Inteligentny dom – jaki system wybrać?

inteligentny dom
Fot. Hero Images / Getty Images
Dom inteligentny to budynek, w którym zintegrowane są urządzenia sterujące różnymi urządzeniami i systemami funkcjonującymi wewnątrz. Inteligentny dom to system obejmujący różne technologie, które ułatwiają życie w domu, a także zwiększają bezpieczeństwo jego użytkowania.

Niezaprzeczalną zaletą inteligentnego domu są duże oszczędności eksploatacyjne, które można uzyskać dzięki jego zastosowaniu. Bardzo dużym plusem inteligentnego domu jest także technika zarządzania nim poprzez specjalny panel sterowniczy.

Więcej:

Inteligentny dom – podstawowe instalacje

Inteligentny dom to zbiór powszechnie używanych urządzeń połączonych w jeden system. Ostateczna liczba instalacji oraz ich funkcji zależy od potrzeb użytkownika. Wybór jest bardzo duży – można podłączyć pojedyncze urządzenia (np. żaluzje okienne) lub cały ich system (np. zestaw kamer monitoringu). Główny podział systemów w inteligentnych domach to systemy przewodowe i bezprzewodowe.

Do systemu domu inteligentnego można włączyć szereg elementów , dzięki czemu będziemy mogli nimi sprawnie zarządzać. Może to być np.:

  • instalacja centralnego ogrzewania,
  • układ podgrzewania ciepłej wody,
  • ogrzewanie podłogowe,
  • instalacje: elektryczna, oświetleniowa i alarmowa,
  • kino domowe,
  • system sterowania oknami, żaluzjami,
  • i wiele innych.

Inteligentny dom – systemy

Obecnie na rynku oferty inteligentnych domów można podzielić na cztery główne kategorie :

  • Inteligentny dom bezprzewodowy – jego podstawową zaletą jest brak potrzeby ingerencji związanej z konieczności zainstalowania dużej liczby kabli , bowiem sterowany jest automatycznie i zdalnie, dzięki odpowiednio zaprogramowanym specjalnym panelom sterowniczym. Wystarczy połączyć wszystkie urządzenia za pomocą systemu bezprzewodowej łączności. System taki jest też stosunkowo tani w porównaniu do innych – koszt instalacji może zamknąć się kilku tysiącach złotych. Istotnym ograniczeniem jest niewielka możliwość rozbudowy systemu, do którego można podłączyć maksymalnie około 100 urządzeń. Dlatego system taki lepiej sprawdza się w mieszkaniach niż w domach.
  • System inteligentny dom typu centralnego – w tym modelu wszystkie systemy funkcjonujące w domu skupione są wokół jednego głównego urządzenia. Dzięki temu można je rozbudowywać o obsługę kolejnych urządzeń. Taki system jest już dosyć skomplikowany w montażu, dlatego owo zadanie trzeba pozostawić specjaliście. To oczywiście ma istotny wpływ na podniesienie ogólnej ceny całego systemu. Ich przedział jest bardzo duży – zaczynają od około 10 tysięcy, a mogą osiągać koszt przekraczający nawet 100 tysięcy złotych.
  • System KNX – jest to instalacja elektryczna nowej generacji i umożliwia łączność pomiędzy wszystkimi odbiornikami energii w danym budynku. Co ważne system KNX może być wykorzystywany przez dużą grupę producentów, dzięki czemu możliwe jest podłączanie sprzętów różnych firm. Dużym minusem jest to, że instalacja znajduje się w samym urządzeniu, więc z kolejnymi podzespołami trzeba je łączyć za pomocą kabli. Poza tym wymóg umieszczenia w każdym urządzeniu elementów systemu inteligentnego domu powoduje, że jego cena mocno idzie w górę. Koszt całego systemu wobec tego jest bardzo wysoki – zaczyna się od 50 tysięcy złotych.
  • Vision BMS – główną częścią tego systemu jest komputer sterujący oraz specjalne oprogramowanie do niego. Program pobiera dane z urządzeń w mieszkaniu oraz zajmuje się ich sterowaniem. Duża zaleta to otwartość systemu i możliwość pobierania danych praktycznie z urządzeń każdego producenta. Jego uniwersalność sprawia, że może być używany zarówno w domu, jak i w mieszkaniu. Cena systemu to przedział 20–30 tysięcy złotych. Co ważne – wymaga on ingerencji w konstrukcję budynku, ze względu na konieczność położenia kabli.

Zobacz także: Co to jest technologia 5G? Wady i zalety

Inteligentny dom – jaki system wybrać?

Wybór konkretnego systemu inteligentnego domu zależy do tego, w jakim miejscu będziemy go używać. Poza tym ważny jest moment, w którym decydujemy się na zastosowanie systemu inteligentnego domu. Jeżeli ma to miejsce na początku budowy, to najlepiej zdecydować się na ułożenie kabli, czyli na system przewodowy, bo wszystkie połączenia można będzie łatwo ukryć pod tynkiem. Pamiętać jednak trzeba, że takie rozwiązanie powoduje pewne ograniczenie możliwości rozwojowych systemu. Jakiekolwiek przemeblowanie może być problematyczne, a przy sprzedaży mieszkania dużej części instalacji nie da się odzyskać.

System bezprzewodowy to dobre rozwiązanie dla osób, które stosunkowo często przeprowadzają się, ponieważ bez problemu mogą zabrać ze sobą całą instalację. Inteligentny dom w systemie bezprzewodowym można zastosować w każdym rodzaju budynku , bez względu na czas jego budowy. I jeszcze jedna bardzo ważna zaleta – praktycznie nieograniczona możliwość modyfikacji systemu, dołączania nowych urządzeń i przestawiania już włączonych w system.

Zobacz film: Nowe technologie w bezpieczeństwie ruchu drogowego. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości