Szyfrowanie pendrive – jak ustawić hasło i zabezpieczyć pamięć?

Pendrive na klawiaturze laptopa
Fot. Karl Tapales/ Getty Images
Szyfrowanie pendrive to coraz popularniejszy zabieg, dzięki któremu nasze dane są bezpieczne. Dostęp do zaszyfrowanego pendrive posiada tylko osoba znająca hasło. Sprawdzamy, jak zaszyfrować pendrive i w prosty sposób zabezpieczyć go hasłem.

Szyfrowanie pendrive można zrobić na kilka sposobów. Najpopularniejszą metodą jest wykorzystanie specjalnego programu, który doskonale wie, jak zaszyfrować pendrive. Można skorzystać w tym celu z programu wbudowanego w niektóre systemy Windows lub osobnych, specjalistycznych aplikacji. Innym rozwiązaniem jest ustawienie hasła dla naszej pamięci zewnętrznej, choć to nie to samo, co zaszyfrowany pendrive.

Szyfrowanie pendrive – dlaczego warto?

Zastanawiając się, jak zaszyfrować pendrive, należy wpierw powiedzieć, dlaczego warto byłoby to uczynić. Szyfrowanie pendrive może uchronić posiadacza pamięci przed wyciekiem danych . Procedura szyfrowania pendrive polega na przydzieleniu pamięci unikatowego kodu , a także nadaniu jej algorytmu szyfrującego (najczęściej spotykanym rodzajem jest AES-256). Zaszyfrowany dysk zewnętrzny, w zależności od wybranych ustawień w trakcie szyfrowania, może stać się zupełnie niewidoczny . Możemy zdecydować się także na częściowe szyfrowanie pendrive, czyli zaszyfrowanie poszczególnych katalogów. Jak widać, sposobów na to, jak zaszyfrować pendriva, jest bardzo wiele .

Zaszyfrowany pendrive daje nam komfort bezpieczeństwa . To proces przydający się zwłaszcza w biznesie, gdy na pamięci zewnętrznej przenosimy wrażliwe dane. Jeżeli zgubimy niezabezpieczony pendrive, to znalazca bez trudu będzie miał dostęp do wszystkich danych, które przecież miały być poufne. Warto szyfrować pendrive także w sytuacji, w której chcielibyśmy zapewnić sobie większą anonimowość. Kolejnym powodem, dla którego warto przeprowadzić szyfrowanie pendrive, są kwestie dotyczące bezpieczeństwa. Korzystając z pamięci zewnętrznej na wielu komputerach, łatwo jest z któregoś z nich nabyć niebezpieczną niespodziankę w postaci wirusa. Większość rozwiązań w zakresie szyfrowania pendrive zabezpiecza naszą pamięć przed działaniem szkodliwego oprogramowania .

Jak zaszyfrować pendrive? Skorzystajmy z windowsowego BitLockera!

Pierwszym sposobem na to, jak zaszyfrować pendrive , jest skorzystanie z oprogramowania szyfrującego, które wbudowane jest w niektóre systemy operacyjne Microsoft Windows. Darmowy program szyfrujący od Microsoft nazywa się BitLocker . Niestety tylko niektóre systemy operacyjne otrzymały to oprogramowanie. BitLockera spotkamy w wersjach Professional i Enterprise systemów Windows 8, Windows 8.1 i Windows 10, a także w wersjach Ultimate i Enterprise Windows 7. Widać, że producent kierował swój produkt przede wszystkim do osób wykorzystujących komputer w pracy i biznesie , choć jak udowadniamy, szyfrowanie pendrive przydatne może być dla każdego.

Posiadając którąś z powyższych wersji systemu Windows, wystarczy, że naciśniemy prawy przycisk myszy na ikonce naszej pamięci zewnętrznej i wybierzemy opcję „BitLocker”. Uruchomiony program szybko i przystępnie poprowadzi nas przez cały proces, w którym wybierzemy, jak zaszyfrować pendrive, jaki algorytm szyfrujący wykorzystać, a także wygenerujemy specjalne hasło . Im mniej pamięci posiada urządzenie, tym szybsze będzie szyfrowanie pendrive. Zazwyczaj cały proces szyfrowania pendrive trwa bardzo krótko – nawet kilka minut!

>>> Zobacz też:

Darmowa lokalizacja telefonu – czy śledzenie telefonu za darmo jest w ogóle możliwe i legalne?

Alternatywne sposoby na to, jak zaszyfrować pendrive

Jeżeli niestety nie posiadamy żadnej z powyższych wersji systemu operacyjnego, to pierwszym krokiem do zaszyfrowania pendrive będzie wybór i pobranie oprogramowania . W internecie znajdziemy bardzo wiele renomowanych produktów. Chociaż większość z nich jest płatna, jeśli chcemy okazjonalnie zaszyfrować pamięć zewnętrzną, możemy skorzystać z wersji trial, gwarantującej pełny dostęp do programu przez określony czas (zwykle 14 dni).

W większości programów proces tworzenia zaszyfrowanego pendrive przebiega podobnie. Wybieramy rodzaj nowego, zaszyfrowanego dysku i tworzymy nowy wolumen . Jeśli chcemy, aby zaszyfrowany pendrive był dostępny tylko dla nas, ale widoczny na wszystkich urządzeniach, wybieramy standardowy wolumen. Gdy z kolei zależy nam na utworzeniu bardziej skomplikowanego dysku, niewidocznego w większości przypadków, tworzymy ukryty wolumen. Wybieramy lokalizację i opcje szyfrowania . Domyślnie większość programów zaproponuje algorytm AES (i różne jego warianty). Warto zdecydować się na tę opcję, gdyż powszechnie uważa się ją za najbezpieczniejszą, a jednocześnie najszybszą w zakresie czasu tworzenia zabezpieczonego wolumenu. Pozostaje jeszcze tylko wygenerować hasło , które podajemy poprzez losowe ruchy myszą . Dzięki temu, nawet gdybyśmy posiadali na komputerze złośliwe oprogramowanie szpiegujące, nadane do szyfrowania pendrive hasło będzie znane tylko nam, a jednocześnie hasło będzie też losowe i wystarczająco skomplikowane. Po zakończeniu procedury możemy korzystać już z naszego zaszyfrowanego pendrive z indywidualnie nadanym hasłem ! Pamiętajmy tylko, aby nie przechowywać hasła na komputerze. W celach bezpieczeństwa bardziej poleca się wykorzystanie nawet klasycznej kartki papieru!

>>> Zobacz też:

Zobacz film: Bezpieczeństwo w sieci. Jak nie stać się łatwym łupem dla hakerów?

Zobacz film: Bezpieczeństwo w sieci. Jak nie stać się łatwym łupem dla hakerów? Źródło: Dzień Dobry TVN. 

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości