Hobby

Jak zostać edukatorem wydm? "Ten wolontariat to spełnienie marzeń"

Hobby

Autor:
Berenika
Olesińska
Reporter:
Agata Zjawińska, Łukasz Zagórski
Jak zostać edukatorem wydm?
Jak zostać edukatorem wydm? Dzień Dobry TVN
wideo 2/15

Edukator wydm odgrywa bardzo ważną rolę w procesie rozbudowywania naturalnych nadmorskich wałów chroniących zaplecza terenu przed falami. Jak wyglądają jego codzienne obowiązki? Reporterka Dzień Dobry TVN Agata Zjawińska została wolontariuszką w Obwodzie Ochrony Wybrzeża w Lubiatowie i pokazała tajniki tej niezwykłej pracy.

Edukator wydm - wolontariat nad morzem

Edukatorzy wydm to wolontariusze w różnym wieku, którzy opiekują się nadmorskimi terenami w trakcie wakacji. Ich głównym celem jest pomnażanie piaskowych wałów oraz ochrona pięknych miejsc przed zniszczeniem powstałym na skutek ingerencji turystów.

- Dla osób kochających długie spacery, przyrodę i bałtyckie plaże ten wolontariat to spełnienie marzeń - przekonuje przed kamerami Agata Zjawińska, reporterka Dzień Dobry TVN, która zawitała do Lubiatowa.

Dziennikarka zgłosiła się jako wolontariuszka do Obwodu Ochrony Wybrzeża we wspomnianej miejscowości i rozmawiała z Wacławem Lipcem, kierownikiem tej instytucji, który profesjonalnie przygotował ją do pełnienia obowiązków.

- Zanim tam pojedziemy, musimy wyposażyć Cię w identyfikator i kamizelkę. Dostajesz jeszcze kask, żebyś nie jeździła bez kasku w terenie. (...) Dostajesz tutaj rękawice. Będą Ci potrzebne, dlatego że wykonasz pracę związaną z odtwarzaniem wydm. Będziesz budować płotek wydmotwórczy. Dostaniesz też kilka worków na śmieci - tłumaczy kolejno mężczyzna.

Budowa wydm. Jak przebiega proces zabezpieczania wałów?

Wydma to wał, który zabezpiecza zaplecze terenu przed falami morskimi i chroni obszary położone nad wodą przed powodzią. Edukatorzy wydm dbają o to, by złogi piasku były coraz większe i pełniły swoją naturalną funkcję. Kierownik Obwodu Ochrony Wybrzeża pokazał Agacie Zjawińskiej poszczególne etapy budowania wałów.

- Musimy wyłożyć chrust, żeby zabezpieczyć tę wydmę przed wywiewaniem jej przez piasek. Przywozimy chrust, woźnica ten chrust wykłada, zrzuca z wozu, a my wejdziemy na zaplecze i zaczniemy go układać po to, żeby to miejsce zostało chrustem założone. Wtedy wiatr będzie zasypywał ten chrust i powstanie wydma. Najpierw budujemy płotek i zabezpieczamy piasek. Piasek zacznie się przewiewać i wydma zacznie rosnąć - wyjaśnia Wacław Lipiec.

Więcej szczegółów znajdziesz w naszym materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Reporter: Agata Zjawińska, Łukasz Zagórski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości