Zdrowie

Powstała gra dla dzieci, która wspiera leczenie depresji i zaburzeń lękowych. "Będzie na receptę"

Zdrowie

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Czym jest cyfrowy terapeutyk?
Czym jest cyfrowy terapeutyk?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Studenci opracowali grę mobilną, która jest wsparciem w opiece psychiatrycznej dla dzieci w wieku od 8 do 12 roku życia. Lekarze będą mogli przepisywać ją na receptę. O szczegółach w Dzień Dobry TVN opowiedział Marcin Waryszak, współtwórca startupu "Calmsie".

Gra mobilna na receptę. Przyszłość psychiatrii?

Marcin Waryszak i Mateusz Masiak, założyciele Calmsie, stworzyli cyfrowego terapeutyka do wspierania zdrowia psychicznego dzieci. Aplikacja będzie przepisywana na receptę.

- Cyfrowe terapeutki mogą mieć bardzo różną postać. W zależności od tego, do jakiego zaburzenia, czy do jakiej choroby są kierowane. Co istotne, są to rozwiązania oparte na faktach, o badania kliniczne. W naszym przypadku jest to gra mobilna, która wspiera leczenie depresji i zaburzeń lękowych wśród dzieci w wieku od 8 do 12 roku życia - tłumaczył Marcin Waryszak w Dzień Dobry TVN.

Gra terapeutyczna dla dzieci - na czym polega?

Gra wprowadza treści terapii poznawczo-behawioralnej (CBT).

- Jest oparta o specyficzne ćwiczenia, dość ustrukturyzowane, które polegają np. na wypracowaniu strategii walczenia z negatywnymi emocjami czy np. radzenia sobie ze stresem. Dziecko w grze otrzymuje codziennie zadania. Przechodzi przez misje, które mają na celu uratować mieszkańców planety. Podróżuje przed negatywnymi emocjami. Dzieci w ten sposób uczą się również same nabywać te strategie. Cała akcja rozgrywa się w kosmosie. Jest prowadzona przez Generała Empatię, który jest videobotem. Dziecko może się z nim komunikować w czasie rzeczywistym, dzięki czemu ta terapia jest bardzo spersonalizowana i faktycznie dobrana do tego, co dziecko odczuwa - mówił Marcin Waryszak.

Część medyczna w aplikacji została stworzona przez zespół lekarzy, który cały czas nadzoruje prace. Sama gra ma wbudowane bezpieczniki. - Gdy dziecko podczas rozmowy z videobotem, będzie używać sformułowań, które mogą wskazywać na tendencje samobójcze czy na to, że może chcieć zrobić sobie krzywdę, to automatycznie taka aplikacja reaguje - podkreślił nasz gość.

W grze obok rozmów z videobotem i ustrukturyzowanych, schematycznych ćwiczeń są również te związane z oddechem.

Jak twórcy weryfikują, czy gra pomaga w leczeniu? Kiedy aplikacja wejdzie w życie? Odpowiedzi na te pytania poznasz w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/EastNews

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości