Technologia

Darmowa lokalizacja telefonu – czy śledzenie telefonu za darmo jest w ogóle możliwe i legalne?

telefon nawigacja

Fot. Caiaimage/Paul Bradbury / Getty Images

Technologia

Darmowa lokalizacja telefonu – czy śledzenie telefonu za darmo jest w ogóle możliwe i legalne?

telefon nawigacja

Fot. Caiaimage/Paul Bradbury / Getty Images

Jak zlokalizować telefon? To pytanie z pewnością przychodzi na myśl każdemu, kto zorientuje się, że zgubił swój telefon. Nie należy jednak działać pochopnie. Większość ofert dotyczących darmowego namierzania telefonu jest albo nielegalna, albo niebezpieczna. Albo jedno i drugie.

Śledzenie telefonu jest czynnością o tyle kontrowersyjną, że w pewnych przypadkach jest nielegalne. Namierzanie telefonu dziecka lub lokalizowanie zgubionego telefonu jest zupełnie bezpieczne, jednak jeśli ktoś zastanawia się, jak namierzyć czyjś telefon, to powinien wiedzieć, że jest to działanie przeciw prawu do prywatności, za które w Polsce grozi nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Więcej:

Jak zlokalizować telefon? Czy namierzanie telefonu komórkowe przez internet jest legalne?

W internecie aż roi się od różnych przepisów na to, jak namierzyć telefon za darmo . Bez względu na to, czy faktycznie istnieje sposób na namierzanie telefonu po numerze i usługa taka jest darmowa, czy też wiąże się z jakimiś ukrytymi kosztami, najważniejsze pozostaje pytanie dotyczące legalności tego procederu.

Śledzenie telefonu to z punktu widzenia prawa polskiego temat dość złożony. Po pierwsze, zgubienie telefonu może przydarzyć się każdemu i na takie sytuacje warto być odpowiednio przygotowanym. W takiej sytuacji nie trzeba się obawiać prawa, bo staje ono po stronie posiadacza zguby. Trudno jednak pominąć inne motywacje, dla których ludzie często zastanawiają się, jak można namierzyć telefon. Jedną z najpopularniejszych jest chęć śledzenia bliskiej osoby, z którą jest się w relacji (partnerskiej, narzeczeńskiej czy małżeńskiej). Wbrew temu, co podaje wiele serwisów internetowych rzekomo oferujących lokalizatory telefonów komórkowych, trzeba wyraźnie zaznaczyć, że namierzanie telefonu, który nie jest własnością osoby namierzającej, jest przestępstwem . Innym przypadkiem jest kwestia namierzania telefonu własnego dziecka – rodzic ma prawo interesować się, gdzie jego młoda latorośl przebywa, gdyż czyni to dla jego bezpieczeństwa. Jeśli więc telefon należy do dziecka lub jest naszą własnością, to wówczas można legalnie próbować znaleźć telefon poprzez jego namierzenie. Nie warto jednak nawet zastanawiać się nad tym, jak zlokalizować czyjś telefon – za tego rodzaju pogwałcenie prawa do prywatności grozi nawet do 3 lat pozbawienia wolności .

Jak namierzyć zgubiony telefon? Aplikacje darmowe i płatne

Namierzanie zgubionego telefonu można wykonać na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest usługa operatora sieci komórkowej , polegająca na namierzenie telefonu komórkowego poprzez infrastrukturę sieci GSM. Takie usługi często nazywają się np. „bezpieczna rodzina” lub „bezpieczne dziecko”, gdyż przeznaczone są właśnie do tego rodzaju użytku. Usługa taka nie jest lokalizacją telefonu za darmo, a jej wadą jest także szeroki zakres przybliżenia lokalizacji (nawet do 0,5 km). Zaletą tego sposobu jest jednak pewność, że jest on legalny, a także fakt, że operator przedstawia prawdziwą ofertę, niewiążącą się z ryzykiem np. pobrania szkodliwego oprogramowania.

Drugi wariant obejmuje tzw. darmowe namierzanie telefonów . Dlaczego „tak zwane”? Otóż, jak przekonują specjaliści, zdecydowana większość tego typu ofert, które można błyskawicznie znaleźć przez wyszukiwarkę Google, to oferty nieprawdziwe. Często zdarza się, że osoba, która pobiera rzekome oprogramowanie do namierzania telefonów komórkowych za darmo, żałuje swojej decyzji już w momencie zainstalowania aplikacji – wówczas okazuje się, że zainstalowane zostało szkodliwe oprogramowanie, które może wykraść wszystkie niezabezpieczone dane z telefonu. W takiej sytuacji efekt może być tragiczny – chcąc znaleźć zgubiony telefon, można utracić dostęp do drugiego telefonu (często jest to urządzenie znajomych albo rodziny).

Trzeci sposób na namierzenie zgubionego telefonu wiąże się z koniecznością zapłaty za usługę. Istnieją firmy świadczące usługi geolokalizacji . Firmy te nie wnikają w to, w jaki sposób korzysta się z ich oprogramowania, jednocześnie jednak w ramach umowy odstępują od wszelkiej odpowiedzialności (należy pamiętać, że prawo zawsze spoczywa na użytkowniku). W zamian za wykupienie jednorazowego abonamentu, który może być przedłużany, możliwe jest pobranie i zainstalowanie aplikacji. Aby móc znaleźć telefon w razie jego zgubienia, aplikację należy jednak zainstalować na nim wcześniej . Starając się być ubezpieczonym na każdy wypadek, posiadając dobrej jakości telefon, warto zabezpieczyć się przed jego utratą.


Zobacz film: Telefobia – dlaczego boimy się rozmów przez telefon? Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
94
20
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0