Tak wygląda grób pilota, który zginął w Smoleńsku. Jeden szczegół zwraca uwagę

Źródło: Dzień Dobry TVN
Największa katastrofa tramwajowa w historii
Największa katastrofa tramwajowa w historii
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Żałoba w trakcie pandemii
Żałoba w trakcie pandemii
Od tragicznej katastrofy lotniczej w Smoleńsku niedługo minie aż 14 lat. Mimo upływu czasu ludzie nadal pamiętają o ofiarach tego nieszczęśliwego zdarzenia. Grób pilota, będącego dowódcą załogi, która wyruszyła 10 kwietnia na obchody rocznicy katyńskiej, nadal jest regularnie odwiedzany nie tylko przez rodzinę, ale i obcych ludzi. Jak wygląda miejsce pochówku Arkadiusza Protasiuka?

Jak wygląda grób pilota Arkadiusza Protasiuka?

Od lotniczej tragedii w Smoleńsku za miesiąc minie 14 lat, a większość Polaków nadal doskonale pamięta wstrząsające doniesienia z 10 kwietnia 2010 roku. Mimo upływu lat na grobie m.in. pilota Arkadiusza Protasiuka, który dowodził wówczas załogą rozbitego samolotu, nadal można zobaczyć liczne zapalone lampki. Na cmentarzu komunalnym we wsi Szczęsne pod Grodziskiem Mazowieckim znajduje się jego mogiła. Na szczególną uwagę zasługujesz kształt nagrobka - to symboliczne skrzydło samolotu. Na nagrobnej tabliczce znajduje się poruszający napis:

- Naszemu koledze - nasza pamięć. Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP.

Kim był Arkadiusz Protasiuk?

Arkadiusz Protasiuk był polskim pilotem, kapitanem Wojska Polskiego, który pośmiertnie został awansowany do stopnia majora. Urodził się 13 listopada 1974 roku w Siedlcach. Był m.in. absolwentem Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie oraz ukończył politologię na Uniwersytecie Warszawskim. Arkadiusz Protasiuk był dowódcą załogi samolotu Tu-154M nr boczny 101, który 10 kwietnia 2010 roku zmierzał na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej i uległ katastrofie lotniczej w Smoleńsku.

Przypomnijmy, że na skutek tragedii zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent Polski - Lech Kaczyński z żoną Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta oraz załoga samolotu.

Grób mjr pilota Arkadiusza Protasiuka
Grób mjr pilota Arkadiusza Protasiuka
Grób mjr pilota Arkadiusza Protasiuka
Źródło: DDTVN online

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Źródło: wikipedia.pl

Źródło zdjęcia głównego: Avalon_Studio/Getty Images, DDTVN online

podziel się:

Pozostałe wiadomości