Największą radość daje pomaganie dzieciom
Anna Ślusarczyk:
Od 2016 stworzyliśmy już ponad siedemdziesiąt rąk. Największą radość w tym projekcie daje nam pomaganie i radość dziecka.
Jak sprawdza się taka wydrukowana ręka
Jak mówił w studiu Dzień Dobry TVN pan Krzysztof Chrystow, ręka 3D nie jest produktem idealnym, ma swoje wady i łatwo ją uszkodzić, ale w codziennym życiu jest sporą pomocą. Dodatkową jej zaletą jest to, że taka ręka jest znacznie tańsza w produkcji niż profesjonalna proteza.
Kto może się zgłosić do fundacji e-Nable?
Każdy może się do nas zgłosić, ale najważniejsze jest, żeby osoba posiadała nadgarstek, lub łokieć. Rękę 3D możemy wykonać na podstawie zdjęcia. Jeżeli się okazuje, że coś się popsuje, to nie jest dla nas żaden problem. Poprawiamy
mówiła w Dzień Dobry TVN Anna Ślusarczyk
Skąd pomysł na drukowanie kończyn?
dr Krzysztof Grandys
Kupiłem drukarkę, zrobiłem jedną rękę, potem drugą. Poszły do dzieci. Wzbudziło to zainteresowanie. Cała idea, jako taka, wyszła ze Stanów Zjednoczonych.
Jak powstaje ręka 3D?
Jak mówił nam w rozmowie dr Krzysztof Grandys ręka 3D jest bardzo prostym mechanizmem:
Powstanie takiej ręki 3D jest procesem składającym się z kilku etapów. Pierwszym etapem jest poznanie odbiorcy. Po spotkaniu z odbiorcą, jesteśmy w stanie ocenić, czy możemy pomóc. Wtedy wykonujemy skan 3D i przygotowujemy projekt. To są prymitywnie proste urządzenia mechaniczne. Tam nie ma żadnej elektroniki, tam jest trochę gumek, trochę linek, parę śrubek.
Czym jest e-Nable?
e-Nable to światowa społeczność wolontariuszy, używających technologii druku 3D, aby dać innym „Pomocną Dłoń” (The Helping Hand).Wszystko zaczęło się w 2011 roku, gdy pewien stolarz z Republiki Południowej Afryki stracił na skutek urazu cztery palce. Przeszukując internet, natrafił na lalkarza z USA o nazwisku Ivan Owen, który wykonywał funkcjonalne modele ręki. Skontaktował się z nim, prosząc o pomoc w rozwiązaniu swojego problemu. Za pomocą komunikatorów internetowych, stworzyli wspólnie prostą, mechaniczną protezę ręki i opublikowali swoją wspólną historię w internecie. Kolejnym potrzebującym był chłopiec z Grecji, z wrodzonym niedorozwojem palców ręki, dla którego również stworzono mechaniczną rękę. e-Nable Polska powstało we wrześniu 2016 r.
Zobacz też:
- Miał poparzone 70 proc. ciała. Alan żyje dzięki opatrunkom ze skóry ojca i pionierskiej transplantacji
- Krzywa przegroda nosowa - kiedy staje się problemem i jak ją skorygować?
- Tomasz Sekielski w DDTVN o otyłości i operacji zmniejszenia żołądka. "U mnie uzależnieniem stało się jedzenie"
Autor: Anna Kobyłka
podziel się: