dokumenty

  dokumenty

  Do niedawna sprawdzanie księgi wieczystej wiązało się z koniecznością udania się do sądu i złożenia wniosku o odpis. Dziś sprawdzanie ksiąg wieczystych jest wyjątkowo łatwe, ponieważ stworzono internetową bazę, która pozwala na znalezienie stosownego dokumentu bez wychodzenia z domu. Od czerwca 2010 roku na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się portal mieszczący ogólnokrajowy zbiór ksiąg wieczystych.

  Przechowywanie dokumentów pracowniczych to jedno z zadań pracodawcy, a dokumentacji medycznej - lekarzy. Konkretne przepisy określają, jak długo dana dokumentacja powinna być archiwizowana. Przechowywanie dokumentacji wiąże się z ochroną danych osobowych i wymaga zapewnienia bezpieczeństwa.

  Podpis elektroniczny umożliwia załatwianie spraw urzędowych przez internet. Dzięki niemu można podpisać dokumenty w wersji elektronicznej, potwierdzając w ten sposób swoją tożsamość. Podpis kwalifikowany można składać za pomocą urządzeń takich jak token usb i czytnik kart usb. Uzyskanie podpisu wiąże się z zaakceptowaniem warunków umowy oraz wniesieniem stosownej opłaty. Podpis można zakupić u jednego z dostawców polskich lub jednego z podmiotów w krajach europejskich.

  Dla miłośnika książek zdecydowanie najważniejsza jest zawarta w nich treść. Jednak duże znaczenie ma również okładka, która może skutecznie zachęcić do przeczytania dzieła. Przygotowaniem okładki zajmuje się właśnie introligator. Elegancka oprawa książki niewątpliwie stanowi atut danej publikacji.

  Co prawda coraz więcej dokumentów przechowujemy lub otrzymujemy w formie elektronicznej, to nadal są takie, które musimy trzymać w formie papierowej. W czym je przechowywać, aby nie poniewierały się po całym mieszkaniu? O swoich sposobach mówiła w Dzień Dobry TVN declutterka Maria Ernst-Zduniak.

  Akty chrztu, legitymacje studenckie, prawa jazdy, paszporty, zwolnienia lekarskie a nawet zaświadczenia o honorowym krwiodawstwie - Polacy fałszują wszystko. Czy zawsze chodzi o uzyskanie korzyści majątkowej? Może czasami przemawia przez nas zwykła bezmyślność, np. jak wtedy, gdy przy odbiorze listu poleconego do męża podpisujemy się jego, a nie swoim imieniem i nazwiskiem? Jakie sankcje grożą za fałszowanie i używanie fałszywych dokumentów? Jak ustrzec się przed sfałszowaniem naszego dowodu osobistego? W Dzień Dobry TVN dr Łukasz Chojniak i mł. asp. Michał Gaweł powiedzieli, jak skutecznie chronić nasze dane osobowe.

  Zgodnie z niedawno uchwaloną ustawą dekomunizacyjną "Nazwy (...) ulic nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm". Oznacza to wymianę - w całej Polsce - każdej tabliczki, dokumentu, pieczątki i innego świstka z niepożądaną nazwą rodem z PRL-u. Filip Chajzer sprawdził, co o "dobrej nazewniczej zmianie" myśli tzw. ulica. W tym celu dziennikarz Dzień Dobry TVN wybrał się do Katowic i Krakowa. Odwiedził również swój rodzinny, warszawski Ursynów - tam był świadkiem zakrywania "komunistycznej hańby". Zobaczcie, w jaki sposób to robiono.

  W domu Czesława Kiszczaka znaleziono teczki tajnego współpracownika służy bezpieczeństwa o pseudonimie "Bolek", mające potwierdzać współpracę Lecha Wałęsy z SB. Jak do tych dokumentów odnosi się sam zainteresowany? Czy to koniec wielkiej legendy, czy pieczołowicie skonstruowana mistyfikacja? Gościem w naszym studiu była Katarzyna Kolenda-Zaleska, która towarzyszyła Lechowi Wałęsie w momencie, w którym IPN udostępnił dokumenty. Jak dziś czuje się "elektryk, który obalił komunizm"?

  Wszystkie niezbędne i często również zbędne gadżety kobiety mogą schować do swoich przepastnych toreb. A mężczyźni - jak oni mają transportować swoje dokumenty, portfele, notesy, klucze, telefony, okulary przeciwsłoneczne, gumy do żucia i inne "pierdoły"? Tematem zajął się dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. Jak wygląda "facet faszerowany" i "mobilny w kroku"? Co to jest "piterek"? W jakich okolicznościach nosi się go z przodu, a w jakich z tyłu? I na jaką torbę można podrywać panie?

  Dla widzów Dzień Dobry TVN, którzy chcieliby poznać korzenie swojej rodziny, mamy kilka przydatnych porad. Od czego zacząć tworzenie drzewa genealogicznego? Gdzie można znaleźć stare dokumenty? Czy każdy ma do nich dostęp? Którym dokumentom nie warto ufać? Skorzystajcie z rad Jacka Młochowskiego, prezesa Polskiego Towarzystwa Genealogicznego.