Bezpieczna i prosta płatność telefonem. Jak płacić Blikiem?

płacenie telefonem
Fot. Witthaya Prasongsin / Getty Images
Niejednemu ciąży zbyt duża ilość gotówki lub liczba kart w portfelu. Innym przeszkadzają kody zabezpieczające poszczególnych banków w płatnościach internetowych. Wszystkie te problemy rozwiązuje, obsługiwany przez większość banków, system płatności Blik. Sprawdź, jak go używać i na czym to polega.

System Blik uruchomiono w 2015 roku z inicjatywy kilku banków. To bezpieczna, prosta i co najważniejsze szybka forma płatności. Zastępuje zarówno gotówkę, jak i karty płatnicze. Pewnie zastanawiasz się, jak zapłacić Blikiem? Sprawdź informacje poniżej.

Więcej:

Blik – jak działa i jakie ma możliwości?

Bazą dla aplikacji był system płatności IKO, dostępny w programie na smartfony PKO Banku Polskiego. Blik generuje w telefonie sześciocyfrowe, jednorazowe kody za pomocą aplikacji banku. Osoby, które zdecydują się płacić Blikiem, muszą zainstalować odpowiednią aplikację. Klienci banków znajdujących się na liście poniżej mogą śmiało korzystać z tego rodzaju płatności; są to banki: Pekao SA (aplikacja PeoPay), PKO Bank Polski (aplikacja IKO), mBank (aplikacja mBank PL), ING Bank Śląski (aplikacja Moje ING mobile), Santander Bank Polska (aplikacja Santander mobile), T-Mobile Usługi Bankowe (aplikacja T-Mobile Usługi Bankowe), Orange Finanse (aplikacja Orange Finanse), Raiffeisen Polbank (aplikacja Mobilny Portfel), Bank Millennium (aplikacja Bank Millennium), Alior Bank (aplikacja Alior Mobile), Getin Bank (aplikacja Getin Mobile), Credit Agricole (aplikacja CA24 Mobile), BGŻ BNP Paribas (aplikacja GOmobile). Trzeba pamiętać, że do płatności Blikiem niezbędne jest stałe połączenie z Internetem.

Największą zaletą systemu jest z pewnością mobilność, ponieważ do wykonania płatności Blikiem potrzeba tylko smartfona. Można też w ten sposób uniknąć prowizji od wypłaty pieniędzy z bankomatu. Wypłacając Blikiem, nie płaci się żadnej prowizji z bankomatów Euronet i Planet Cash. Ze wspomnianymi dwoma firmami współpracują banki: mBank, PKO BP, Alior Bank, ING Bank Śląski, Millennium Bank, Getin Bank i Santander Bank Polska.

Aby wypłacić pieniądze Blikiem:

  1. Wybierz na bankomacie opcję „Wypłata bez karty”. Wyszukaj na liście opcję „Blik” i zatwierdź.
  2. Wygeneruj w aplikacji na smartfonie sześciocyfrowy kod.
  3. Przepisz go do okienka w bankomacie i zatwierdź.
  4. Potwierdź wypłatę w aplikacji na telefonie.

Zobacz także: Alimenty na byłego małżonka. Od czego zależy ich przyznanie?

Ponadto Blik umożliwia wpłatę pieniędzy we wpłatomacie, jeżeli jest się klientem Banku Pekao, Banku Millennium lub ING Banku Śląskiego.

Jak zapłacić Blikiem w sklepie stacjonarnym? Należy postępować zgodnie z poniższą instrukcją, jednak fundamentalną kwestią jest terminal POS (klasyczny terminal do kart) – płatność może być zrealizowana tylko na takim urządzeniu.

  1. Wejdź w aplikację Blik – na stronie internetowej czy przez aplikację banku.
  2. Wygeneruj sześciocyfrowy kod. Jest ważny dwie minuty – tyle masz na dokonanie płatności (czas będzie odliczany na ekranie smartfona).
  3. Następnie wpisz kod w terminal. Nie jest on poufną informacją, więc możesz nawet poprosić sprzedawcę, by zrobił to za ciebie.
  4. Zatwierdź płatność zielonym przyciskiem.
  5. Potwierdź transakcję na swoim smartfonie.

Korzystając z Blika, można także wykonywać płatności internetowe. Odbywa się to bardzo sprawnie i bezpiecznie. Nie trzeba wtedy wpisywać zabezpieczeń oferowanych przez bank, np. kodów SMS. Aby zapłacić Blikiem za zakupy w Internecie:

  1. Wybierz opcję płatności Blikiem w sklepie internetowym.
  2. Analogicznie jak w przypadku płatności w sklepie stacjonarnym wygeneruj sześciocyfrowy kod w aplikacji mobilnej banku.
  3. Przepisz kod do odpowiedniego okienka na stronie internetowej.
  4. Zatwierdź transakcję na stronie, a następnie w swoim telefonie.

Można również ominąć wspomniane kroki, wybierając opcję one-click. W przeglądarce przy płatności powinno pojawić się okienko, w którym można wyrazić zgodę na zapamiętanie sklepu lub przeglądarki. Po zaakceptowaniu warunków następne zakupy powinny się odbyć bez potrzeby generowania kodu. Wystarczy, że zatwierdzi się płatność w telefonie jednym kliknięciem.

Jak działa czek Blik?

Czek Blik służy do płatności zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i internetowym, a także do wypłaty gotówki. Czek należy wcześniej wygenerować w aplikacji, która tworzy dziewięciocyfrowy kod, a następnie ustawić maksymalny limit kwoty do wykorzystania. Istnieje możliwość zrealizowania go w wybranym momencie i przez dowolną osobę posiadającą kod. Do użycia czeku potrzebne jest hasło – ustawia się je przed utworzeniem czeku na stronie internetowej banku lub w jego aplikacji. Hasło jest uniwersalne dla wszystkich czeków, tworzy się je tylko raz, należy więc zadbać o jego poufność. Blik pozwala na wygenerowanie pięciu aktywnych czeków. Niewykorzystane pieniądze wracają na konto osoby, która utworzyła czek.

Zobacz film: Emeryci pomagają finansowo rodzinie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości