórcę Luny - Michała Mikulskiego, by powiedział o istocie wynalazku.
Wszystko zaczęło się na sali operacyjnej od słów: "Skończyłeś medycynę, robisz specjalizację, a pracujesz jako wyciągarka...". Tak zrodził się pomysł na stworzenie urządzenia, które zastąpiłoby lekarza w bardzo monotonnej czynności. W wyniku współpracy dr. n. med. Marcina Feligi, eksperta w przeprowadzaniu laserowej terapii endożylnej i Roberta Klaczyńskiego, IT menedżera, który zaprojektował i wydrukował wyciągarkę do żył, powstał rewolucyjny wynalazek, który ma szansę zawojować świat medycyny! Gratulacje!
Trzej bracia: Wiesław, Zygmunt i Janusz Nowakowie stworzyli urządzenia, które umożliwiają pasażerom opuszczenie samochodu tuż po wypadku. Pierwsze z nich służy do otwarcia zakleszczonych drzwi, a drugie do przecinania pasów bezpieczeństwa. Jak te urządzenia działają? Czy są opatentowane? Czy są to urządzenia, które będzie można zamontować do używanych samochodów? Panów Zygmunta i Janusza gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Pasją Jarosława Roli od zawsze były sporty zimowe oraz rowery. Gdy był nastolatkiem, poraził go prąd, w wyniku czego Jarosław stracił obie nogi. Miłość do rowerów okazała się silniejsza niż niepełnosprawność. Dwa lata po wypadku, Pan Jarosław zbudował rower napędzany rękoma. W taki sposób zdobył Śnieżkę, a ostatnio Kilimandżaro. Od kilku lat tworzy rowery dla osób niepełnosprawnych. Skąd taki pomysł? Gdzie szykał pomysłu na konstrukcję? Kto pomógł mu ją stworzyć. Z Jarosławem Rolą w studiu Dzień Dobry TVN porozmawiała Anna Maruszeczko.
Czy młodzi polscy wynalazcy podbiją amerykański rynek? Gdzie i za ile można kupić ich wynalazek i czym dokładnie jest Clime? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Bartłomieja Zimnego i Andrzeja Pawlikowskiego - wynalazców czujnika ułatwiającego życie!
Kasia Chrapko to gimnazjalistka z Niska, która zdobyła złoty medal na światowych targach wynalazczości w Brukseli - Brussels Innova 2014. Za co została nagrodzona? Czy w czasie targów była duża konkurencja? Kim Kasia chciałaby zostać w przyszłości? Z utalentowaną nastolatką i dyrektorką gimnazjum z Niska rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.
Bartosz Ambrożkiewicz to zapalony motocyklista, elektronik i wynalazca, który zbudował inteligentne lusterko dopasowujące swoje nachylenie do pozycji, w jakiej znajduje się jadący na motorze. Jak powstawał prototyp? W jaki sposób będzie szukał inwestora?