Fundacje pozwalają na realizację konkretnych celów, najczęściej charytatywnych. Procedurę zakładania fundacji określają przepisy ustawy o fundacjach z 16 kwietnia 1984 roku oraz ustawa o KRS z 20 sierpnia 1997 roku. Zakładanie fundacji wiąże się z koniecznością dopełnienia formalności przed notariuszem oraz sądem rejonowym. Aby powstanie fundacji było możliwe, potrzebny jest fundator, czyli osoba przeznaczająca jakiś majątek na cel użyteczny.
Fundator przeznacza część swojego majątku na jakiś konkretny cel: ochronę zdrowia, rozwój nauki czy gospodarki, kulturę, sztukę, ochronę środowiską lub pomoc społeczną. Środki przeznaczone na wybrany cel nazywane są funduszem założycielskim. Cechą charakterystyczną instytucji, jaką jest fundacja, jest niedochodowość, co oznacza, że na prowadzeniu takiej działalności się nie zarabia (możliwe jest jednak założenie fundacji z działalnością gospodarczą).
Określenie celu fundacji
Fundacja może powstać, jeśli pojawi się fundator, a więc osoba przeznaczająca swój majątek na założenie instytucji o określonym celu publicznym. Pierwszym krokiem jest więc ustalenie celu działalności. Trzeba zaznaczyć, że musi on mieć charakter publiczny, natomiast może obejmować zarówno cele charytatywne, jak i społeczne. Fundacja nie może działać dla dobra jednej, konkretnej osoby, ale dla dobra ogólnego. To podstawowa zasada przy tworzeniu fundacji. Jeśli istnieje fundator i ma określony, jasny cel działania, można przedsięwziąć kolejne kroki. Jak założyć fundację? Czynnością rozpoczynającą procedurę jest podpisanie aktu fundacyjnego.
Zakładanie fundacji krok po kroku
Akt fundacyjny ma postać aktu notarialnego, który podpisany zostaje w obecności notariusza. Za sporządzenie dokumentu należy wnieść stosowną opłatę (około 100–400 zł). Dokument zawiera podstawowe informacje, jak cel działalności, a także wykaz składników majątku przeznaczonych na realizację przedsięwzięcia. Aby otworzyć fundację, konieczne jest przygotowanie kolejnego dokumentu, czyli statutu fundacji. Statut musi zawierać konkretne informacje na temat fundacji: jej nazwę, siedzibę, majątek, cele, zasady, sposoby realizacji postanowień, a także władze fundacji oraz sposoby jej reprezentowania. Ostatnim krokiem jest zarejestrowanie fundacji w KRS (Krajowym Rejestrze Sądowym).
Jak założyć fundację z działalnością gospodarczą?
Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą, jeśli przez nią realizowane są cele fundacji. W takim przypadku istnieją wytyczne co do wysokości środków majątkowych fundacji, które zostaną przeznaczone na prowadzenie działalności (jest to kwota 1000 zł). Jak założyć fundację z działalnością gospodarczą? Procedura jest taka sama jak przy zakładaniu fundacji bez działalności gospodarczej, zaczyna się więc od podpisania aktu fundacyjnego oraz przyjęcia statutu. Tym razem w informacjach znajdujących się w statucie muszą znaleźć się również takie dane, jak informacje na temat działalności gospodarczej czy roku obrotowego. Ostatni etap to wpis do KRS, jednak fundacja z działalnością gospodarczą wpisywana jest do dwóch rejestrów (do rejestru fundacji i rejestru przedsiębiorców), co wiąże się z opłatą 500 zł. Należy więc złożyć wniosek o wpis do rejestru, a jednocześnie wniosek o przyznanie numeru NIP i REGON. Po wpisaniu do rejestrów fundacja uzyskuje osobowość prawną, może zatem działać w obrocie gospodarczym. Wpis do rejestru przedsiębiorców sprawia, że następuje także wpis do Monitora Sądowego i Gospodarczego. Co istotne, w przypadku fundacji prowadzącej działalność gospodarczą konieczne jest odprowadzanie składek zdrowotnych i społecznych za osoby związane z fundacją na zasadzie umowy o pracę czy umowy-zlecenia. Fundacja zobowiązana jest również do prowadzenia ksiąg rachunkowych, opłacania podatku dochodowego CIT, podatku VAT i innych. Fundacji przysługują liczne ulgi, a także przywileje.
Jak założyć fundację charytatywną?
Jak założyć fundację charytatywną, non profit czy dla zwierząt? Kto może zostać fundatorem? Fundację może założyć niemal każdy, zarówno obywatel kraju, jak i cudzoziemiec, osoba prawna czy kilku fundatorów jednocześnie. Fundator jest osobą powołującą fundację, tworzącą statut, wybierającą władze, przeznaczającą majątek i rejestrującą fundację. Fundator może się włączyć w działania fundacji, ale nie ma takiego obowiązku. Fundację charytatywną, dla zwierząt czy inną non profit zakłada się w ten sam sposób , działając zgodnie z określoną procedurą. A więc w akcie fundacyjnym należy ustalić cel działalności, przyjąć statut i dokonać rejestracji fundacji.
Zobacz także:
- Martyna Wojciechowska dumna z córki. "Jest dla nas ogromną inspiracją"
- W tęczowych strojach promują równość i tolerancję. "Wszystkie różnorodności mają prawo do tego, żeby żyć"
- Katarzyna Kolenda-Zaleska o kulisach akcji "Podaruj Misia". Kiedy powstają przytulanki?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: JaruekChairak/Getty Images