Zalanie laptopa to przykra sprawa, ale zdarza się niestety często. Dobrą formą zabezpieczenia swoich danych przed takim zdarzeniem jest kopia zapasowa dysku umieszczona w chmurze. Obecnie, gdy możemy korzystać z dobrodziejstw naprawdę szybkiego internetu, bo są na rynku firmy oferujące prędkość 1 giga na sekundę, takie rozwiązanie ochroni nas przed utratą zdjęć i ważnych plików, nawet, gdy zdarzy nam się nieszczęśliwie zalać nasz laptop.
Wielu użytkowników zastanawia się, czy zalany laptop będzie działał. Najlepiej jest nie jeść ani nie pić przy komputerze, żeby przypadkiem nie uszkodzić urządzenia. Jednak wypicie kawy, herbaty czy nawet szklanki wody w pracy czy w domu przy laptopie zdarza się chyba każdemu. Bywa, że urządzenie zostanie zalane napojem – co wtedy zrobić?
Co robić po zalaniu laptopa?
Gdy dojdzie do zalania urządzenia, trzeba przede wszystkim jak najszybciej odłączyć je od źródła prądu. Często użytkownicy zaczynają w panice czyścić zalaną powierzchnię, jednak ta czynność może poczekać. Odłączenie źródeł prądu jest niezwykle istotne, ponieważ jeśli się tego nie zrobi, może dojść do poważnego zwarcia i tym samym uszkodzenia podzespołów, które ciężko będzie naprawić, a dane użytkownika przechowywane na komputerze mogą być bezpowrotnie utracone.
Jeśli zabezpieczyliśmy nasze dane, umieszczając je w chmurze – przy szybkim internecie od UPC praca z chmurą jest niemal tak szybka jak z dyskiem - nie musimy się o nie martwić i możemy skupić się na ratowaniu sprzętu. W pierwszej kolejności należy odłączyć zasilacz, a potem akumulator. W wielu modelach laptopów bateria jest wbudowana i nie można jej wyjąć. Co zrobić w tym przypadku? Notebooki z wbudowanym akumulatorem mają najczęściej specjalny przycisk do restartu lub wyłączenia baterii. W większości modeli znajduje się ona na spodzie i ma niewielkie rozmiary. Żeby uruchomić przycisk, należy najczęściej użyć wykałaczki lub spinacza. Drugim rozwiązaniem, polecanym użytkownikom znającym się nieco na budowie komputerów, jest szybkie rozkręcenie dolnej obudowy i wyjęcie akumulatora. Źródła prądu należy odłączyć niezwłocznie po zalaniu urządzenia – liczy się czas. Im szybciej się to zrobi, tym mniejsze ryzyko powstania poważnych uszkodzeń w komputerze.
Czyszczenie laptopa po zalaniu
Gdy wszystkie źródła prądu zostaną odłączone, należy się skupić na tym, by osuszyć komputer i nie dopuścić do tego, by ciecz dostała się do wnętrza urządzenia i uszkodziła znajdujące się tam podzespoły. Najlepiej jest odwrócić laptop z otwartą pokrywą do góry nogami – dzięki temu płyn nie będzie spływał w głąb komputera. Gdy otworzenie klapy jest możliwe tylko do pewnego stopnia, najlepiej jest położyć urządzenie na rogu stołu tak, by ekran zwisał luźno w dół, a klawiatura była oparta o powierzchnię stołu. Jeśli klapa w laptopie rozchyla się o 180 stopni, należy odwrócony do góry nogami komputer ułożyć płasko na stole lub innej powierzchni. Wcześniej należy przygotować suche ręczniki, szmatki lub papierowe ręczniki i położyć je pod urządzenie – będą one wchłaniać spływającą ciecz. Jeśli jest taka potrzeba, materiał należy zmieniać, gdy mocno nasiąknie płynem.
Gdy komputer jest ułożony w odpowiedniej pozycji, należy go zostawić na dzień lub dwa, żeby całkowicie wysechł. Często użytkownicy są niecierpliwi i chcą np. sprawdzić, czy komputer się włącza, gdy nie jest jeszcze do końca wysuszony. To poważny błąd, gdyż próby włączenia urządzenia mogą spowodować przepalenie się podzespołów i prowadzić tym samym do poważnych, często nieodwracalnych uszkodzeń i utraty danych. Dlatego też po zalaniu laptopa należy być cierpliwym i zaczekać, aż całkowicie on wyschnie, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz.
Podczas gdy laptop jest w przymusowym spoczynku można korzystać z innych urządzeń, łączących się za pomocą szybkiego internetu z chmurą, gdzie przechowujemy nasze zapasowe dane. Dostawca internetu UPC ma w ofercie kosmiczny internet 1 giga – taka prędkość łączą jest już naprawdę kosmiczna i gwarantuje komfort pracy, nawet gdy nie mamy dostępu do dysku laptopa.
Naprawa zalanego laptopa
Gdy laptop będzie już całkowicie wysuszony, najlepiej jest udać się z nim do serwisu komputerowego. Doświadczeni pracownicy będą w stanie ocenić, czy doszło do uszkodzeń i jeśli tak, jak można je naprawić. Ile kosztuje naprawa laptopa po zalaniu? Zależy to od skali uszkodzeń – jeśli wszystko działa prawidłowo i potrzebne jest tylko wyczyszczenie urządzenia, nie będą to wielkie koszty.
Samodzielne próby naprawy, zwłaszcza w przypadku osób, które wcześniej tego nie robiły, mogą spowodować więcej szkód niż pożytku. Dlatego też bezpieczniej jest zwrócić się o pomoc do specjalistów. Jeśli tuż po zalaniu laptop został osuszony w prawidłowy sposób, ryzyko poważnych uszkodzeń czy utraty danych jest niewielkie. Co zrobić w przypadku, gdy po wysuszeniu komputer się uruchamia i prawidłowo działa? Czy trzeba go wtedy zanosić do serwisu? Wielu użytkowników z tego rezygnuje, jednak może być to błędem, ponieważ na urządzeniu mogą pozostać składniki płynów, jakim zalało się laptop, a które mogą powodować poważne problemy z funkcjonowaniem urządzenia w przyszłości. Najniebezpieczniejsze są słodkie i kwaśne napoje, takie jak: słodzona herbata, kawa, piwo, coca-cola czy soki. Składniki w nich zawarte mogą powodować tzw. elektrokorozje, dlatego tak ważne jest dokładne wyczyszczenie laptopa po zalaniu i wysuszeniu.
fot. UPC
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN