Zmarł wynalazca karaoke. 100-letni inżynier zapoczątkował ogólnoświatowy fenomen

Nie żyje twórca karaoke Shigeichi Negishi
Źródło: Dzień Dobry TVN
Życie a śmierć kliniczna. Co dzieje się po drugiej stronie?
Życie a śmierć kliniczna. Co dzieje się po drugiej stronie?
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Żałoba w trakcie pandemii
Żałoba w trakcie pandemii
Shigeichi Negishi, wynalazca karaoke, zmarł w wieku 100 lat. Japoński przedsiębiorca i inżynier stał za konstrukcją popularnej na całym świecie zabawy muzycznej, która światło dzienne ujrzała pod koniec lat 60. Jaka była historia tego wynalazku?

Shigeichi Negishi nie żyje

Zmarł Shigeichi Negishi inżynier i przedsiębiorca, który uznawany jest za twórcę karaoke. Mężczyzna odszedł 26 stycznia 2024 roku w wieku 100 lat, jednak informacja na ten temat trafiła do mediów dopiero teraz. Przekazał ją dziennikarz Matt Alt, który przygotowywał książkę o Negishim, a wiadomość potwierdziła córka japońskiego inżyniera, Atsumi Takano. Zmarł z przyczyn naturalnych.

Shigeichi Negishi - historia karaoke

Shigeichi Negishi był ojcem współczesnego karaoke - popularnej zabawy polegającej na śpiewaniu przebojów na tle odtwarzanego nagrania z akompaniamentem. Inżynier w 1967 roku stworzył tzw. Sparko Box, nieoficjalny prototyp maszyny, która z czasem przekształciła się w znane nam dziś karaoke. W tamtym czasie Japończyk był jednym z kierowników firmy zajmującej się elektroniką, co ułatwiło mu rozwijanie swojego nowatorskiego pomysłu. Jedna z anegdot głosi, iż Negishi w czasie pracy lubił sobie podśpiewywać, co bawiło jego współpracowników. Koledzy z zakładu mieli mu zasugerować, że lepiej brzmiałby z podkładem muzycznym. Jego Sparko Box z początku był po prostu głośnikiem połączonym kablem z mikrofonem i taśmą, która grała instrumentalną wersję piosenki "Mujo no Yume" z repertuaru Yosho Kodamy. 

Negishi próbował sprzedać swój projekt pod nazwą "karaoke", jednak japońskim dystrybutorom za bardzo kojarzyła się ona ze słowem "kanoke", co oznacza "trumnę". W związku z tym inżynier wybrał nazwę Sparko Box, a sam produkt, choć nigdy nie został opatentowany, sprzedał się w około 8 tysiącach sztuk. Maszyna do śpiewania opanowała japońskie bary, puby, restauracje oraz hotele. Na świecie pozostał tylko jeden działający Sparko Box, który jest w posiadaniu rodziny wynalazcy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości