Anna Jędrzejowska o fatalnej kondycji polskiej psychiatrii. "107 dzieci popełniło samobójstwo w zeszłym roku. Najmłodsze miało 8 lat"

Anna Jędrzejowska wspiera budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży
Źródło: Dzień Dobry TVN
Anna Jędrzejowska zaangażowała się w akcję #zdrowiewgłowie, której celem jest nagłośnienie problemów dotyczących opieki psychiatrycznej w Polsce. Fundacja TVN zamierza kompleksowo zająć się tym tematem i zbudować Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Oskar Netkowski z serwisu dziendobry.tvn.pl zapytał dziennikarkę, dlaczego ważnym było dla niej, by wesprzeć tę inicjatywę. Odpowiedź zmusza do refleksji.
Anna Jędrzejowska o psychiatrii dziecięcej

Anna Jędrzejowska dobrze znana jest widzom TVN24. Dziennikarka zadebiutowała na antenie stacji w 2004 r. Wcześniej pracowała jako reporterka "Faktów" i prowadząca popołudniowe wydania programu. Po zakończeniu emisji programu "24 godziny" mogliśmy podziwiać ją w roli prowadzącej serwisy informacyjne w "Dniu na żywo". Od 10 lat dziennikarka jest prezenterką programu reporterskiego "15 na żywo".

W ostatnim czasie wiele gwiazd TVN i TVN24 zaangażowało się w akcję Fundacji TVN #zdrowiewgłowie. Wszystko po to, by wspólnymi siłami wesprzeć budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży.

- W sytuacji, w której Polska jest na tragicznym czarnym unijnym podium pod względem liczby samobójstw wśród dzieci, nie wyobrażam sobie, żeby była ważniejsza akcja w tej chwili. 107 dzieci popełniło samobójstwo w zeszłym roku. Najmłodsze miało 8 lat. To przerażające dane. Psychiatria w Polsce jest obszarem ciągle zaniedbanym - powiedziała dziennikarka.

- Lekceważymy i nie doceniamy faktu, że dzieci mogą mieć problemy emocjonalne. Sytuacja jest trudna, bo chyba żaden dorosły nie zapyta dziecka: "przepraszam, czy cierpisz na depresję?". (...) Tak długo jak psychologów i psychiatrów będą obawiały się osoby dorosłe, tak długo dzieci nie zwrócą się do nich po pomoc - dodała.

Trwa budowa Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży

Prace budowlane ruszyły w maju 2021 roku, a oddanie do użytku budynku połączonych Klinik Psychiatrii i Onkologii dla pacjentów i personelu medycznego nastąpi pod koniec 2023 roku. Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży będzie stanowić część większego kompleksu – Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży. Obie kliniki zajmą powierzchnię 6000 metrów kwadratowych, a całkowita wartość inwestycji współfinansowanej przez Fundację TVN oraz Centrum Zdrowia Dziecka wyniesie około 50 mln złotych.

#zdrowie w głowie - Jak wesprzeć budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży?

Budowa Centrum Psychiatrii ma potrwać 2 lata. W planach jest także przeniesienie i powiększenie Kliniki Onkologii. Zbiórkę środków na ten cel wspiera akcja #zdrowiewgłowie, w którą zaangażowały się największe polskie gwiazdy.

Każdy może pomóc. Wystarczy wysłać SMS POMAGAM na 7126 (koszt 1, 23 z VAT), BLiK numer 509 559 966, skorzystać z PayU, PayPro (przelewy24) lub płatności online na stronie fundacja.tvn.pl/wplac-online/.

Zobacz także:

Autor: Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN Online

podziel się:

Pozostałe wiadomości