Najmłodsi czekają kilka lat na wizytę u specjalisty. Kiedy przyjmie ich Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Powstaje Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży
Powstaje Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży
Tajemnica mózgów nastolatków
Tajemnica mózgów nastolatków
Izolacja nastolatków
Izolacja nastolatków
Gest "pomóż mi" uratował porwaną nastolatkę
Gest "pomóż mi" uratował porwaną nastolatkę
Dramatyczne losy nastolatek
Dramatyczne losy nastolatek
Jak się dogadać z nastolatkiem?
Jak się dogadać z nastolatkiem?
Jak konstruktywnie kłócić się z nastolatkiem?
Jak konstruktywnie kłócić się z nastolatkiem?
Coraz więcej dzieci w Polsce zmaga się z problemami zdrowia psychicznego. Skala zjawiska jest ogromna, wzrasta liczba zachorowań na depresję czy prób samobójczych. Najmłodsi, którzy potrzebują pomocy, muszą czekać nawet kilka lat w kolejkach do specjalistów, a w szpitalach brakuje miejsc. Właśnie dlatego Fundacja TVN w porozumieniu z Centrum Zdrowia Dziecka podjęła decyzję o budowie Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. W Dzień Dobry TVN opowiedziały o tym Managing Director Warner Bros. Discovery i CEO TVN, Przewodnicząca Rady Fundacji TVN Kasia Kieli, Prezes Fundacji TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska oraz kierownik Ośrodka Psychiatrii Dzieci i Młodzieży CZD dr Katarzyna Rogala.

Budowa Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży

W Polsce na 100 tys. małoletnich pacjentów przypada jedynie 5 psychiatrów, tymczasem według standardów Światowej Organizacji Zdrowia powinno być minimum 10 specjalistów. W odpowiedzi na ten problem Fundacja TVN, która od 20 lat zajmuje się wsparciem i leczeniem chorych dzieci, w porozumieniu z Centrum Zdrowia Dziecka postanowiła zbudować Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Będzie to pierwsze takie miejsce w Polsce, w którym co roku pomoc znajdą tysiące młodych osób leczonych stacjonarnie oraz na dziennych terapiach psychiatrycznych.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsi pacjenci będą mogli wejść do Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży już w przyszłym roku. - Naprawdę idziemy jak burza. Od decyzji o budowie Centrum do pierwszego pacjenta upłyną zaledwie 2-3 lata. Oczywiście, wszystko zależy od sytuacji, która jest wokół nas, ale liczymy na to, że już w przyszłym roku będzie można przyjąć pacjentów - oceniła Katarzyna Kolenda-Zaleska, prezes Fundacji TVN.

Fundacja TVN obchodziła w zeszłym roku swoje 20-lecie i w ramach uczczenia jubileuszu postanowiła wesprzeć najmłodszych, którzy borykają się z problemami zdrowia psychicznego. - Myślę, że wielu z nas zna albo dzieci, albo ma kontakt z dziećmi, które naprawdę mają wielkie problemy. Dzieci i rodzice czekają na te ośrodki. Rośnie poziom samobójstw, jest to naprawdę przerażające. Dlatego chcieliśmy włączyć się w problem, który jest palący, a Fundacja pomaga dzieciom od zawsze, od początku, więc to dodatkowo wpisuje się w jej rolę - zaznaczyła Kasia Kieli, Managing Director Warner Bros. Discovery, CEO TVN, Przewodnicząca Rady Fundacji TVN.

Katarzyna Kolenda-Zaleska dodała, że wojna w Ukrainie spotęgowała kryzys w psychiatrii dziecięcej. - Także nasze dzieci, choć nie bezpośrednio uczestniczą w tej wonie czy są jej ofiarami, to jednak to wszystko odczuwają. Oglądają telewizję, wszystko widzą, więc to jest dodatkowy problem - podkreśliła Prezes Fundacji TVN.

Dzieci w kryzysie zdrowia psychicznego

Dr Katarzyna Rogala, kierownik Ośrodka Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Centrum Zdrowia Dziecka, opowiedziała, w jakiej sytuacji są najmłodsi i nastolatki.

- Zdecydowanie coraz więcej dzieci i młodzieży wymaga opieki psychiatrycznej. Różne czynniki na to wpływają, ale (...) pandemia, a w zasadzie okres izolacji, to był ogromny wzrost zaburzeń depresyjnych i lękowych. Dzieci nie były w stanie wrócić do szkół, szczególnie te w 7. klasach, które w okresie dojrzewania zostały zamknięte w domach. To obecnie są uczniowie 1. klas liceum, to są dzieci z ogromnymi problemami, szczególnie lękowymi. Z kolei na małe dzieci wpływ wojny jest znaczący - powiedziała dr Katarzyna Rogala.

Ile czasu dzieci czekają w kolejkach do poradni? - U mnie w poradni pacjent, który pierwszy raz ma się pojawić na diagnostykę, to mam zapisy na 2025 rok. Myślę, że rodzice szukają też pomocy prywatnie, wśród lekarzy, których też, niestety, jest niewielu. W sytuacjach krytycznych dziecko wymaga opieki całodobowej, oddziału całodobowego, a takich oddziałów jest bardzo mało. Są one redukowane. Często warunki w takich oddziałach są dość trudne - przyznała Kierownik Ośrodka Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży - jak wesprzeć budowę

Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży będzie najnowocześniejszym ośrodkiem w naszym kraju. - Ma służyć temu, żeby dzieci z całej Polski tam przyjeżdżały i mogły się leczyć. Zarówno leczyć w szpitalu, jak i leczyć na terapii dziennej. Myślę, że w takiej skali i na takim poziomie będzie to pierwszy taki ośrodek w Polsce - zaznaczyła Kasia Kieli, przewodnicząca Rady Fundacji TVN.

- Na tym nie skończymy - zapewniła Kolenda-Zaleska. - Mamy takie plany jako Fundacja TVN, żeby ten ośrodek promieniował na cały kraj. To znaczy, żeby w mniejszych miejscowościach, gdzie tej opieki po prostu nie ma, (...) budować, remontować poradnie psychologiczno-psychiatryczne, które będą współpracować z Centrum Zdrowia Dziecka - wyjaśniła prezes Fundacji TVN.

Każda złotówka jest ważna, by mali pacjenci mogli jak najszybciej uzyskać pomoc w kryzysie zdrowia psychicznego. Dlatego warto wysłać SMS o treści POMAGAM pod numer 7356. Koszt SMS to 3,69 zł z VAT.

- Gdyby każdy Polak wpłacił złotówkę, to możemy wybudować nie tylko jedno Centrum, ale nawet dwa. Wszystko jest możliwe. Doceniam dobro Polaków, dlatego ośmielam się apelować - podkreśliła Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Wsparcie budowy Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży

Uczniowie z gdańskiej Pozytywnej Szkoły Podstawowej przy wsparciu partnerów - gdyńskiego Lions Club oraz organizacji Pozytywne Inicjatywy - zebrali aż 40 tys. zł, które przekażą na wsparcie budowy Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Z organizatorami zbiórki spotkał się Marcin Sawicki z Dzień Dobry TVN.

- Poprzez nagranie charytatywnej płyty, dzieci i młodzież z naszych placówek zbierają środki na jakiś dobroczynny cel. W tym roku udało nam się zebrać 40 tys. zł - powiedział przedstawiciel Pozytywnych Inicjatyw.

Wsparcie budowy Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży
Źródło: Dzień Dobry TVN

Fundacja TVN - jak pomóc?

 • wysyłając SMS o treści "Pomagam" pod numer 7356 (koszt SMS 3,69 zł z VAT);
  • wysyłając przelew na Telefon BLIK na numer 509 559 966;
   • wpłaty na konto PL 25 1140 1010 0000 2581 1800 1001;
    • bezpośrednio na stronie Fundacji TVN.

     Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

     Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

     Zobacz także:

     Autor: Justyna Piąsta

     Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

     podziel się:

     Pozostałe wiadomości