- Zanim pójdziesz do sądu... Czyli co robić, jeśli lokator nie płaci czynszu w wynajmowanym mieszkaniu?
- Jak pozbyć się najemcy, który nie płaci czynszu? Droga sądowa
- Jak zabezpieczyć się przed taką sytuacją?
Zobacz też:
2,5-metrowy apartament w Krakowie! Filip Chajzer sprawdził, jak się w nim mieszka
Zanim pójdziesz do sądu... Czyli co robić, jeśli lokator nie płaci czynszu w wynajmowanym mieszkaniu?
Wynajmujesz swoje mieszkanie, podpisałeś umową z najemcą i nagle najemca przestaje płacić czynsz. Co w takiej sytuacji możesz zrobić? Jakie masz prawa? Zanim pójdziesz do sądu, warto spróbować rozwiązać sprawę na własną rękę. Jak?
W sytuacji kiedy, najemca nie płaci czynszu przez trzy miesiące, możemy wypowiedzieć umowę najmu. Jeśli najemca nie chce opuścić lokalu, wtedy musisz wejść na drogę sądową.
Więcej:
Mieszkanie Plus to klapa? Oto programy mieszkaniowe na 2019 rok
Jak pozbyć się najemcy, który nie płaci czynszu? Droga sądowa
Najemca jest chroniony przez ustawę o ochronie praw lokatorów oraz przepisy prawa karnego. Niestety, najemca ma prawo nie opuścić lokalu - ustawa chroni najemcę do momentu, kiedy właściciel mieszkania nie złoży powództwa do sądu o eksmisję, nie przeprowadzi całego postępowania sądowego w dwóch instancjach i następnie uzyska wyrok prawomocny. Warto zaznaczyć, że najemcy (osoba niepełnosprawna, kobieta w ciąży, osoba ze statusem bezrobotnego) przysługuje prawo do mieszkania socjalnego.
Dopiero kiedy mamy wyrok eksmisyjny i jeżeli jest zasądzony lokal socjalny, to gmina ma obowiązek wyznaczenia takiego lokalu i podpisania umowy na lokal socjalny z danym najemcą.
Do tego momentu, kiedy gmina nie znajdzie takiego mieszkania, a może to trwać nawet parę lat, właściciel mieszkania jest uziemiony - mówił w Dzień Dobry TVN Przemysław Ligęzowski.
Więcej:
Odpicowane mieszkanie. Eklektyzm z nutą boho
Jak zabezpieczyć się przed taką sytuacją?
Jeśli chcesz się zabezpieczyć przed taką sytuacją, możesz zdecydować się na tzw. wynajem okazjonalny. Najem okazjonalny przewiduje obowiązek złożenia przez najemcę u notariusza poddania się egzekucji opróżnienia lokalu mieszkalnego. W momencie zakończenia umowy najmu najemca obowiązany jest do wyprowadzenia się do lokalu wskazanego w ww. oświadczeniu pod rygorem egzekucji komorniczej. Wynajmujący nie musi przeprowadzać postępowania sądowego o eksmisję i posiada lokal praktycznie od razu.
W praktyce, wynajmujący może bez problemu pozbyć się niechcianego lokatora, który na przykład nie płaci czynszu.
Ile trzeba zapłacić za umowę najmu u notariusza? Kwota ta wyniesie 200 złotych. To tak naprawdę niewielka kwota w porównaniu z kosztami, które musiałbyś ponieść w przypadku, kiedy lokator odmówiłby opłacania czynszu.
Więcej:
- Jak zaaranżować małe mieszkanie?
- Polacy kupują małe mieszkania. Skąd ten trend?
- Mieszkanie w stylu prowansalskim – jak je urządzić? Pomysły i inspiracje