W tym roku część dowodów osobistych straci ważność. Oznacza to, że niektórzy Polacy będą musieli wyrobić nowe. Wszystko ze względu na to, że nowe dowody wydawane są na okres 10 lat. Kto musi wymieć dowód i jaka kara czeka za niedopełnienie obowiązku?
Kto musi wymienić dowód osobisty w 2024 roku?
Nowe dowody ważne są przez 10 lat od daty wydania. W tym roku 2,7 mln dokumentów straci ważność, a to oznacza, że ich posiadacze muszą zgłosić się po nowe. Osoby, które skończyły 18 lat w 2014 lub wymieniały dokument tożsamości w 2014 roku muszą zgłosić się do urzędu z wnioskiem o nowy dokument, gdyż dotychczas posiadany straci ważność.
Nowy dowód można wyrobić poprzez wypełnienie wniosku o dowód osobisty i złożenie go w dowolnym urzędzie lub przez internet. Usługa jest bezpłatna, a dokumenty można złożyć na terenie całej Polski, niezależnie od adresu zameldowania. Nie ma już konieczności przygotowywania papierowego wniosku, ponieważ urzędnik przygotuje dokument w oparciu o dane z systemu, np. na podstawie rejestru PESEL. W przypadku składania wniosku przez Internet potrzebny będzie profil zaufany, kwalifikowany certyfikat podpisu elektronicznego bądź certyfikat podpisu osobistego.
Kara za nieważny dokument tożsamości
Nieważny dokument może nas słono kosztować. Zgodnie z przepisami ustawy o dowodach osobistych "kto uchyla się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego podlega karze ograniczenia wolności albo karze grzywny". Wysokość grzywny ustala sąd i może wynosić nawet 5 tys. zł.
Zatem nie warto zwlekać ze zgłoszeniem się po nowy dowód osobisty. Wniosek trzeba złożyć nie później niż 30 dni przed datą widniejącą na dokumencie.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej przeczytasz na TVN24
Zobacz także:
- Jak wyrobić e-dowód? Dlaczego warto skorzystać z tego udogodnienia?
- Nie czekaj do 18-tki, wyrób dziecku dowód. Zobacz, jak to zrobić online
- mObywatel – zmiany i aktualizacje w rządowej aplikacji. Jakie dokumenty zastępuje?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: milosz kubiak/Getty Images