Katastrofa smoleńska wstrząsnęła całą Polską i światem. 10 kwietnia 2010 temat ten nie schodził z ramówek najważniejszych stacji telewizyjnych. Tego dnia polski samolot rządowy Tu-154 rozbił się podczas podejścia do lądowania w Smoleńsku. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Polski Lech Kaczyński i jego małżonka Maria Kaczyńska. Wspominamy tamte tragiczne wydarzenia i wszystkie jego ofiary.
Od tragicznej katastrofy lotniczej w Smoleńsku niedługo minie aż 14 lat. Mimo upływu czasu ludzie nadal pamiętają o ofiarach tego nieszczęśliwego zdarzenia.
Joanna Racewicz 14 lat temu straciła męża w katastrofie smoleńskiej. Paweł Janeczek był porucznikiem BOR-u. Mężczyzna osierocił dwuletniego wówczas synka Igora. Dziennikarka do dziś stawia czoła traumie i tęsknocie, czego dowodem jest jej reakcja na pytanie o tragiczne zdarzenie, w którym uczestniczył ukochany.
Joanna Racewicz była żoną Pawła Janeczka, oficera Biura Ochrony Rządu, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. W 13. rocznicę śmierci ukochanego dziennikarka opublikowała w mediach społecznościowych jego ostatnie zdjęcie oraz dodała poruszające wspomnienia.
W niedzielę 10 kwietnia przypada 12. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem. W wyniku zdarzenia zginął prezydent Rzeczpospolitej Lech Kaczyński z żoną Marią oraz 94 inne osoby, w tym pełniące funkcję urzędników państwowych i dowódców wojskowych. Z tej okazji zaplanowano liczne obchody. Wezmą w nich udział prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że 10 kwietnia rano zawyją syreny alarmowe w hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej. Pomysł został natychmiast skrytykowany przez samorządowców.
W dniu 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej Mateusz Hładki opublikował w mediach społecznościowych wideo z 10 kwietnia 2010 roku. Na nagraniu widzimy, jak prowadzi specjalne wydanie serwisu informacyjnego. Zapytaliśmy dziennikarza, jak wspomina tamten tragiczny dzień. Jaka była jego reakcja, gdy dowiedział się o tym, co wydarzyło się pod Smoleńskiem?
Joanna Racewicz w katastrofie smoleńskiej 11 lat temu straciła męża. Co jakiś czas w mediach społecznościowych dzieli się ze swoimi obserwatorami refleksjami na temat obchodów kolejnych rocznic. Wczoraj w wyjątkowym wpisie zaapelowała do osób, które 10 kwietnia 2021 r. będą chciały uczcić pamięć ofiar.
Podczas obchodów 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej Prezydent Andrzej Duda mówił, że nadszedł czas na wybaczenie. Chwilę później Jarosław Kaczyński stwierdził, że wybaczyć można dopiero wtedy, gdy zostaną wskazani winni. Czy w religii katolickiej wybaczenie jest warunkowe? Jaką funkcję spełnia? O wybaczaniu w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z duchownym ks. Kazimierzem Sową oraz filozofem Zbigniewem Mikołejko.
Tym razem przegląd prasy zrobiła dla widzów Dzień Dobry TVN Agata Passent. Zwróciła uwagę m.in. na: reportaż o pracy na czarno w pewnej cebularni oraz plotki dotyczące przesunięcia premiery filmu o katastrofie smoleńskiej, którego reżyserem jest Andrzej Krauze.
Naszymi gośćmi w studiu Dzień Dobry TVN były: Małgorzata Sekuła - Szmajdzińska, wdowa po Jerzym Szmajdzińskim oraz Beata Gosiewska, wdowa po Przemysławie Gosiewskim. Obie panie, w ostaniach wyborach dostały się do Parlamentu. Dlaczego zdecydowały się na start w wyborach? Czy chcą kontynuować prace swoich zmarłych mężów?